reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

usg, przezierność karku

werka921

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Październik 2017
Postów
627
Miasto
Bydgoszcz
Dzień dobry. Jestem w 13 tygodniu ciąży. Wczoraj u ginekologa p doktor ocenila przeziernosc karku (załączam zdjęcie). Dzisiaj natomiast mialam badanie prenatalne i wszystkie parametry w normie :). Jest kość nosowa.
Generalnie chodzi mi o to usg wczorajsze u Pani doktor.. ufam p doktor, ale czy aby na pewno to jest przeziernosc karku? Mysle, ze tak, widziała przeciez na zywo, swoje doswiadczenie ma, ale ja juz nie wiem czy dobrze pamietam. Po prostu z emocji, ucieszyłam sie bardzo i juz zglupialam....
https://zapodaj.net/images/330829528bf69.jpg
330829528bf69.jpg
 
reklama
Przecież na badaniu prenatalnym które wczoraj miałaś:-)
Zaznaczam że robi je lekarz z dobrym sprzętem i certyfikatem także sprawdzają przedziernosc karkowa nie powiedział lekarz wczoraj ?
 
Dzień dobry. Jestem w 13 tygodniu ciąży. Wczoraj u ginekologa p doktor ocenila przeziernosc karku (załączam zdjęcie). Dzisiaj natomiast mialam badanie prenatalne i wszystkie parametry w normie :). Jest kość nosowa.
Generalnie chodzi mi o to usg wczorajsze u Pani doktor.. ufam p doktor, ale czy aby na pewno to jest przeziernosc karku? Mysle, ze tak, widziała przeciez na zywo, swoje doswiadczenie ma, ale ja juz nie wiem czy dobrze pamietam. Po prostu z emocji, ucieszyłam sie bardzo i juz zglupialam....
https://zapodaj.net/images/330829528bf69.jpg
330829528bf69.jpg
Witaj.U mnie na zdjęciu z USG przeziernosc karku wyglądała inaczej.Mi osobiście ciężko stwierdzić co na nim jest.
 
Przecież na badaniu prenatalnym które wczoraj miałaś:-)
Zaznaczam że robi je lekarz z dobrym sprzętem i certyfikatem także sprawdzają przedziernosc karkowa nie powiedział lekarz wczoraj ?
No wlasnie wczoraj mialam kontrole ginekologiczna u swojego ginekologa i to od niej mam to usg, a dzisiaj mialam badanie prenatalne u innego lekarza i w miejscu pustym "NT mm" nic nie wpisal teraz widze. Wiec albo przeoczyl albo nie wiem co..
 
Witaj.U mnie na zdjęciu z USG przeziernosc karku wyglądała inaczej.Mi osobiście ciężko stwierdzić co na nim jest.
Mi tez wlasnie ale p doktor widziala na zywo spod roznych katow, wydaje mi sie, ze po prostu słabo zdj uchwycone? To bylo wczoraj na kontroli. A dzisiaj inny juz lekarz na badaniu prenatalnym zostawil puste miejsce w miejscu NT mm. Wiec nie wiem czy przeoczyl czy co..
 
Werka921, o ile dobrze rozumiem chcesz się upewnić, że przyzierność jest w granicach normy oraz dziwi Cię, dlaczego nie wpisano wyniku w dokumentację?

Ja tutaj nie odpowiem na to pytanie, ponieważ nie mam kompetencji do interpretowania wyników badania USG. Uważam, że jak najbardziej uzasadnione jest w Twojej sytuacji zadzwonienie lub ponowne pójście do przychodni/lekarza z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości. Uważam tak, nie dlatego, że coś powinno Cię niepokoić ale dlatego, że każda z nas ma prawo do jasnej, zrozumiałej dla nas informacji nt zdrowia naszego i dziecka. Takie mamy prawa jako pacjenci i możemy z nich korzystać i starać się je egzekwować. Zresztą gorąco zachęcam Was do tego by zadawać pytania podczas wizyt, badań, rozmawiać otwarcie z lekarzami i położnymi. Możecie sobie na bieżąco spisywać pytania w książeczce ciąży (na końcu zwykle jest miejsce na notatki) by nic podczas wizyty nie umknęło.

Przy okazji tego pytania troszkę napiszę więcej o tym badaniu, które jest ZUPEŁNIE NIEINWAZYJNYM badaniem prenatalnym i każda kobieta w ciąży (niezależnie od wieku) powinna je wykonać między 11 a 13 tygodniem ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje je każdej kobiecie, natomiast NFZ finansuje je u kobiet powyżej 35 roku życia.

Czas między 11 a 13 tygodniem ciąży to tzw okienko diagnostyczne pozwalające na wykrycie potencjalnych wad genetycznych, rozwojowych. To pierwsza szansa na ew. diagnostykę, leczenie, przygotowanie się rodziców. Wynik przyzierności karkowej niemieszczący się w normie to sygnał do pogłębionej diagnostyki w wielu kierunkach, między innymi w kierunku wad układu sercowo-naczyniowego. Informacja o takich wadach rozwojowych jeszcze przed porodem daje szanse rodzicom i lekarzom na podjęcie kroków w kierunku leczenia, zminimalizowania skutków wad a nawet całkowitego wyleczenia choroby. Wczesne wykrycie takich wad to szansa na całkowite wyleczenie dziecka. Dlatego tak ważne jest to badanie.

Nie obawiajcie się tego badania, WARTO je robić i proszę potwierdzajcie to i zachęcajcie do niego kobiety w swoim otoczeniu jeśli tylko mają wątpliwości.

Werka921, daj proszę znać jak się macie i jak rozwija się Mały Człowiek <3 Dużo zdrowia dla Was.
 
