reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wychowanie ekologiczne czterolatka?

mamaszymona

Początkująca w BB
Dołączył(a)
23 Czerwiec 2010
Postów
25
Witam. Ostatnio dużo się mówi w mediach o edukacji ekologicznej, wychowywaniu dzieci w duchu ekologicznym. Co o tym myślicie? Czy podejmujecie jakieś działania, żeby swoje pociechy - od małego, przez zabawę przyzwyczajać np. do faktu, że śmieci się segreguje i wyrabiać w nich - że tak określę górnolotnie - wrażliwość ekologiczną? Ja swojemu Szymonkowi na razie kupiłam książeczkę z obrazkami i opisami różnych działań ekologicznych - oczywiście wszystko to jest na miarę malucha w wieku przedszkolnym. Co uważacie? Czekam na Wasze opinie. :)
 
reklama
nawet o tym szczerze mowiac nie myslalam , tez mam czterolatka .. o czystosci i wyrzucaniu papierkow do kosza to mu truje (ze skutkiem) ale o segragacji nawet nie myslalm .. chociaz przyznam sie sama nie jestem zbyt wrazliwa ekologicznie ...
 
mamaszymona- najważniejszy jest przykład :tak:.Jesli Ty starasz się postępować "ekologicznie",(cokolwiek przez to rozumiemy,bo jest tyle "szkół" na ten temat,ilu ludzi prawie;-)),to synek naturalnie będzie postępował tak,jak Wy.Książeczka może być pomocna,ale to czyny się liczą- pozdrawiam:-)
 
Całkowicie zgadzam się z happybetti. Taki maluszek (ja osobiście jeszcze nie mam, ale widzę po dzieciach w mojej rodzinie, czy po pociechach moich znajomych), najlepiej uczy się przez obserwację zachowań najbliższych ludzi. Jeśli Ty i Twój partner np. segregujecie śmieci, czy zgniatacie plastikowe butelki przed wrzuceniem do kosza, Wasze dziecko będzie traktowało to jako coś naturalnego i w przyszłości będzie tak samo postępować. Pozdrawiam. A dodatkowa książeczka na ten temat Twojemu synkowi na pewno nie zaszkodzi.
 
przede wszystkim przykład -zgadza się :)
Ale w naszym kraju wciąz krycho:
-chodziłyśmy razem wyrzucać smieci do segregacji i uczyłam który kosz do czego i takie tam, przeprowadzilismy się w inną częśc miasta, a tu już nie ma segregacji, więc jak ja posegreguja to gdzie mam to wyrzucić??
-mówi się, żeby sprzątacpo psach -acha, a potem zamiast żyznych chodników sterty foliowych woreczków w jedynym koszu w promieniu 500metrów! A taki woreczek się rozkłada dłłłuuugoooo................
Dużo by jeszcze gadać...

u nas w przedszkolu zbiera się makulaturę dobre i to. A małej mówimy, zeby oszczędzać wodę i prad i nie spalać plastiku...

A cały ruch eko-rodziców to dla mnie przejaw nowomody - bo kto normalny używa dziś pieluch tetrowych? ani taniej, ani lepiej to nie wychodzi...
 
Dziękuję za odpowiedzi. Staram się oczywiście swojemu synkowi dawać dobry przykład, jednak nie uważam się za "eko rodzica". Dbanie o środowisko jest dla mnie czymś naturalnym, nie traktuję tego jako przejściowej mody. MamaGabisi, masz rację, że brak dostępności do pojemników z segregowanymi śmieciami - to duży problem. Jeśli chodzi o ekologię, to oczywiście miałam na myśli takie problemy, jak oszczędzanie w miarę możliwości wody i energii, a nie od razu - używanie pieluch tetrowych.
 
Najważniejsze jest dawanie przykładu, oraz żeby dziecko kojarzyło zachowanie ekologiczne i segregowanie śmieci jako coś potrzebnego i normalnego. Co raz częściej widuje się w internecie i nie tylko różnego rodzaju akcje internetowe, które pomagają w zauważeniu pewnej misji w ekologii. Dzisiaj znalazłam w internecie akcję pt. "Zakręć kran" - Zakręć kran – zmień nawyki i zadbaj o środowisko . Polecam!
 
Dobrze wiedzieć.:) Może dzięki temu nie tylko znajdę więcej pomysłów na uczenie dziecka zachowań ekologicznych, ale też i więcej rozwiązań dla siebie - w sprawie oszczędzania energii i wody.
 
reklama
[FONT=Verdana, sans-serif]Kilkadni temu weszłam na stronę www.zakreckran.pli akurat trafiłam w Teleexpressie na relację z tej akcji. Myślę,że dużą zaletę tej akcji stanowi to, że jest ona skierowana doosób w rożnym wieku, także – w pewnym stopniu jest adresowana dodzieci (np. przez postać wiewiórki). [/FONT]
 
Do góry