reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Widzenia ojca z dzieckiem

Anita1990

moderatorka
Dołączył(a)
18 Marzec 2014
Postów
2 379
Witam ponownie. Juz kiedys pisalam na forum z zapytaniem do Pani. Teraz sytuacja ulegla zmianie i potrzebuje nowej porady mam nadzieje ze jasno opisze problem.
Jestem aktualnie w 6miesiacu ciazy 2miesiace temu odeszlam od ojca dziecka gdyz nie mozna mu bylo ufac. Poza tym nie kocham go i nie chce byc z kims takim jak on. Po mojej decyzji on zwolnil sie z pracy i wyjechal za granice (holandia) do pracy ze znajomymi. Rzekomo chce zarobic na dziecko w prkatyce dziennie pije i imprezuje ( wiem bo wrzuca filmy i zdjecia na facebook) . Udalo mi sie uzyskac od niego oboetnice placenia miesicznie 400zl na rzecz ciazy i rzeczy dla dziecka oraz pokrycie polowy kosztow wyprawki. W zwiaxku z tym mam pare pytan:
1. Slyszalam ze powinien mi takze wyplacic rownowartosc trzymiesiecznego utrzymania mojego zaraz po porodzie. Istnieje cos takiego? Jesli tak jaka jest podstawamprawna?

Kolejne zapytania dotycza kwestii widzen z dzieckiem i jego meldowania:
1. Ojciec dziecka stwierdzil ze wroci z zagranicy dopiero w styczniu. Malec urodzi sie w listopadzie. Rejestrowac go bede sama czy jako kobieta niezamezna mam obowiazek podac dane ojca? Czy nie musze. Dziecko bedzie nosilo moje nazwisko to obupolna decyzja. Ale wolalabym nie zalatwiav niczego za niego jesli sie nie zorientuje i liczy na mnie to wg mnie jego problem.
2. Czy jesli on nie bedzie widnial w dokumentach jako ojciec moge poniec jakies konsekwencje prawne?
3. Chce ochrzcic dziecko po urldzeniu zaraz czy musi on uczestniczyc w cermoni i czy mu o niej go informowac jesli nie bedzie widnial w dokumetach jako ojciec? Lub jesli do tego czasu jakims cudem by sie pojawil i uznal dziecko czy musze go o tym informowac?
4. Nie chce isc do sadu nie mam czasu na tego typu zdarzenia i sil na walke wiec chce zaproponowac ugode w sprawie widzen po jego powrocie. Jaka wg Pani bedzie opcjonalba czestotliwosc wizyt?
5. Ostatnio przy rozmowie on stwierdzil ze chce spotykac sie ze mna ja nie mam na to najmniejszej ochoty stad pytanie czy musze byc przy wizytach ojca z malym czy moge w tym czasie wyjsc zndomu? Lub po prostu zejsc do kuchni zrobic sobie kawe i odpoczac?
6. On nie est moim gosciem wiec od razu pytam czy gdy maluch beczie spal posczas jego wizyt mam obowiazek udostepnienia mu sprzetow rtv czy internetu? Wydaje mi sie ze to nie moja sprawa czy on sie bedzie nudzil czy nie... Mam racje?
7. Jesli juz by zaszla koniecznosc sadownego ustalenia wizyt lepiej zebym ja zlozyla wniosek czy czekac az on to zrobi?
Dziekuje zampomoc
 