Werka921, o ile dobrze rozumiem chcesz się upewnić, że przyzierność jest w granicach normy oraz dziwi Cię, dlaczego nie wpisano wyniku w dokumentację?

Ja tutaj nie odpowiem na to pytanie, ponieważ nie mam kompetencji do interpretowania wyników badania USG. Uważam, że jak najbardziej uzasadnione jest w Twojej sytuacji zadzwonienie lub ponowne pójście do przychodni/lekarza z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości. Uważam tak, nie dlatego, że coś powinno Cię niepokoić ale dlatego, że każda z nas ma prawo do jasnej, zrozumiałej dla nas informacji nt zdrowia naszego i dziecka. Takie mamy prawa jako pacjenci i możemy z nich korzystać i starać się je egzekwować. Zresztą gorąco zachęcam Was do tego by zadawać pytania podczas wizyt, badań, rozmawiać otwarcie z lekarzami i położnymi. Możecie sobie na bieżąco spisywać pytania w książeczce ciąży (na końcu zwykle jest miejsce na notatki) by nic podczas wizyty nie umknęło.

Przy okazji tego pytania troszkę napiszę więcej o tym badaniu, które jest ZUPEŁNIE NIEINWAZYJNYM badaniem prenatalnym i każda kobieta w ciąży (niezależnie od wieku) powinna je wykonać między 11 a 13 tygodniem ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje je każdej kobiecie, natomiast NFZ finansuje je u kobiet powyżej 35 roku życia.

Czas między 11 a 13 tygodniem ciąży to tzw okienko diagnostyczne pozwalające na wykrycie potencjalnych wad genetycznych, rozwojowych. To pierwsza szansa na ew. diagnostykę, leczenie, przygotowanie się rodziców. Wynik przyzierności karkowej niemieszczący się w normie to sygnał do pogłębionej diagnostyki w wielu kierunkach, między innymi w kierunku wad układu sercowo-naczyniowego. Informacja o takich wadach rozwojowych jeszcze przed porodem daje szanse rodzicom i lekarzom na podjęcie kroków w kierunku leczenia, zminimalizowania skutków wad a nawet całkowitego wyleczenia choroby. Wczesne wykrycie takich wad to szansa na całkowite wyleczenie dziecka. Dlatego tak ważne jest to badanie.

Nie obawiajcie się tego badania, WARTO je robić i proszę potwierdzajcie to i zachęcajcie do niego kobiety w swoim otoczeniu jeśli tylko mają wątpliwości.

Werka921, daj proszę znać jak się macie i jak rozwija się Mały Człowiek <3 Dużo zdrowia dla Was.
Taak, tylko ze to byl inny lekarz niż moja ginekolog. Szlam na to badanie ze skierowaniem od mojej, wiec teraz i tak sie do niego nie dostanę. Malo mowil, generalnie byl dosc oburzony, ze mialam juz do tej pory ok 5 usg... no to mówiłam, ze ja sie sama nie znam i dlatego chodzę do ginekologa i sama nie proszę o te usg... a mialam tez troche wiecej, bo pierwszy gin mi nie pasowal to znalazlam innego na 2tyg pozniej, potem w miedzy czasie przed uplywem tych 2tyg pojawilo sie lekkie plamienie to znow musialak na cito znaleźć gina wyjatkowo. No a jak juz bylam u swojej to normalnie mam wizyty co ok. Miesiąc :). Tak sie tez zbieglo, ze kontrole mialam dzien przed tym badaniem prenatalnym i tam tez moja doktorka zmierzyła mi bodajze ta przeziernosc co jest na zdj.
W kazdym badz razie... jestem spokojna, bo mysle ze gdyby cos doktor od badania prenatalnego zauwazyl niepokojacego, to bym od razu została skierowana dalej, prawda? :) gdyby przeziernosc karku odbiegala od normy to mysle ze to by zwrocilo jego uwage. Chyba, ze dziecko bylo ulozone, ze nie widzial i dlatego... ale skoro widzial kosc nosowa to mysle, ze karczek malenstwa tez.. Albo stwierdzil ze skoro jest kosc nosowa i prawidlowy zoladek i inne narzady to tej przeziernosci nie musi?
 
Werka921, zawsze masz prawo zadzwonić do gabinetu lekarza, który wykonywał USG i poprosić o informacje. Lekarz powinien mieć zachowane Twoje badanie w komputerze i może je ew. raz jeszcze opisać. Tak czy inaczej, to Twój spokój jest ważniejszy i nie ma nic złego w tym, że dopytujesz.

Ściskam ciepło :)
 
Werka921, zawsze masz prawo zadzwonić do gabinetu lekarza, który wykonywał USG i poprosić o informacje. Lekarz powinien mieć zachowane Twoje badanie w komputerze i może je ew. raz jeszcze opisać. Tak czy inaczej, to Twój spokój jest ważniejszy i nie ma nic złego w tym, że dopytujesz.

Ściskam ciepło :)
Byłam dziś na kontroli u swojej Pani Ginekolog i ona wzięła sprawy w swoje ręce i tam zadzwoniła:). Okazało się, że nie było widać ze względu na ułożenie dziecka. Całe szczeście, że wcześniej u p doktor w gabinecie sama mi zmierzyła i wyszło 0,89mm:)). Dzisiaj jestem już w 17 tygodniu, co prawda za późno na zmierzenie ponowne, ale Pani doktor mówiła, że gdyby była jakaś wada to by moja dzidzia miała karczek bardzo widocznie wypukły, a u mnie wszystko w porząsiu :)
 
reklama
Do góry