reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zmiana nazwiska dziecka

holly101

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Marzec 2010
Postów
1 126
Miasto
Karpacz
Witam. Moja sytuacja kształtuje się następująco. Półtora miesiąca temu urodziłam synka, z którego ojcem jestem w nieformalnym szczęśliwym związku. Na początku zdecydowaliśmy, że syn dostanie nazwisko Narzeczonego, jednak z różnych względów oboje chcemy tę sytuację zmienić. Oczywiście, synek ma już wydany akt urodzenia, pesel... Czy możemy w jakiś prosty sposób dokonać zmiany nazwiska na łączone (moje+jego), oczywiście za obopólną zgodą? Czy wiąże się to np. ze zmianą peselu i czy jest to skomplikowany proces?

Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam
 
reklama
Stosowny wniosek (wraz z podaniem istotnych powodów) nalezy złożyć u kierownika USC. Dobrze by było gdyby wniosek podpisany był zarówno przez ojca jak i matkę dziecka. PESEL nie zmieni sie, akt urodzenia zostanie skorygowany (z adnotacją o trybie zmiany nazwiska).
 
A jakie to są "istotne powody" - to po prostu nasza wspólna decyzja, którą podjęliśmy zbyt późno. Muszę to jakoś specjalnie motywować?
 
A jakie to są "istotne powody" - to po prostu nasza wspólna decyzja, którą podjęliśmy zbyt późno. Muszę to jakoś specjalnie motywować?

Prawo nie doprecyzowuje tego pojęcia.
Przyjęło się uważać, ze ważnym powodem jest np. ośmieszające brzmienie nazwiska. Myślę, że w przypodaku tak małego dziecka kierownik USC moze się przychylić do Państwa prośny mimo, iż nie ma wyjatkowych argumentów przemawiających za zmianą nazwiska.
 
Do góry