reklama
Witam ponownie. Juz kiedys pisalam na forum z zapytaniem do Pani. Teraz sytuacja ulegla zmianie i potrzebuje nowej porady mam nadzieje ze jasno opisze problem.
Jestem aktualnie w 6miesiacu ciazy 2miesiace temu odeszlam od ojca dziecka gdyz nie mozna mu bylo ufac. Poza tym nie kocham go i nie chce byc z kims takim jak on. Po mojej decyzji on zwolnil sie z pracy i wyjechal za granice (holandia) do pracy ze znajomymi. Rzekomo chce zarobic na dziecko w prkatyce dziennie pije i imprezuje ( wiem bo wrzuca filmy i zdjecia na facebook) . Udalo mi sie uzyskac od niego oboetnice placenia miesicznie 400zl na rzecz ciazy i rzeczy dla dziecka oraz pokrycie polowy kosztow wyprawki. W zwiaxku z tym mam pare pytan:
1. Slyszalam ze powinien mi takze wyplacic rownowartosc trzymiesiecznego utrzymania mojego zaraz po porodzie. Istnieje cos takiego? Jesli tak jaka jest podstawamprawna?

Kolejne zapytania dotycza kwestii widzen z dzieckiem i jego meldowania:
1. Ojciec dziecka stwierdzil ze wroci z zagranicy dopiero w styczniu. Malec urodzi sie w listopadzie. Rejestrowac go bede sama czy jako kobieta niezamezna mam obowiazek podac dane ojca? Czy nie musze. Dziecko bedzie nosilo moje nazwisko to obupolna decyzja. Ale wolalabym nie zalatwiav niczego za niego jesli sie nie zorientuje i liczy na mnie to wg mnie jego problem.
2. Czy jesli on nie bedzie widnial w dokumentach jako ojciec moge poniec jakies konsekwencje prawne?
3. Chce ochrzcic dziecko po urldzeniu zaraz czy musi on uczestniczyc w cermoni i czy mu o niej go informowac jesli nie bedzie widnial w dokumetach jako ojciec? Lub jesli do tego czasu jakims cudem by sie pojawil i uznal dziecko czy musze go o tym informowac?
4. Nie chce isc do sadu nie mam czasu na tego typu zdarzenia i sil na walke wiec chce zaproponowac ugode w sprawie widzen po jego powrocie. Jaka wg Pani bedzie opcjonalba czestotliwosc wizyt?
5. Ostatnio przy rozmowie on stwierdzil ze chce spotykac sie ze mna ja nie mam na to najmniejszej ochoty stad pytanie czy musze byc przy wizytach ojca z malym czy moge w tym czasie wyjsc zndomu? Lub po prostu zejsc do kuchni zrobic sobie kawe i odpoczac?
6. On nie est moim gosciem wiec od razu pytam czy gdy maluch beczie spal posczas jego wizyt mam obowiazek udostepnienia mu sprzetow rtv czy internetu? Wydaje mi sie ze to nie moja sprawa czy on sie bedzie nudzil czy nie... Mam racje?
7. Jesli juz by zaszla koniecznosc sadownego ustalenia wizyt lepiej zebym ja zlozyla wniosek czy czekac az on to zrobi?
Dziekuje zampomoc


Przede wszystkim musimy ustalić czy Pani chce by ojciec dziecka je uznał (i figurował tym samym w akcie urodzenia), czy nie. I co w tej kwestii sądzi ojciec dziecka?
 
Nie wolalabym zeby dziecko nie bylo uznane przez ojca. Jest on za granica nie wiem czy zjawi sie jak maly sie urodzi. Ojciec dziecka nie ma bladego pojecia o formalnych kwestiach ojcostwa nie wie o tym ze dziecko nie stanie sie jego z automatu w obliczu prawa. A ja nie mam zamiaru ho o tym i lnformowac.
Dlatego chcialabym wszelkie kwestie finansowe zalatwic polubowanie bo wiem ze w sadzie byloby potrzebne uznanie dziecka. Z drugiej strony dlaczego mam latac za nim i go o wszystkim informowac skoro on sie nie interesuje ani mna ani dzieckiem. Jesli musialoby dojsc do uznania dziecka to na pewno chce by mialo ono moje nazwisko a nie jego.
 
