reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

krew pępowinowa

Sorga

Dobra Ciocia Samo Zło
Dołączył(a)
14 Listopad 2006
Postów
2 124
Miasto
Szczecin
dla wprowadzenia tematu pozwolę sobie przytoczyc artykuł ogólny. Sama już co nieco czytałam o oddawaniu krwi pępowinowej do banku. Może i wy jesteście tematem zaineteresowane, bądz podjełyscie już decyzje, czy bedziecie chciały tę krew zachować.



Krew pępowinowa – cudowne komórki macierzyste Autor artykułu: Tomasz Steinbach
Konsultacja medyczna: doc. dr hab. Jan Sabliński






Wiele nieuleczalnych chorób może być już wkrótce leczonych przy wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej. Ciąża to okres, w którym warto zapoznać się z cudowną mocą komórek macierzystych i zastanowić nad zdeponowaniem krwi pępowinowej w specjalnym banku. W końcu każdy rodzi się tylko raz, taka okazja więcej się nie powtórzy.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste to pierwotne komórki ludzkiego organizmu, zdolne do samoodnawiania i potencjalnie do przekształcenia się w każdy typ komórek ludzkiego ciała. To z nich rozwijają się wszystkie części naszego organizmu: kości, nerwy, mięśnie, skóra, organy i komórki krwi. Im starsze komórki macierzyste tym ich zdolność do przekształcania się jest mniejsza. Dlatego naukowcy wiele uwagi poświęcają embrionalnym komórkom macierzystym, jednak dylematy moralne skłaniają świat nauki do poszukiwania innych sposobów pozyskania tego typu komórek. Dziś „młode” komórki macierzyste pozyskiwać można z krwi pępowinowej.

Krew pępowinowa

Pępowina, która łączy mamę i płód ma długość około 60 cm. Za jej pomocą dziecku dostarczany jest tlen i substancje odżywcze.
W momencie porodu, ale jeszcze przed urodzeniem łożyska istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej. Jest to ta część krwi płodu, która pozostaje w naczyniach pępowiny oraz w naczyniach łożyska po odpępnieniu . Pochodzące z niej komórki macierzyste posiadają bardzo dużą zdolność namnażania się po przeszczepie, stanowią więc doskonałe „lekarstwo” w terapii wielu chorób.

Leczenie komórkami macierzystymi

Od wielu już lat stosuje się leczenie komórkami macierzystymi. Do niedawna ich głównym „dostawcą” był szpik. Jednak zastosowanie komórek pochodzących z krwi pępowinowej stwarza całkiem nowe możliwości. Po pierwsze, dzięki przeszczepom komórek z własnej krwi pępowinowej zapewniona jest pełna zgodność tkankowa. Po drugie, znalezienie właściwego dawcy szpiku to często niezwykle długi proces, którego końca wielu chorych może nie doczekać, a komórki macierzyste zdeponowane w banku komórek macierzystych są zawsze „pod ręką”.
Przeszczepy komórek pochodzących z krwi pępowinowej zdecydowanie rzadziej powodują powikłania o podłożu immunologicznym.

Jakie choroby leczy się wykorzystując komórki macierzyste?

Lista chorób, które wg naukowców mogą być leczone z wykorzystaniem komórek macierzystych stale się powiększa. Część z nich prezentujemy w poniższej tabeli.

165_1.jpg


Warto odnotować, że w laboratoriach naukowych trwają także badania m.in. nad terapią choroby Alzheimera, Parkinsona, stwardnienia rozsianego, rekonstrukcji kości i chrząstek.

Deponowanie krwi pępowinowej

W Polsce pobieraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej zajmują się wyspecjalizowane banki komórek macierzystych. Sam proces pobierania krwi jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny zarówna dla mamy, jak i dla maleństwa. Bank pobiera opłatę za pobranie i zdeponowanie krwi oraz roczne opłaty za jej przechowywanie.
 
reklama
Az mi sie smutno zrobilo...:-:)-:)-:)-(Bo ja bardzo chcialam zachowac krew pepowinowa..Ale ze mialam straszna ciaze i w 8 miesiacu mialam tez robiony zabieg jakos to zostalo zaniedbane...No a potem niunia wyklula sie jeszcze 2 tyg ponad wczesniej i wszystkie plany diabli wzieli...Ale mam nadzieje ze nigdy ta krew nie bedzie nam potrzebna bo niunia bedzie zawsze zdrowa jak ryba...:tak::tak::tak::tak::tak::-)
 
Temat na czasie... Zastanawiamy się już dość długo - bo wydatek to spory...
Nie wiem czy się zdecydujemy - przeczytałam co się dało, rozmawiałam z różnymi lekarzami. Ja poważnych argumentów na "nie" nie widzę - jedynym jest koszt.
Patrycja jeśli planujecie jeszcze dziecko, jego krew pępowinowa może też w razie czego (odpukać!) posłużyć siostrze.
 
koleżance sie nie udało pobrac bo dzidzi sie owinieta pępowina urodziła, i nie dało rady.
Dla zainteresowanych kosztami dodam że koszt pobrania krwi w zalezności od banku to 1-2 tys. PLN oraz coroczna opłata laboratoryjna za przetrzymywanie to około 500 PLN.

Krew pepowinowa i komórki macierzyste przydatne są w niezmienionej formie dopóki dziecko nie osiągnie wagi 40kg, potem mozna ja jakoś mutować.
Z tego co wiem w Polsce nie ma niekomercyjnego czyli panstwowego banku krwi pępowinowej. Trzeba płacić.
 
Esia plan jest ale czy ja sie na to zdecyduje...Mloda daje ostatnio takiego jazzu ze nie wiem czy drugie ejszcze wytrzymam:-) Ja od ponad roku nie przespalam ani jednej nocy:szok::eek:
 
Spokojnie Patrycja, spokojnie, przyjdzie czas że młoda się uspokoi a ty zapragniesz drugiego, po prostu zachcesz i już:) nie ma co wielce planować, przyjdzie samo, (gadam jak doswiadczona matka 3 dzieci hahhaa)
 
Ja od ponad roku nie przespalam ani jednej nocy
:szok: :eek:

Sorga zgadza się - są tylko banki komercyjne. A co do opłat - to w największym banku na starcie jest to ok. 2000, potem 400 za rok (oczywiście, przy płaceniu od razu za 5, 10 lub 17 lat jest relatywnie taniej).
Trzeba też pamiętać, że póki co, taka ilość jaką pobierają wystarcza dla 20kg dziecka - a namnażać jeszcze nie potrafią. Oczywiście, medycyna się rozwija - jednak dobrze zdawać sobie z tego sprawę.
 
Najbardziej pragne braciszka dla Noemi jak ta w rogu gdzies cicho sie bawi;-):-D

Ale co tam za 3 lata trzeba bedzie zaczac dzialac:-D
 
no zobacz Esia a to co ja napisałam to wyczytałam w "dziewięc miesięcy" i brzmiało wiarygodnie, przyznam szczeże że na stronie żadnego banku jeszcze nie byłam.
 
reklama
Ja już jestem po porządnym rozeznaniu rynku ;-)
Jest mnóstwo artykułów na ten temat - baaardzo różnej jakości. Znalazłam wypowiedzi entuzjastyczne, umiarkowane i krytyczne - odrzuciłam sporo, ale i tak został po prostu wielki "+".
 
Do góry