reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Tempo wzrostu, wzrost roczniaka, czy to nie za mało? Ile cm ma roczne dziecko

Dołączył(a)
21 Marzec 2019
Postów
4
Witam. Synek ma aktualnie 13 miesięcy i mierzy 76 cm. Martwię się czy to nie za mało... Urodził się w terminie i miał 55 cm. W przeciągu roku urósł 21 cm. Zakładam mu ubrania w rozmiarze 80/ 86. Waga około 11 kg. Synek jako niemowlak bardzo dużo ulewał - przez co do 6 miesiąca życia był bardzo drobny/ szczupły. skończył ulewac około 8 miesiące życia i wtedy dopiero znaczaco przybrał na wadze. Zastanawiam się czy wczesniejsze ulewanie mógo mieć wpływ na spowolnienie jego wzrostu? Dodam ze jestem osoba średniego wzrostu - 164 cm natomiast mąż jest wysoki - 184. Dziadkowie z jednej strony wysocy z drugiej średniego wzrostu. Dodatkowo moj stres pogłębiają komentarze ludzi z otoczenia które sugerują ze synek jest niski jak na swój wiek. Robiliśmy podstawowe badania - krew/mocz i tarczyca - wszystko w normie. Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem? Czy 76 cm w jego wieku to faktycznie mało? Ile cm maja wasze około roczne dzieci? Czy jeśli faktycznej to mało to jest szansa ze nadrobi straty i podgonić rówieśników? Poza wzrostem synek rozwija się fantastycznie od 6 miesiąca raczkujea a chodzi od 11 miesiąca.
 
reklama
A na leżąco to się nie powinno mierzyć bo to nic nie znaczące pomiary. Dla dzieci do roku nie ma nawet siatek centylowych wzrostu w książeczkach zdrowia z 2017 r. U nas pierwszy pomiar na roczek był
 
reklama
Dokładnie. Sprawdzaj wagę i wzrost na siatce. I nie ważne czy jest na 10 czy 90 centylu. Ważne by się trzymało dwóch kanałów i rosło. Bez gwałtownych skoków/spadków ponad te dwa kanały. Twój syn jest typowym przecietniakiem wzrostowym ;) jakiś 50centyl czyli 50% chłopców w tym wieku ma tyle cm.
 
Córka na rok 76,5 ( na leżąco). 9650. 75 centyl ( od urodzenia przy wszystkich pomiarach). Czyli raczej długa. Ubranka większości 86 ( 80 zaczynają być zbyt krótkie).
 
@mamanaforum123 Skoro jesteście pod opieką pediatry i endokrynologa, a dziecko jest na 50 centylu, nie ma anemii ani niedoczynności tarczycy, to nie ma większego sensu się tym stresować. Możecie obserwować wzrost w domu: mieć jedno niezmieniające się miejsce, w którym mierzycie dziecko np. co kwartał.

50centyl czyli 50% chłopców w tym wieku ma tyle cm.
50 centyl nie to oznacza. Tzn., że 50% dzieci w tym wieku jest niższych (lub tego samego wzrostu), 50% dzieci jest wyższych.
 
Pytanie do mam, które mają już starsze dzieci a były w takiej sytuacji. Mój syn skończył rok. Urodzony 51cm, waga 2980g. W ciąży podejrzewano skrócenie kości długich, były ciągle dwa tygodnie za innymi pomiarami, jednak w 33 tygodniu ciąży świetny profesor z Łodzi wykluczył tego typu problem - określił dziecko jako drobne, ale zdrowe.
Bilans na roczek: 73cm wzrostu, 9200g wagi. Waga i wzrost w 25 centylu i tak utrzymuje się od dłuższego czasu. Synek jest wspaniałym, mądrym chłopcem, jednak te obawy z ciąży ciągle mnie prześladują. Czy mój syn będzie bardzo niski? Pediatra nie widzi żadnego problemu. Czy mam się popukać w głowę i dać dziecku spokój? Wyniki morfologii w normie, rozszerzanie diety idzie dobrze. Ja mam 173 cm wzrostu, mąż 180 cm.
 
