Znalazłam coś takiego:
Pracownik, którego żona jest w ciąży i wymaga opieki, może poprosić lekarza o wystawienie z tego tytułu zwolnienia lekarskiego. A gdy nie jest w stanie wykonywać pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny, może liczyć na rekompensatę utraconego zarobku.
Należy się on w razie sprawowania opieki nad
(...) - chorym członkiem rodziny, którym jest małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat.
Z tego wynika również, że prośba o wystawienie zwolnienia lekarskiego w celu opieki nad małżonką w ciąży jest jak najbardziej uzasadniona.
Prawo do zasiłku z tytułu opieki nad członkiem rodziny przysługuje do 14 dni w roku. Podstawą jego wypłaty jest uzyskanie od lekarza zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA, które stwierdza konieczność opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Ponadto konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie zasiłku wraz z oświadczeniem o pozostawaniu z chorym we wspólnym gospodarstwie rodzinnym.
ZUS: Zasiłek za opiekę nad żoną w ciąży | rp.pl
http://www.zus.pl/pliki/formularze/z_15.pdf
Ale gdzieś kiedyś wyczytałam że nie może to być świadczenie w ciągłości czyli np. jedna opieka do 31.12 a druga od 01.01 bo wtedy jest to traktowane tak jakby wszystko przysługiwało w jednym roku. Czyli musi być np. do 31.12 a potem dopiero od np. 03.01 by jakiś dzień odstępu był. Ale to trzeba się dokładnie dowiedzieć żeby nie wtopić;-)