reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

weksel bez protestu jakie konsekwencje podpisania??

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez anowi82, 17 Wrzesień 2010.

 1. anowi82

  anowi82 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Proszę mi powiedzieć jakie sa konsekwencje podpisania weksla bez protestu?
  pracodawca wymaga abym podpisala weksel gdy bede podpisywac umowe o prace.
  jesli go podpisze to za co moze mnie obciazyc? praca na stanowisku fakturzysty, czy w zwiazku z tym moze mnie np obciazyc za braki w towarze?, za niezaplacone faktury klientow, np ewentualne wlamanie do hurtowni?

  drugie pytanie co w przypadku gdy podpisalabym ten weksel. i umowe o prace tez. a następnie będe sie chciala zwolnic. co z tym wekslem?jak go rozwiazac

  dziekuje za odpowiedzi
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W każdej chwili kiedy pracodawca zwróci się do Pani z żadaniem zapłaty sumy wskazanej w wekslu będzie Pani musiała to zrobić.
  Zgodnie z Kodeksem Pracy odpowiada Pani za szkodę wyrządzoną przez siebie. Je3sli zatem powinna Pani na przykąłd wystawić fakturę na 1000 zł, a wystawiła na 100, co spowodowało,że firma poniosła stratę 900 zł pracodawca może pociągnąć Panią do odpowiedzialnosci finansowej.
  Nie znam zakresu Pani obowiązków, więc nie wiem za co jeszcze moze Pani odpowiadać.
   
 3. reklama
 4. Melulu

  Melulu TP 15.01.2009 r.

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Pani Ewelino, a czy nie jest tak, że stosowanie weksla w stosunkach pracy jest niedozwolone? A już na pewno niedozwolone wtedy, gdy pracownik nie podpisuje umowy o odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone (raczej nie wydaje mi się, żeby fakturzystka mogła mieć taką umowę)? Przecież kodeks pracy ogranicza odpowiedzialność pracownika za wyrządzone szkody do trzykrotności jego wynagrodzenia i w dodatku wprowadza dość ostre ograniczenia co do potrącania kwot z należnego wynagrodzenia, nawet za zgodą pracownika (w zakresie pozostawienia określonej części wynagrodzenia do wypłaty oraz zakazu wyrażenia przez pracownika zgody na potrącenie z góry, czym de facto jest wystawienie weksla bez protestu). Ponadto artykuł 116 wymaga od pracodawcy udowodnienia odpowiedzialności pracownika oraz wysokości szkody, czyli skorzystanie z instytucji weksla byłoby w tym przypadku obejściem tego przepisu.
  Argumentacja przeciwko stosowaniu weksli w stosunkach pracowniczych jest podana np. tutaj.
   
 5. anowi82

  anowi82 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Prosze mi jeszcze powiedziec jak by wygladalo rozwiazanie umowy o prace? gdybym taki weksel podpisala.

  np chce sie zwolnic z pracy. wiec skladam wypowiedzenie. czy to sie rowna jednoczesnie ze ten weksel tez sie rozwiazuje? jesli nie to jak rozwiazac rowniez ten weksel??
   
 6. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Weksel i umowa o pracę to zupełnie różne bajki. Weksel jest niezależny od umowy. Pracodawca nie może żądać weksla jako załącznika do umowy. Jeśli podpisze Paniw eksel, konsekwencje mogą być jak opisłąm powyżej.
  Rozwiązanie umowy nie powoduje, że pracodawca będzie musiał zwrócić weksel.
   
 7. anowi82

  anowi82 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Prosze mi jeszcze powiedziec co dalej z wekslem jesli rozwiaze umowe o prace (na okres probny). stosunku pracy juz nie bedzie. a weksel nadal wazny?

  ile on bedzie wazny. na jakich zasadach straci on waznosc?? moze istnieje jakis sposob by sie porozumiec z pracodawca.
   
  Ostatnia edycja: 18 Wrzesień 2010
 8. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Droga Pani, mogę jedynie JESZCZE RAZ powótrzyć co napisałam wcześniej. Fakt istnienia weksla i Pani zatrudnienie to zupełnie odrębne sprawy. Weksel podpisuje Pani jako Pani, a nie Pani jako pracownik.

  Co do zasady roszczenie przedawniają się z upływem 3 lat. W odniesieniu do weksla można jednak mówić jeszcze o bardziej specyficznych przedawnieniach (Patrz. dział XI Ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U.36.37.282 ze zm.)).
   
 9. anowi82

  anowi82 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Pani Ewelino ostatnie pytanie

  Jesli wypowiedzenie zloze w poniedzialek 20.09 to umowa wygasnie dnia 27.09 ? 27.09 bedzie ostatni dzien pracy (umowa na okres probny krotsza niz 3mce) to czy wtedy powinniem ze mna spisac protokol kierownik, ze np sprzet (komputer drukarka telefon itp) oraz towar sie zgadza?
  nie podpisalam swoim nazwiskiem zadnej faktury, wz, kpu, kw, kp, karty drogowej. byłam w pracy ale szkolono mnie i dokumenty były wystawiane na pracownika ktory dluzej pracowal. jednak to wszystko bylo rozliczane na koniec zmiany i kasa sie zgadzala.
  zastanawiam sie za co moga mnie obciazyc.
   
  Ostatnia edycja: 18 Wrzesień 2010
 10. reklama
 11. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  A jak Pani przejmowała stanowisko? Był spisywany protokół?

  Co do zasady protokołów nie spisuje się, chyba że regulamin pracy lub umowa tak stanowią. Ani jednego ani drugiego nie znam.
   

Poleć forum