reklama

zmiana nazwiska dziecka

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez holly101, 11 Grudzień 2010.

1. holly101

holly101 Fanka BB :)

Witam. Moja sytuacja kształtuje się następująco. Półtora miesiąca temu urodziłam synka, z którego ojcem jestem w nieformalnym szczęśliwym związku. Na początku zdecydowaliśmy, że syn dostanie nazwisko Narzeczonego, jednak z różnych względów oboje chcemy tę sytuację zmienić. Oczywiście, synek ma już wydany akt urodzenia, pesel... Czy możemy w jakiś prosty sposób dokonać zmiany nazwiska na łączone (moje+jego), oczywiście za obopólną zgodą? Czy wiąże się to np. ze zmianą peselu i czy jest to skomplikowany proces?

Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.
    Pozdrawiam

2. holly101

Witam, nie otrzymałam odpowiedzi na pytanie - będę bardzo wdzięczna za pomoc...

3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Stosowny wniosek (wraz z podaniem istotnych powodów) nalezy złożyć u kierownika USC. Dobrze by było gdyby wniosek podpisany był zarówno przez ojca jak i matkę dziecka. PESEL nie zmieni sie, akt urodzenia zostanie skorygowany (z adnotacją o trybie zmiany nazwiska).

5. holly101

A jakie to są "istotne powody" - to po prostu nasza wspólna decyzja, którą podjęliśmy zbyt późno. Muszę to jakoś specjalnie motywować?

6. holly101

I dziękuję bardzo za odpowiedź :-)

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Prawo nie doprecyzowuje tego pojęcia.
    Przyjęło się uważać, ze ważnym powodem jest np. ośmieszające brzmienie nazwiska. Myślę, że w przypodaku tak małego dziecka kierownik USC moze się przychylić do Państwa prośny mimo, iż nie ma wyjatkowych argumentów przemawiających za zmianą nazwiska.

Poleć forum