Ostatnia edycja:
No to chyba musi Pani gruntownie przemyśleć czego Pani chce. Z jednej strony bowiem chce Pani domagać się od ojca dziecka spełniania obowiązków wynikających z tego, że jest ojcem. Z drugiej zaś nie chce Pani by tym ojcem był.


J
estem aktualnie w 6miesiacu ciazy 2miesiace temu odeszlam od ojca dziecka gdyz nie mozna mu bylo ufac. Poza tym nie kocham go i nie chce byc z kims takim jak on. Po mojej decyzji on zwolnil sie z pracy i wyjechal za granice (holandia) do pracy ze znajomymi. Rzekomo chce zarobic na dziecko w prkatyce dziennie pije i imprezuje ( wiem bo wrzuca filmy i zdjecia na facebook) . Udalo mi sie uzyskac od niego oboetnice placenia miesicznie 400zl na rzecz ciazy i rzeczy dla dziecka oraz pokrycie polowy kosztow wyprawki. W zwiaxku z tym mam pare pytan:
1. Slyszalam ze powinien mi takze wyplacic rownowartosc trzymiesiecznego utrzymania mojego zaraz po porodzie. Istnieje cos takiego? Jesli tak jaka jest podstawamprawna?
Podstawą prawną jest art 141 krio. Niemniej obowiązek taki ciąży na ojcu dziecka a nie na obcym prawnie mężczyźnie.

Kolejne zapytania dotycza kwestii widzen z dzieckiem i jego meldowania:
1. Ojciec dziecka stwierdzil ze wroci z zagranicy dopiero w styczniu. Malec urodzi sie w listopadzie. Rejestrowac go bede sama czy jako kobieta niezamezna mam obowiazek podac dane ojca? Czy nie musze. Dziecko bedzie nosilo moje nazwisko to obupolna decyzja. Ale wolalabym nie zalatwiav niczego za niego jesli sie nie zorientuje i liczy na mnie to wg mnie jego problem.
Nie ma Pani takiej możliwości nawet. Nie ma możliwości by w akcie figurował ojciec dziecka, który nie jest Pani mężem bez wcześniejszego uznania dziecka. Ojciec dziecka może je uznać po powrocie.

2. Czy jesli on nie bedzie widnial w dokumentach jako ojciec moge poniec jakies konsekwencje prawne?
pani dziecko nie będzie miało ojca, a zatem nie będzie miał on do dziecka praw, ale również i obowiązkow (np. alimentacyjnego). Dziecko nie dziedziczy po nim. gdyby Pani się coś stało, nie ma opiekuna prawnego.

3. Chce ochrzcic dziecko po urldzeniu zaraz czy musi on uczestniczyc w cermoni i czy mu o niej go informowac jesli nie bedzie widnial w dokumetach jako ojciec? Lub jesli do tego czasu jakims cudem by sie pojawil i uznal dziecko czy musze go o tym informowac?
I znowu - by ochrzcić dziecko potrzebna jest zgoda obojga rodziców. O dzieciach, które nie mają ojca decyduje samodzielnie matka.

4. Nie chce isc do sadu nie mam czasu na tego typu zdarzenia i sil na walke wiec chce zaproponowac ugode w sprawie widzen po jego powrocie. Jaka wg Pani bedzie opcjonalba czestotliwosc wizyt?
Jaką ugodę? I jako komu chce pani mu to zaproponować? Chce Pani zostawiać dziecko pod opieką obcego (prawnie) czlowieka?

5. Ostatnio przy rozmowie on stwierdzil ze chce spotykac sie ze mna ja nie mam na to najmniejszej ochoty stad pytanie czy musze byc przy wizytach ojca z malym czy moge w tym czasie wyjsc zndomu? Lub po prostu zejsc do kuchni zrobic sobie kawe i odpoczac?
I znowu - ojca czy obcego człowieka?

