reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wrześniowe mamy 2024

Właśnie nie wiem jak ogarnąć i pogodzić te posiłki z pracą. Mam jeden dzień w tygodniu bardzo ciężki w pracy, będę musiała to ogarnąć. A owoce mogę w ogóle?
Możesz ale jak jabłko to tylko jedno na dzień bo cukier po nim skacze. Dostałaś skierowanie do poradni? Tam Ci powinni wszystko wyjaśnić i dać glukometr, dzięki niemu sama sprawdzisz po czym najbardziej skacze Ci cukier.

W przyszłym tyg. sprawdzę jak tam sytuacja u mnie, też pewnie czeka mnie powtórka z cukrzycą mimo, że tym razem bardziej się pilnuje...
 
reklama
Możesz ale jak jabłko to tylko jedno na dzień bo cukier po nim skacze. Dostałaś skierowanie do poradni? Tam Ci powinni wszystko wyjaśnić i dać glukometr, dzięki niemu sama sprawdzisz po czym najbardziej skacze Ci cukier.

W przyszłym tyg. sprawdzę jak tam sytuacja u mnie, też pewnie czeka mnie powtórka z cukrzycą mimo, że tym razem bardziej się pilnuje...
Nie dostałam jeszcze, mam zrobić krzywą i przyjść z wynikami do giną i on zdecyduje. Ale dwa razy miałam badaną naczczo i 102 a po wprowadzeniu diety (jaką sobie potrafiłam zrobić) 98.
 
Właśnie nie wiem jak ogarnąć i pogodzić te posiłki z pracą. Mam jeden dzień w tygodniu bardzo ciężki w pracy, będę musiała to ogarnąć. A owoce mogę w ogóle?
"Ograniczyć spożycie owoców do 2–3 porcji, najlepiej jako dodatek do posiłków".
Ogólnie posiłki powinny być zbilansowane, więc owoc (węglowodany ogólnie) łączysz z białkiem i tłuszczem, np. skyr i orzechy. A w linku możesz sobie zobaczyć, które owoce mają mniejszy IG, a które większy. I co to znaczy porcja, bo np. w przypadku banana jest to jego połowa.

 
Ja się czuję dobrze generalnie oprócz zmęczenia ogólnego i braku humoru… jestem generalnie w dużo gorszej kondycji niż w pierwszej ciąży więc coś czuję że nie będzie lekko tym razem… przerażają mnie te gorące miesiące z wielkim brzuchem 😬😅
 
Jak tak się czujecie? Ja okropnie, mdłości, a wieczorem umieram normalnie. Cały czas mi zimno i czuję jakbym miała gorączkę, chociaż nie mam. Dodatkowo już mam cukrzycę ciążową i nie wiem co i jak jeść, bo wcześniej nie miałam. Czy któraś z Was miała cukrzycę ciążową w poprzednich ciążach i może coś podpowiedzieć?
Ja ostatnio też się kiepsko czuję wieczorami, nie mam siły i męczą mnie młodości. W ciągu dnia różnie. Ale też jest mi wiecznie zimno.
Co do cukrzycy to miałam w pierwszej ciąży, teraz jeszcze nie robiłam krzywej, ale wybieram się jutro/ w poniedziałek. Spodziewam się powtórki.
1. Mogę Ci polecieć wejście na stronę slodkiemamy.edu.pl, tam sobie poczytaj zalecenia albo przez ten link jak się uda: https://www.diabetes.ascensia.pl/poznaj-cukrzyce/cukrzyca-ciowa/zalecenia_zywieniowe/
Tam masz wszystko, różne zakładki z zaleceniami, grupami produktów, zasadami komponowania posiłków, a nawet przykładowy jadłospis.
2. Wpisz sobie w google "dieta dla ciężarnych z cukrzycą szpital Karowa", tam też masz plik z zasadami i przykładowy jadłospis.
3. Są różne aplikacje na telefon, kojarzę np. sweet pregna, gdzie można zapisać swoje wyniki. Fajne jest też ma pewno "mój ig", sprawdzisz tam indeks glikemiczny różnych produktów. Przy cukrzycy wybieramy produkty z niskim IG.
4. Są grupy na fb, np. cukrzyca ciążowa, cukrzyca ciążowa bez strachu, cukrzyca ciążowa- przepisy, książka kucharska- cukrzyca ciążowa bez strachu. Tam dziewczyny dzielą się przepisami, doradzają sobie, itp.
5. Są też różne konta na ig. Słyszałam że hiperinsulinka jest teraz sama w ciąży z cukrzycą, wrzuciła trochę o zasadach, trikach, dzieli się swoimi posiłkami, radami, chyba ma ebooka. Coś mi się nie ładują konta, które obserwuje, wrzucę screena z tego co mi wyskakuję jak wpisuje cukrzyca.
6. Parę rzeczy ode mnie tak na szybko co przychodzi mi do głowy. Ważne jest żeby jeść regularnie i często, ale dosyć małe porcje. Co 2-3h. Ważne żeby zamienić wszystkie białe makarony na brązowe, kasze zamiast drobnych to wybierać te grube, chleb też ciemny albo z niskim IG (tu ogólnie pasuje się zgłębić w skład i temat). Węglowodany czy warzywa mają być al dente, nie rozgotowujemy makaronów czy marchewek, bo mają wtedy wyższy IG. Lepsze są surowe niż gotowe warzywa. Niższy ideks mają odgrzewane ziemniaki czy węgle niż takie na świeżo albo żeby chociaż chwilę odlezaly po ugotowaniu. Lepsze są owoce czy warzywa w całości niż postać zblendowana. Ogólnie dużo warzyw do posiłku. Kiszonki są polecane jako te które obniżają cukier.

