reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie chorobowe - pierwsze ciążowe na 28 dni

Dołączył(a)
28 Kwiecień 2020
Postów
12
Cześć Dziewczyny! Potrzebuję Waszej pomocy.
Byłam przez 28 dni na zwolnieniu L4 ciążowym (20 dni bez weekendów). Wynagrodzenie w takim przypadku wypłaca pracodawca. Z tego co czytałam dopiero po 33 dniu wypłaca ZUS.
Moje pytanie dotyczy tego jakiej wysokości powinna być wypłata. Czy zwyczajnie 100% tego co mam na umowie (umowa o pracę na czas nieokreślony), czy powinna być wyliczona średnia z ostatnich 12 miesięcy?
Otóż dostałam 100% tego co na umowie. A w ciągu ostatnich 12 miesięcy wielokrotnie miałam wyższą pensję (często znacznie wyższą). I jak sprawdzałam na koncie w ZUSie to od tych wyższych kwot były płacone składki chorobowe do ZUSu. Pomóżcie czy już teraz powinnam mieć liczoną średnią z 12 miesięcy czy dopiero wtedy jak będzie płacił ZUS?

Widziałam na forum ekspertki w tym temacie, proszę napiszcie co o tym myślicie.
 
reklama
Rozwiązanie
Dzięki to ważne info dla mnie. Byłam na L4 też w lutym (zwykłe 4-dniowe przeziębienie), nie minęły całe 3 miesiące jak poszłam na ciążowe. Tylko te wyższe pensje miałam też wcześniej. Czyli rozumiem, że podstawa do wynagrodzenia powinna być liczona za czas 12 miesięcy przed lutym br. I już w lutym powinnam mieć wyliczoną wyższą podstawę do wynagrodzenia chorobowego. (Być może tak było, bo miałam lekko wyższą pensję za luty i nie wiedziałam dlaczego).
Tak, wtedy za te 4 dni w lutym powinnaś mieć 80 % z średniej z lutego 2019 do stycznia 2020 - oczywiście 4/30 za 4 dni (chyba zawsze dzieli się na 30 niezależnie od długości miesiąca, ale nie dam głowy).
Oczywiście jeśli wcześniej przez listopad, grudzień i styczeń przepracowałaś bez...
Jeśli bywałas w ciągu ostatniego roku na zwolnieniach lekarskich, choćby jednodniowych, to podstawa zasiłku może być liczona od bardzo starych okresów.
Podstawa zasiłku, to twoje 100% jest ponownie przeliczana tylko, jeśli od ostatniej jego wypłaty minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe.
Czyli, jeśli byłaś na zwolnieniu choć jeden dzień np. dwa miesiące temu, pięć miesiący temu, sześć miesięcy temu, to te 100% jest nadal liczone od dwunastu ostatnich miesięcy sprzed tych sześciu miesięcy.

Dzięki to ważne info dla mnie. Byłam na L4 też w lutym (zwykłe 4-dniowe przeziębienie), nie minęły całe 3 miesiące jak poszłam na ciążowe. Tylko te wyższe pensje miałam też wcześniej. Czyli rozumiem, że podstawa do wynagrodzenia powinna być liczona za czas 12 miesięcy przed lutym br. I już w lutym powinnam mieć wyliczoną wyższą podstawę do wynagrodzenia chorobowego. (Być może tak było, bo miałam lekko wyższą pensję za luty i nie wiedziałam dlaczego).
 
reklama
Niestety nie wiem jak mam traktować moją sytuację. Czy u mnie to już "zasiłek chorobowy" czy tylko wynagrodzenie na chorobowym? Czy to się odróżnia?
Nie ma wynagrodzenia na chorobowym. Na chorobowym jest zasiłek, który najpierw wypłaca pracodawca, a potem ZUS.
Na jakiej podstawie wypłacane były Ci dodatki do płacy podstawowej? Czy jako premia uznaniowa czy też jako wynik pracy całego zespołu? Bo np. składniki wynagrodzenia nieuzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, lecz od wyników grupy pracowników wypłacane niezależnie od absencji pracownika nie są wliczane do podstawy chorobowego.
 
