reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Żywienie niemowląt i małych dzieci

reklama
surfujac po sieci natknelam sie na takie przepisy dan dla mniejszych dzieciaczkow do samodzielnego przygotowania. Moze sie komus przyda.

Pierwsza zupka jarzynowa
- 1/2 małej marchewki
- jeden mały ziemniak
- 1/4 korzenia pietruszki
- 1/2 jabłka

- pół łyżeczki oliwy z oliwek lub masła (witaminy A, D, E, K rozpuszczają się w tłuszczach)
- woda mineralna niskozmineralizowana (zalać tak, aby przykryło lekko warzywa)
- mała szczypta soli jodowanej (dosłownie odrobina na końcu łyżeczki)


Małym dzieciom nie powinno się solić potraw. Wyjątkowo sól dodaje się w minimalnych ilościach do potraw na terenach, gdzie brakuje jodu w glebie i wodzie, aby zapobiegać jego niedoborom w organizmie.
Dlaczego warto nie wprowadzać soli do diety dziecka?
W chwili obecnej zapobiegnie to nadmiernemu obciążeniu niewykształconych w pełni nerek, a na przyszłość będzie profilaktyką w unikaniu powszechnych schorzeń: nadciśnienienie tętnicze, zatrzymywanie wody w organizmie, rak żołądka, udar mózgu.




Jeśli dziecko ma skłonność do biegunek, to dajemy więcej marchewki, a nie dajemy jabłka, gdy do zaparć to na odwrót.



Sposób przygotowania:
Warzywa myjemy obieramy i płuczemy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu do miękkości (20 - 30 minut). Ugotowane warzywa przecieramy bądź miksujemy wraz z wywarem.


Zupka jarzynowa :


OD 4 MIESIĄCA
- 1/2 małej marchewki
- jeden mały ziemniak
- 1/4 korzenia pietruszki
- łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju sojowego
- 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego
- 150-200 ml wody
OD 5 MIESIĄCA DORZUCAMY
- por kawałek
- seler kawałeczek
- ewentualnie żółtko zamiast masła czy oleju
1/2 buraka
- kalafior - różyczka
OD 6 MIESIĄCA
- groszek zielony -łyżka
- chude mięso indycze, królicze, cielęce, jagnięcina
- kalarepa - kawałeczek
- szpinak - łyżka
OD 7 MIESIĄCA
- brukselka 3-4 sztuki
- pomidor
- fasolka szparagowa

Sposób przygotowania:
Warzywa myjemy obieramy i płuczemy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu do miękkości (20 - 30 minut). Ugotowane warzywa przecieramy bądź miksujemy, a następnie łączymy z wywarem oraz kleikiem ryżowym. Gotujemy całość, mieszając dodajemy oliwę. Po schłodzeniu podajemy dziecku


Kompocik z jabłka - przecier (na zaparcia)
- 1 jabłko
- 1 płaska łyżeczka glukozy (można wcale nie dodawać, jak jabłko jest słodkie, a dziecko lubi kwaśne - dzieciom powinno sie dawać jak najmniej cukru)
- Woda mineralna niskozmineralizowana ok 200 ml
Gdy dziecko ma bardzo duże zaparcia dodajemy 1 śliwkę suszoną, ale nie przecieramy jej - tylko dodajemy do wywaru z kompotu, bo śliwki nie są wskazane po 4 miesiącu, ale w tym przypadku to lekarstwo!
Sposób przygotowania
Gotujemy wydrylowane ćwiartki jabłka ze skórkami. Obieramy ze skórek po ugotowaniu. Przecieramy


Sok z marchewki (na biegunki)
Składniki:
- jedna średnia marchew
Sposób przygotowania:
Marchewkę dokładnie wyszoruj szczoteczką, następnie oskrób, starannie wypłucz i sparz wrzątkiem. Zetrzyj na drobnej tarce i przełóż do gęstego sitka. Łyżeczką wyciśnij soczek. Jeśli sitko nie jest wystarczająco gęste, możesz nałożyć na nie kawałek gazy.

Przecier z marchwi i kleiku ryżowego (na biegunki)
- 1 marchew
- 2 łyżeczki kaszki ryżowej lub ryżu
- woda mineralna niskozmineralizowana
Sposób przygotowania:
Gotujemy marchew na wodzie bardzo długo. Do ugotowanej wody dorzucamy kaszkę lub gotujemy ryż. Wszystko ścieramy w blenderze na papkę. Marchew z ryżem ma mieć konsystencję kisielu.