6. On nie est moim gosciem wiec od razu pytam czy gdy maluch beczie spal posczas jego wizyt mam obowiazek udostepnienia mu sprzetow rtv czy internetu? Wydaje mi sie ze to nie moja sprawa czy on sie bedzie nudzil czy nie... Mam racje?
Na to pytanie to chyba jednak nie umiem odpowiedzieć.
7. Jesli juz by zaszla koniecznosc sadownego ustalenia wizyt lepiej zebym ja zlozyla wniosek czy czekac az on to zrobi?
I znowu - do widzeń z dzieckiem ma prawo ojciec. To czy ten pan ma być ojcem dziecka, czy nie?
 
Jesli by to ode mnie zalezalo najchetniej odcielabym aie od tego czlowieka. Wiem jednak ze to niemozliwe bo on rzekomo chce byc ojcem dla dziecka. Zalozmy ze po powrocie on uzna dziecka. Jak wtedy wygladalaby sprawa moich pytan?
Czy fakt ze wyjechal on za granice i bawi sie zamiast zainteresowav sie dzieckiem moze miec dla mnie pozytywny wplyw na sprawe?

Jesli chodzi o ugodw w sprawie widzen ( gdy uzna dziecko) czy zaproponowanie mu 2x w tyg po 2h np wt i czw wystarczy? Czy moze on nachodzic mnie w domu kiedy mu sie podoba??
 
Ostatnia edycja:
Nie wolalabym zeby dziecko nie bylo uznane przez ojca. Jest on za granica nie wiem czy zjawi sie jak maly sie urodzi.
To bez znaczenia. Może uznać dziecko jakiś czas później.

Ojciec dziecka nie ma bladego pojecia o formalnych kwestiach ojcostwa nie wie o tym ze dziecko nie stanie sie jego z automatu w obliczu prawa. A ja nie mam zamiaru ho o tym i lnformowac.
To Pani decyzja. Niemniej brak urgulowania sprawy ojcostwa zamykla pani drogę do wszelkich roszczeń wobec niego.
Dlatego chcialabym wszelkie kwestie finansowe zalatwic polubowanie bo wiem ze w sadzie byloby potrzebne uznanie dziecka.
Rozumiem, że nie chodzi Pani jedynie o rozwiązanie polubowne, ale i nieformalne. Polubownie bowiem można rozwiązać wszelkie kwestie spisując porozumienie u notariusza, a to bez uznania ojcostawa jest niemożliwe.
Z drugiej strony dlaczego mam latac za nim i go o wszystkim informowac skoro on sie nie interesuje ani mna ani dzieckiem. J
Może dlatego by zabezpieczyć dziecko? Jakby zmarł na przykład? Lub jakby nagle przestał łożyć na dziecko?
esli musialoby dojsc do uznania dziecka to na pewno chce by mialo ono moje nazwisko a nie jego.
W tym zakresie musieliby się Państwo porozumieć.
 
Zakładając zatem, że ojciec uzna dziecko.

1. Slyszalam ze powinien mi takze wyplacic rownowartosc trzymiesiecznego utrzymania mojego zaraz po porodzie. Istnieje cos takiego? Jesli tak jaka jest podstawamprawna?
art 141 krio