Pytanie do mam, które mają już starsze dzieci a były w takiej sytuacji. Mój syn skończył rok. Urodzony 51cm, waga 2980g. W ciąży podejrzewano skrócenie kości długich, były ciągle dwa tygodnie za innymi pomiarami, jednak w 33 tygodniu ciąży świetny profesor z Łodzi wykluczył tego typu problem - określił dziecko jako drobne, ale zdrowe.
Bilans na roczek: 73cm wzrostu, 9200g wagi. Waga i wzrost w 25 centylu i tak utrzymuje się od dłuższego czasu. Synek jest wspaniałym, mądrym chłopcem, jednak te obawy z ciąży ciągle mnie prześladują. Czy mój syn będzie bardzo niski? Pediatra nie widzi żadnego problemu. Czy mam się popukać w głowę i dać dziecku spokój? Wyniki morfologii w normie, rozszerzanie diety idzie dobrze. Ja mam 173 cm wzrostu, mąż 180 cm.
U mojej przyjaciółki synek jest na ostatnim centylu albo nawet pod siatka jesli chodzi o wagę i wzrost. Wszystko z nim w porządku :)
 
Pytanie do mam, które mają już starsze dzieci a były w takiej sytuacji. Mój syn skończył rok. Urodzony 51cm, waga 2980g. W ciąży podejrzewano skrócenie kości długich, były ciągle dwa tygodnie za innymi pomiarami, jednak w 33 tygodniu ciąży świetny profesor z Łodzi wykluczył tego typu problem - określił dziecko jako drobne, ale zdrowe.
Bilans na roczek: 73cm wzrostu, 9200g wagi. Waga i wzrost w 25 centylu i tak utrzymuje się od dłuższego czasu. Synek jest wspaniałym, mądrym chłopcem, jednak te obawy z ciąży ciągle mnie prześladują. Czy mój syn będzie bardzo niski? Pediatra nie widzi żadnego problemu. Czy mam się popukać w głowę i dać dziecku spokój? Wyniki morfologii w normie, rozszerzanie diety idzie dobrze. Ja mam 173 cm wzrostu, mąż 180 cm.
mój ma teraz 2 lata. Urodził się tak jak Twoj, tylko ważył 2900g. Na bilansie rocznym 77cm, 8.8kg. Teraz na dwa latka ma 90cm, waży 10.5kg. Również badania krwi wszystkie w normie, jedynie co mało mówi. Jest przebadany od stóp do głów, bo lekarze kazali.
Ja sobie już dałam spokoj ;) widocznie idzie swoim torem.
 
Pytanie do mam, które mają już starsze dzieci a były w takiej sytuacji. Mój syn skończył rok. Urodzony 51cm, waga 2980g. W ciąży podejrzewano skrócenie kości długich, były ciągle dwa tygodnie za innymi pomiarami, jednak w 33 tygodniu ciąży świetny profesor z Łodzi wykluczył tego typu problem - określił dziecko jako drobne, ale zdrowe.
Bilans na roczek: 73cm wzrostu, 9200g wagi. Waga i wzrost w 25 centylu i tak utrzymuje się od dłuższego czasu. Synek jest wspaniałym, mądrym chłopcem, jednak te obawy z ciąży ciągle mnie prześladują. Czy mój syn będzie bardzo niski? Pediatra nie widzi żadnego problemu. Czy mam się popukać w głowę i dać dziecku spokój? Wyniki morfologii w normie, rozszerzanie diety idzie dobrze. Ja mam 173 cm wzrostu, mąż 180 cm.
Witam czy to był profesor Dudarewicz? Zastanawiam się nad umówieniem do niego
W jaki sposób lekarz wykluczył problem? Skrócenie się nie powiększało już do końca ciąży?
 
reklama
Witam czy to był profesor Dudarewicz? Zastanawiam się nad umówieniem do niego
W jaki sposób lekarz wykluczył problem? Skrócenie się nie powiększało już do końca ciąży?
Prof. Piotr Sieroszewski wykluczył problem robiąc USG. Skrócenie utrzymywało się do końca ciąży na tym samym poziomie.
Syn skończył 19 miesięcy. Waży 10,5 kg, 81 cm wzrostu. W pewnym momencie miał 6 centyl wzrostu, ale nadrobił do 30. Endokrynolog twierdzi, że dziecko jest zdrowe, ale dla świętego spokoju zlecił badania hormonów, jesteśmy w trakcie diagnostyki. Moja mama twierdzi, że w wieku syna wyglądałam dokładnie tak samo. Czekam na wyniki badań.
Tobie życzę wszystkiego dobrego :)
 
Do góry