Kurczak z ryżem
Podręczniki podają, że powinno się podawać mięso po 6 miesiącu, ale rosołek - wywar z mięsa można podawać wcześniej. Przy czym tłuszczyk zbierać, aby było jak najmniej.
Składniki:
- 2 łyżeczki chudego drobiowego mięsa (małe skrzydełko z kurczaka, kawałek udka lub piersi - podobno w piersiach zbiera się więcej hormonów, gdy kury są szprycowane) - dodajemy tylko wywar, mięsa nie dodajemy do zupy
- średnia marchewka
- 1|2 jabłka
- 100g ryżu
- woda
Sposób przygotowania:
Skrzydełko umyć, włożyć do małego garnuszka z niewielką ilością wody. Zagotować. Wrzucić pokrojoną w kostkę lub utartą na tarce marchewkę oraz utarte bądź pokrojone jabłko. Wszystko razem dusić aż będzie miękkie. Na koniec wrzucić ryż i gotować jeszcze 15-20 min. Na koniec wyjąć mięsko i odłączyć od kości. Wszystko razem zmiksować.



 
Dania po 5-tym miesiacu :

Marchewkowy/Brokułowy kleikSkładniki:
- kilka małych marchewek lub różyczek brokuł ( lub 2-3 średnie)
- kleik ryżowy
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub masła
- woda

Sposób przygotowania:
Ugotować obraną marchew w niewielkiej ilości wody, zmiksować lub przetrzeć przez sitko. Dodać kleik (tyle by uzyskać pożądaną konsystencję), wymieszać, podgrzać i dodać masło lub oliwę.


Mus jabłkowy
Składniki:
- 1 duże słodko-kwaśne jabłko
- sok jabłkowy klarowny
- kleik ryżowy
Sposób przygotowania:
Jabłko obrać, pokroić w kawałeczki, ugotować w niewielkiej ilości wody by zmiękły, zmiksować, dodać kleik ryżowy i sok klarowny do smaku

Zupa z cukinii
Składniki:
- 5 marchewek
- ziemniak
- kilka plasterków cukinii
- kasza jaglana
- kawałeczek piersi z indyka
- natka selera
- natka pietruszki
- por
Sposób przygotowania:
Ugotować na maśle 5 marchewek, 1 ziemniaka i pod koniec gotowania dodać kilka plasterków cukinii. Na koniec kasze jaglana i na malym ogniu gotować aż napęcznieje. W innym garnku gotować pierś z indyka razem z natką selera i pietruszki oraz porem. Po zmieleniu warzyw możemy zrobić dwie zupki- mięsną i bezmięsną. Cukinia nadaje potrawom słodkawego smaku.


 
W tubylczym Consultatiebureau dostałam najnowsze wytyczne żywieniowe, gdy mój maluch skończył 6 miesięcy. Tak, jak głoszą światowe wytyczne, dziecko należy karmic wyłącznie piersią do 6 miesiąca. Nastepnie wprowadzać stopniowo warzywa . Następnie idą owoce. Od 8 miesiąca mięso. O kaszkach mowy tu nie ma, ale chleb i rodzaj biszkopcików czy paluszków można podawać już od 6 miesiąca. Roczne dziecko powinno już jeść właściwie wszystko, nie rozdrobnione mikserem.
 
Wiatraczku u nas nic takiego nie dają wrecz przeciwnie niż to co mówią u Ciebie. Kaszka z rana jak najbardziej. Od 4 miesiąca mogłam przyzwyczajać do warzywek a teraz na pól roczku powiedziala ze powoli mogę dawać chlebek i jajko a niebawem również jogurt naturalny ale kiedy dokładnie nie sprecyzowala.
Ja się do schematów zywienionych nie stosuję i w cb też nikt ode mnie tego nie oczekiwał , pytala co je i powiedziała ze jest prima. Tyle od nich w temacie zywienia było.

Myślę że takie schematy można troszkę z przymrużeniem oka traktować jako wskazówki. Jeśli się ma dziecko ze skłonnościami do alergii czy rewolucji brzuszkowych trzeba być ostrozniejszym i oczywiście wszystko w miare z głową ;)

Co kraj to obyczaj a co lekarz to opinia.
 
Do góry