Kolejne zapytania dotycza kwestii widzen z dzieckiem i jego meldowania:
1. Ojciec dziecka stwierdzil ze wroci z zagranicy dopiero w styczniu. Malec urodzi sie w listopadzie. Rejestrowac go bede sama czy jako kobieta niezamezna mam obowiazek podac dane ojca? Czy nie musze. Dziecko bedzie nosilo moje nazwisko to obupolna decyzja. Ale wolalabym nie zalatwiav niczego za niego jesli sie nie zorientuje i liczy na mnie to wg mnie jego problem.
pani zarejestruje dziecko w USC sama, a ojciec uzna dziecko po powrocie do Polski.
2. Czy jesli on nie bedzie widnial w dokumentach jako ojciec moge poniec jakies konsekwencje prawne?
Jeśli uzna dziecko, a Pani to uznanie przyjmie dane ojca będą w dokumntach dziecka.
3. Chce ochrzcic dziecko po urldzeniu zaraz czy musi on uczestniczyc w cermoni i czy mu o niej go informowac jesli nie bedzie widnial w dokumetach jako ojciec? Lub jesli do tego czasu jakims cudem by sie pojawil i uznal dziecko czy musze go o tym informowac?
Ojciec dziecka będzie mial takie same prawa jak Pani. O ochrzeczeniu dziecka powinniście zadecydować wspólnie. W razie braku porozumienia w tej kwestii powinien zadecydować sąd.
4. Nie chce isc do sadu nie mam czasu na tego typu zdarzenia i sil na walke wiec chce zaproponowac ugode w sprawie widzen po jego powrocie. Jaka wg Pani bedzie opcjonalba czestotliwosc wizyt?
Nie wiem. To bardzo indywidualna sprawa.

5. Ostatnio przy rozmowie on stwierdzil ze chce spotykac sie ze mna ja nie mam na to najmniejszej ochoty stad pytanie czy musze byc przy wizytach ojca z malym czy moge w tym czasie wyjsc zndomu? Lub po prostu zejsc do kuchni zrobic sobie kawe i odpoczac?
Wizyty nie muszą si odbywać w miejscu zamieszkania dziecka. Pani nie musi przy nich być.

6. On nie est moim gosciem wiec od razu pytam czy gdy maluch beczie spal posczas jego wizyt mam obowiazek udostepnienia mu sprzetow rtv czy internetu? Wydaje mi sie ze to nie moja sprawa czy on sie bedzie nudzil czy nie... Mam racje?
Nie ma Pani takiego obowiązku.

7. Jesli juz by zaszla koniecznosc sadownego ustalenia wizyt lepiej zebym ja zlozyla wniosek czy czekac az on to zrobi?
Wniosek składa strona, która chce rozstrzygnięcia.
 
Jesli by to ode mnie zalezalo najchetniej odcielabym aie od tego czlowieka. Wiem jednak ze to niemozliwe bo on rzekomo chce byc ojcem dla dziecka. Zalozmy ze po powrocie on uzna dziecka. Jak wtedy wygladalaby sprawa moich pytan?
Czy fakt ze wyjechal on za granice i bawi sie zamiast zainteresowav sie dzieckiem moze miec dla mnie pozytywny wplyw na sprawe?
Nie wiem o jakiej "sprawie" pani pisze. Nie jesteście razem. Jak wynka z postów to pani decyzja. nie rozumiem zatem dlaczego interesuje Panią co robi ten mężczyzna.

Jesli chodzi o ugodw w sprawie widzen ( gdy uzna dziecko) czy zaproponowanie mu 2x w tyg po 2h np wt i czw wystarczy?
Nie wiem. Nie ma tu reguły.

Czy moze on nachodzic mnie w domu kiedy mu sie podoba??
ma prawo przychodzić do dziecka kiedy tylko ma ochotę. Chyba, że widzenia zostaną uregulowane, wtedy obowiązuje harmonogram widzeń.
 
reklama
Czyli najrozsadniej byloby gdyby uznal on dziecko po powrocie i ustalenie wszystkiego od razy sadownie by nie bylo nieporozumien?
Bo nie wyobrazam sobie ze bedzie on przychodzil kiedy mu sie podoba... Chce zaczac nowe zycie z nowym mezczyzna chyba mam do tego prawo inon nie moze mnie szantazowac i zabraniac tego?
Czy jesli oboje bedziemy widniec na akcie urodzenia jako rodzice musze konsultowac z nim wszystkie decyzje dot dziecka jak przedszkole lekarz itp.? Jak mam to zrobic skoro on podobno chce pracowac za granica a do pl wracac co 6 miesiecy na 3 miesiace??
 
Do góry