reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak przekonać syna że posiadanie rodzeństwa jest fajne

Aurelia95

Fanka BB :)
Dołączył(a)
16 Maj 2018
Postów
157
Hej.Jestem 23 letnia mama 5 letniego chłopca.2 miesiące temu poroniłam .Syn nie do kónca wiedział że będzie miał rodzeństwo .Tzn.Nie był jeszcze poinformowany .Ale chyba się domyślał dotykał brzuch ,przytulał się uważał żeby nie uderzyć też całował.W żartach niby Tata mówił mu że tam jest Emilka ( bo tak chciał nazwać córkę ) .... Teraz synka pytam (nigdy wcześniej go o to nie pytałam mieliśmy trudny czas byłam z jego Tata cały czas ale nie było nam dane razem mieszkac)Chciałbyś mieć rodzeństwo ? siostrę czy braciszka ? .Ale on odpowiadaa tylko nie nic ...nie chce.Ważne dla mnie syna zdanie tak ale chciałabym go jakoś powoli nastawić wiem ze będzie dobrym braciszkiem i że miał w zyciu trudno no ale nie mam pomysłu jak go przekonać żeby cokolwiek odpowiedział siostra czy brat...
 
reklama
Rozwiązanie
Dziecko nie może brać na siebie odpowiedzialności za decyzje rodziców. Zwłaszcza, że dla niego pytanie, czy chce rodzeństwo jest tak naprawdę kompletą abstrakcją. Zamiast pytać synka o zdanie, lepiej poczekaj i kiedy będziesz w ciąży, dopiero wtedy powoli go przygotowuj.

Napisałaś, że poroniłaś, ale że synek w jakiś sposób wiedział, że ktoś mieszka w twoim brzuszku. Potem temat się urwał, ale jeśli przeżywałaś stratę, to z pewnością to zauważył, bo dzieci są bardzo związane z mamami. I on nawet podświadomie mógł sobie wymyślić, że dzidzia = smutna mama. Dlatego skup się na sobie, bądź blisko z synkiem, a kiedy przyjdzie czas wszystko powoli się poukłada.
Syn ma Ciebie jak i wszystko inne na wyłączność więc ciężko będzie go przekonać , że posiadanie rodzeństwa na które przeniesie się uwaga jest fajne . Poprostu będzie musiał się z tym pogodzić ,a potem będzie dumnym starszym bratem. :)
 
W sumie masz racje bo syn do 4 roku życia mieszkał tylko ze mną .
U mnie córka miała 7 lat jak zaszłam w ciążę też nie chciała siostry ani brata (ma przyrodniego)twierdziła że ma już brata ale my z mężem chcieliśmy dziecko i poinformowalismy ich jak byłam w 6 tyg ciąży córka ucieszyła się i tylko zapytała czy tobedzie siostra teraz mała ma 4 msce są dni lepsze i gorsze ale wierz mi nie ty pierwsza i nie ostatnia masz dylemat co powie 1 dziecko na ciążę.A syn przywyknie musisz z nim dużo rozmawiac
 
Hej.Jestem 23 letnia mama 5 letniego chłopca.2 miesiące temu poroniłam .Syn nie do kónca wiedział że będzie miał rodzeństwo .Tzn.Nie był jeszcze poinformowany .Ale chyba się domyślał dotykał brzuch ,przytulał się uważał żeby nie uderzyć też całował.W żartach niby Tata mówił mu że tam jest Emilka ( bo tak chciał nazwać córkę ) .... Teraz synka pytam (nigdy wcześniej go o to nie pytałam mieliśmy trudny czas byłam z jego Tata cały czas ale nie było nam dane razem mieszkac)Chciałbyś mieć rodzeństwo ? siostrę czy braciszka ? .Ale on odpowiadaa tylko nie nic ...nie chce.Ważne dla mnie syna zdanie tak ale chciałabym go jakoś powoli nastawić wiem ze będzie dobrym braciszkiem i że miał w zyciu trudno no ale nie mam pomysłu jak go przekonać żeby cokolwiek odpowiedział siostra czy brat...
Moja corka do 4 lat jak ktos jej sie pytal czy chce rodzenstwo mowila, ze nie. Potem jak juz bylam w ciazy do konca mowila, ze woli psa☺ po urodzeniu zmienila sie o 180 stopni. Teraz ma brata I siostre I jest wspaniala siostra
 
A ja uwazam, ze to blad wypytywac dziecko, czy chce miec rodzeństwo. To decyzja rodziców + duzo szczęścia, ze uda sie zajsc w ciaze i ja donosic... Po co wlaczac w to dziecko, szczególnie z intencja namawiania go na to, zeby czulo i deklarowalo, ze chce?
 
Dziecko nie może brać na siebie odpowiedzialności za decyzje rodziców. Zwłaszcza, że dla niego pytanie, czy chce rodzeństwo jest tak naprawdę kompletą abstrakcją. Zamiast pytać synka o zdanie, lepiej poczekaj i kiedy będziesz w ciąży, dopiero wtedy powoli go przygotowuj.

Napisałaś, że poroniłaś, ale że synek w jakiś sposób wiedział, że ktoś mieszka w twoim brzuszku. Potem temat się urwał, ale jeśli przeżywałaś stratę, to z pewnością to zauważył, bo dzieci są bardzo związane z mamami. I on nawet podświadomie mógł sobie wymyślić, że dzidzia = smutna mama. Dlatego skup się na sobie, bądź blisko z synkiem, a kiedy przyjdzie czas wszystko powoli się poukłada.
 
Ostatnia edycja:
Rozwiązanie
Do góry