reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Własna działalność gospodarcza a pomoc męża.

ZwariowanaSol

Fanka BB :)
Dołączył(a)
1 Listopad 2011
Postów
1 630
Miasto
UK
Witam.
Mam taki dylemat prawny - posiadam działalność gospodarczą zarejestrowaną na mnie. Mąż pracuje na 3 etatach. Działalność informatyczna - tworzenie stron, grafik itp. Czasami klienci trafiający do mnie trafiają przez męża - są od niego z pracy na przykład. Czy dopuszczalnym jest wg. prawa aby na przykład w takich przypadkach mąż przyjmował zlecenia nie będąc zarejestrowany jako pracownik mojej firmy? Ja podbijam i wystawiam faktury - mąż tylko okazjonalnie mi pomaga. Nie uśmiecha mi się zatrudniać go bo on i tak ma odprowadzane składki z 3 źródeł a byłby to dodatkowy koszt dla mnie gdzie firma dopiero się rozkręca. Jak to rozwiązać żeby było legalnie i bez dodatkowych kosztów. Nadmienię że firma póki co przynosi zyski wystarczające aby pokryć moje składki ZUS i w zasadzie niewiele ponad to.
Doczytałam już iż mąż nie może u mnie pracować w formie wolontariatu a jakby ZUS się przyczepił to nie uśmiecha mi się latać po sądach.
 
reklama
Witam.
Mam taki dylemat prawny - posiadam działalność gospodarczą zarejestrowaną na mnie. Mąż pracuje na 3 etatach. Działalność informatyczna - tworzenie stron, grafik itp. Czasami klienci trafiający do mnie trafiają przez męża - są od niego z pracy na przykład. Czy dopuszczalnym jest wg. prawa aby na przykład w takich przypadkach mąż przyjmował zlecenia nie będąc zarejestrowany jako pracownik mojej firmy? Ja podbijam i wystawiam faktury - mąż tylko okazjonalnie mi pomaga. Nie uśmiecha mi się zatrudniać go bo on i tak ma odprowadzane składki z 3 źródeł a byłby to dodatkowy koszt dla mnie gdzie firma dopiero się rozkręca. Jak to rozwiązać żeby było legalnie i bez dodatkowych kosztów. Nadmienię że firma póki co przynosi zyski wystarczające aby pokryć moje składki ZUS i w zasadzie niewiele ponad to.
Doczytałam już iż mąż nie może u mnie pracować w formie wolontariatu a jakby ZUS się przyczepił to nie uśmiecha mi się latać po sądach.

Nie moze Pani zatrudnić meża. Mąż może być jedynie osobą współpracującą.
Prosze zajrzeć do tego artykułu: Osoba współpracująca - płatnik ZUS
 
Czyli z tego artykułu wynika że jakby mąż mi pomógł na przykład godzinę w miesiącu to jest on współpracownikiem i muszę od niego odprowadzić składki?? Przecież to jest chore do potęgi. Nie wierzę że każda jednoosobowa firma nie korzysta z pomocy współmałżonka chociażby przy podwiezieniu gdziekolwiek czy załatwieniu jakiejś drobnej przysługi i rzetelnie odprowadza za nią składki ZUS. To by znaczyło że nawet porada w kwestiach czy lepszy różowy czy zielony albo czy półki stoją równo zmuszała by przedsiębiorcę do odprowadzenia składek. Czy my naprawdę żyjemy w tak chorym państwie???
 
Do góry