reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kosiniakowe

Dołączył(a)
27 Sierpień 2020
Postów
10
Witam mam pytanie odnośnie kosiniakowego jeżeli urodziłam 30 stycznia tego roku dziś składałam wniosek o kosiniakowe załóżmy ze decyzja będzie w marcu to czy wypłacają od momentu narodzin dziecka czyli za styczeń luty i marzec czy od momentu decyzji ?
 
reklama
Cytuję ze strony mopsu: "Kwotę świadczenia rodzicielskiego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę."
"Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca urodzenia lub przysposobienia dziecka, a w przypadku opiekuna faktycznego dziecka i rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, osób, od miesiąca objęcia dziecka opieką, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka, a w przypadku osób opiekuna faktycznego dziecka i rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, od dnia objęcia dziecka opieką."
"W przypadku złożenia wniosku po terminie, nie później jednak niż w okresie 52 tygodni, w przypadku urodzenia (przysposobienia, objęcia opieką) jednego dziecka i odpowiednio dłużej w przypadku urodzenia (przysposobienia, objęcia opieką) więcej dzieci, prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek."
 
Witam mam pytanie odnośnie kosiniakowego jeżeli urodziłam 30 stycznia tego roku dziś składałam wniosek o kosiniakowe załóżmy ze decyzja będzie w marcu to czy wypłacają od momentu narodzin dziecka czyli za styczeń luty i marzec czy od momentu decyzji ?
Świadczenie rodzicielskie bedzie przyznane od 30.01.2021 do 29.01.2022.
Za styczen 2021 kwota świadczenia będzie przyznana tylko za dwa dni (30 i 31.01).
Co do wypłaty,to zależy od OPSu. Jeśli wydadzą decyzję przyznająca jeszcze w lutym 2021, to wypłata będzie za styczeń i luty. Jeśli decyzja będzie w marcu ,to wyplata musi objąć styczeń luty i marzec ,gdyż świadczenia wypłaca się w okresach miesięcznych.
W decyzji przyznającej świadczenie musi być napisane za jakie miesiące - kiedy będzie wypłata .
🙂
 
Witam
Czy ktoś się orientuje ,jeśli będę miała przyznane świadczenie rodzinne to mąż może starać się o urlop wychowawczy ten 14 dniowy?
 
Jeśli ojciec dziecka jest zatrudniony to może starać się o urlop ojcowski, bo domniemywam ze o ten Ci chodzi.
 
reklama
reklama
Do góry