reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Skrócone kości długie u dziwcka na usg w 32 tygodniu ciąży.

Martka2468

Początkująca w BB
Dołączył(a)
16 Lipiec 2020
Postów
22
Dzień dobry! Trafiłam na forum, gdyż zauważyłam, że są tutaj rodzice dzieci z niskorosłością. Mam pytanie, pytania. W 32 tygodniu ciąży i 4 dni na usg okazało się, że kości długie u dziecka są skrócone o ok. 4 tygodnie. Zadając pytanie, co to oznacza dla dziecka, nie otrzymałam odpowiedzi. Postanowiłam poszerzyć diagnostykę u ginekologa genetyka i zasugerował karłowatość przysadkową. Nadal nie wiem, czego się spodziewać? Czy karłowatość i niskorosłość, to to samo? Czy u Pań mam dzieci z niskorosłością też było tak, że kości długie były za krótkie w życiu płodowym? Czy jest szansa, ze nic mojej córce nie będzie? 32 tydz, 4 dni FL 51,6😥
 
reklama
Rozwiązanie
Jeżeli chodzi o nas. Mała kest zdrowa. Przynajmniej na chwilę obecną. Ale jakiego wzrostu będZie to jest akurat zagadka. Tak mi się przypomnialo, ze moja koleżanka urodziła zdrową córkę, tzn objawy niskoroslosci dopiero w szkole podstawowej byly widoczne. Ma.zespół turnera. Moja akurat ma po kim być niskorosla ;/ Chociaż skoro nie ma achondroplazji to niska może być, byleby wszystko inne miała zdrowe.
I tego Wam życzę, a powiedz proszę w którym tyg wyszly Wam skrócenia kończyn w ciąży i o ile tyg. Wiekiem ciąży? I czy lekarz nie skierował na badania genetyczne?
Dzień dobry! Trafiłam na forum, gdyż zauważyłam, że są tutaj rodzice dzieci z niskorosłością. Mam pytanie, pytania. W 32 tygodniu ciąży i 4 dni na usg okazało się, że kości długie u dziecka są skrócone o ok. 4 tygodnie. Zadając pytanie, co to oznacza dla dziecka, nie otrzymałam odpowiedzi. Postanowiłam poszerzyć diagnostykę u ginekologa genetyka i zasugerował karłowatość przysadkową. Nadal nie wiem, czego się spodziewać? Czy karłowatość i niskorosłość, to to samo? Czy u Pań mam dzieci z niskorosłością też było tak, że kości długie były za krótkie w życiu płodowym? Czy jest szansa, ze nic mojej córce nie będzie? 32 tydz, 4 dni FL 51,6😥
A powtórzyła Pani USG u innego lekarza, czy tylko było omówienie wyników?

U mnie Lakarz sie pomylil przy pomiarze tutaj chodziło o przeziornosc karkowa, ale wyszła nam ponad 4. Świat się zawalił. Ale kilku lekarzy mnie badało i wyszło wszytsko dobrze.
 
Dzień dobry! Tak, ja powtórzyłam badanie u jeszcze dwóch lekarzy. Jest potwierdzone skrócenie wszystkich kości długich u dziecka. Jeden z nich zasugerował karłowatość przysadkową. Szukam kogoś, kto mi wytłumaczy, czy karłowatość i niskorosłość, to to samo?
Boję się. Oczywiście staram się być myśli, że córka urodzi się zdrowa. Jeśli nie to wolałabym do przodu wiedzieć, co jej jest...? Kolejne usg w poniedziałek, ale ja wręcz boję się tego badania.
 
Dzień dobry! Tak, ja powtórzyłam badanie u jeszcze dwóch lekarzy. Jest potwierdzone skrócenie wszystkich kości długich u dziecka. Jeden z nich zasugerował karłowatość przysadkową. Szukam kogoś, kto mi wytłumaczy, czy karłowatość i niskorosłość, to to samo?
Boję się. Oczywiście staram się być myśli, że córka urodzi się zdrowa. Jeśli nie to wolałabym do przodu wiedzieć, co jej jest...? Kolejne usg w poniedziałek, ale ja wręcz boję się tego badania.
Tutaj niestety nie pomogę, ale trzymam kciuki za córeczkę.
Mam nadzieję, że jakaś mama się odezwie i coś pomoże.
 
Generalnie karłowatość lub niskorosłość to pojęcia używane naprzemiennie dla achondroplazji. Z tym, że oba te pojęcia to raczej rodzaj objawów, a nie konkretne schorzenie. Czy mamy do czynienia ze schorzeniem genetycznym, którego objawem jest skrócenie kości długich, powie nam badanie genetyczne. Istnieją jednak pewne inne schorzenia powodujące krótkie kości, jak chociażby wspomniana przez lekarza niskorosłość przypadkowa.
 
Dzień dobry! Trafiłam na forum, gdyż zauważyłam, że są tutaj rodzice dzieci z niskorosłością. Mam pytanie, pytania. W 32 tygodniu ciąży i 4 dni na usg okazało się, że kości długie u dziecka są skrócone o ok. 4 tygodnie. Zadając pytanie, co to oznacza dla dziecka, nie otrzymałam odpowiedzi. Postanowiłam poszerzyć diagnostykę u ginekologa genetyka i zasugerował karłowatość przysadkową. Nadal nie wiem, czego się spodziewać? Czy karłowatość i niskorosłość, to to samo? Czy u Pań mam dzieci z niskorosłością też było tak, że kości długie były za krótkie w życiu płodowym? Czy jest szansa, ze nic mojej córce nie będzie? 32 tydz, 4 dni FL 51,6😥
A to tylko kości są skrócone? U mnie w ciąży z córką to była "norma" od 18 tyg :/ genetyk podejrzewał silver russela zespół. Ciągle mi mówili lekarze, że ma te kości za krótkie i u nóg i rak. W 37+2 miała FL 60.71 mm co dało wiek z pomiarow 31+4. Także bardzo się bałam. U mnie też zastawka trojdzielna była niedomknieta. Ale mój mąż jest bardzo niski więc mała pewnie po nim odziedziczyła dlugosc kości. Mała urodziła się zdrowa, jest mniejsza od wiekszosci niemowlaków, ale nie jest najgorzej ;) Mam nadzieję, że i u Was tak będZie:)
 
Dziękuję bardzo za odpowiedź. U nas skrócone kości długie, czyli właśnie ręce i nogi. Mąż wysoki, tylko ja niska. Oby to było to, że po prostu odziedziczy po mnie wzrost... Pozdrawiam
 
reklama
Generalnie karłowatość lub niskorosłość to pojęcia używane naprzemiennie dla achondroplazji. Z tym, że oba te pojęcia to raczej rodzaj objawów, a nie konkretne schorzenie. Czy mamy do czynienia ze schorzeniem genetycznym, którego objawem jest skrócenie kości długich, powie nam badanie genetyczne. Istnieją jednak pewne inne schorzenia powodujące krótkie kości, jak chociażby wspomniana przez lekarza niskorosłość przypadkowa.
 
reklama
Ma Pani na myśli badanie genetyczne jeszcze teraz w ciąży? My już nic więcej nie robimy poza kolejnymi usg. Czy po urodzeniu szybko dadzą radę ją zdiagnozować?
 
Do góry