Zależy.. Jeśli były to premie nieregularne to nie. (nie kwartalne roczne etc)

Jeśli był odprowadzany podatek dochodowy, a autorka tak twierdzi to jak najbardziej jest to podstawa L4.
Ja mam premie kwartalne,roczne (w różne wysokości, zależne od wyników), czasami jeszcze coś dodatkowego (np. premia świąteczna) - liczone jest to wszystko do mojej podstawy zasiłku.
 
Nie ma wynagrodzenia na chorobowym. Na chorobowym jest zasiłek, który najpierw wypłaca pracodawca, a potem ZUS.
Na jakiej podstawie wypłacane były Ci dodatki do płacy podstawowej? Czy jako premia uznaniowa czy też jako wynik pracy całego zespołu? Bo np. składniki wynagrodzenia nieuzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, lecz od wyników grupy pracowników wypłacane niezależnie od absencji pracownika nie są wliczane do podstawy chorobowego.

Część mojej premii to moje indywidualne zasługi, część to wynik finansowy całej firmy - jak najbardziej jest to liczone do podstawy zasiłku, jedyna zasada która obowiązuje pracodawcę jest taka, że jeśli premia jest wypłacana niezależnie od absencji (np. pracownik jest kwartal na l4 i za ten kwartał i tak ją dostaje) to nie będzie ona wypłacana w zasiłku - jest to zazwyczaj korzyść pracownika. Jeśli premia jest pomniejszana za czas absencji to znajduje się w podstawie zasiłku, niezależnie od tego za jakie parametry jest naliczana.
 
Nie, pracodawca też ma obowiązek płacić L4 od okresu z 12 miesięcy (chyba, że była np. zmiana etatu albo pracodawcy)
A mogłabys powiedzieć jak to powinno być przy zmianie etatu ?
Od nowego roku pracuje na nowym stanowisku (inny dział) u tego samego pracodawcy.
Jak wtedy powinna byc wyliczana podstawa ? Czy przez zmianę etatu masz na myśli przejście powiedzmy na 2/3 etatu.
 
Poproszę pracodawcę o wyjaśnienie. Mam nadzieję, że to tylko pomyłka i jednak dostanę coś więcej :) Dzięki za wszystkie rady.
A jak Wam coś jeszcze przyjdzie do głowy to piszcie, będę tu zaglądać.
 
reklama
Dzięki to ważne info dla mnie. Byłam na L4 też w lutym (zwykłe 4-dniowe przeziębienie), nie minęły całe 3 miesiące jak poszłam na ciążowe. Tylko te wyższe pensje miałam też wcześniej. Czyli rozumiem, że podstawa do wynagrodzenia powinna być liczona za czas 12 miesięcy przed lutym br. I już w lutym powinnam mieć wyliczoną wyższą podstawę do wynagrodzenia chorobowego. (Być może tak było, bo miałam lekko wyższą pensję za luty i nie wiedziałam dlaczego).
Tak, wtedy za te 4 dni w lutym powinnaś mieć 80 % z średniej z lutego 2019 do stycznia 2020 - oczywiście 4/30 za 4 dni (chyba zawsze dzieli się na 30 niezależnie od długości miesiąca, ale nie dam głowy).
Oczywiście jeśli wcześniej przez listopad, grudzień i styczeń przepracowałaś bez zasiłku. Pomyśl, czy na pewno.
U weź pod uwagę to, o czym napisała witch, bo o tym nie wiedziałam, nigdy mnie nie dotyczyło.
Warto też poprosić w kadrach o pomoc, jeśli wiesz, że są ok.
 
Rozwiązanie
reklama
Do góry