Aaa i jeśli nie byłaś to koniecznie umów się do diabetologa. Dostaniesz glukometr, receptę na paski, nakłuwacze, trochę wskazówek i wytycznych, materiały edukacyjne. Trzeba mierzyć cukry na czczo i po trzech głównych posiłkach.

To ja jeszcze przepraszam, że się wetnę ale od stycznia 2024 miała być refundacja na FreeStyle Libre sensor dla każdej ciężarnej z cukrzyca więc warto o to zapytać swojego diabetologa.

Pamiętajcie, że jest całkiem spora lista leków za darmo w ciąży (dostepna na gov) tylko lekarz musi zaznaczyć na recepcie kod C. Wiele lekarzy tego nie ogarnia niestety.
 
To ja jeszcze przepraszam, że się wetnę ale od stycznia 2024 miała być refundacja na FreeStyle Libre sensor dla każdej ciężarnej z cukrzyca więc warto o to zapytać swojego diabetologa.

Pamiętajcie, że jest całkiem spora lista leków za darmo w ciąży (dostepna na gov) tylko lekarz musi zaznaczyć na recepcie kod C. Wiele lekarzy tego nie ogarnia niestety.
Właśnie zauważyłam, że część ciężarnych ma teraz te sensory, ale nie zagłębiałam się jeszcze w temat, jestem przed badaniem krzywej. Z jednej strony fajna sprawa, ułatwienie, nie trzeba się kłuć. A z drugiej zastanawiam się czy by nie stresował mnie bardziej taki ciągły monitoring w porównaniu do czterech pomiarów glukometrem dziennie 🤔
Ale fajnie że o tym piszesz, dziękujemy ☺️
 
Ostatnia edycja:
No i to jest bardzo dobra wiadomość! Miałaś przed ciąża już? Skąd to się bierze ?
Przed ciążą nie miałam, one się chyba tylko w ciąży tworzą, chociaż nie mam konkretnej wiedzy🤷‍♀️ Różne są przyczyny ich powstawania- uraz, zaburzenia hormonalne, problemy z krzepliwością krwi, naruszenie naczyń krwionośnych.
 
Cześć 🥰 dziś miałam kolejną wizytę, 8+4, serduszko bije, cieciorka rośnie ♥️
Wyniki badań póki co ok, poza glukozą na czczo. Mam 5,2, a 5,1 górna dla nas przyszłych mam 😐 We wtorek robię krzywą cukrową, zobaczymy co wyjdzie, najwyżej zastosuje się do Waszych rad i diabetologa 😉 Brzuch boli, czuje jak się rozciąga i rozpycha ten mały pasożyt 😅 i te piersiii no nie dają mi spać 🙈
 
reklama
To ja jeszcze przepraszam, że się wetnę ale od stycznia 2024 miała być refundacja na FreeStyle Libre sensor dla każdej ciężarnej z cukrzyca więc warto o to zapytać swojego diabetologa.

Pamiętajcie, że jest całkiem spora lista leków za darmo w ciąży (dostepna na gov) tylko lekarz musi zaznaczyć na recepcie kod C. Wiele lekarzy tego nie ogarnia niestety.
Dobrze wiedzieć. Super, że to napisałaś. Generalnie zauważyłam, że wszystko trzeba wiedzieć, bo inaczej, albo nie sprawdzą, nie poinformują itd. Ja już zaczęłam się edukować w zakresie cukrzycy ciążowej, prenatalnych. Wówczas można zapytać o ilość naczyń w pepowinie itd. Jak nie znasz predyktorów, markerów wad to lekarz nawet pewnie nie sprawdzi wszystkich. Chociaż oczywiście wszystko zależy od lekarza na jakiego się trafi.
 
Do góry