reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sierpniowe mamy 2022🙂

reklama
Jeśli są przeciwciała to nie, sytuacja jest taka jakby wcześniej konflikt już wystąpił. Ale po to się to bada by ryzyko takiej ciąży zmniejszyc.

Czym innym jest sytuacja kiedy matka jest RH- a ojciec RH+ a czym innym przeciwciała anty D.
Tak pisałam już że to wygląda tak jakby wcześniej jednak doszło do poronienia, a skoro nie wie to na bardzo wczesnym etapie. Tylko czy tak wczesny etap może już stworzyć przeciwciała?
Ważne że wie i można temu zaradzić.
 
Zastrzyk z Imonoglobulin? Ja mam minus mąż ma minus i w poprzednich ciązach nie trzeba bylo zastrzyku, a teraz ponoć wytyczne się zmieniły i nie interesuje ich już jaką krew ma ojciec. Jak matka ma minus to w 25 tyg ciazy ma dostac zastrzyk z imunoglobulin i koniec. Tak mi powiedziała moja gin.
Nie, nie musi.
Może.
Można tez urodzić dziecko i dostać immunoglobuliny tylko jeśli dziecko jest dodatnie. Jest na to 72 h od porodu.
 
Tak pisałam już że to wygląda tak jakby wcześniej jednak doszło do poronienia, a skoro nie wie to na bardzo wczesnym etapie. Tylko czy tak wczesny etap może już stworzyć przeciwciała?
Ważne że wie i można temu zaradzić.
Przeciwciała mogą być i bez ciąży / porodu. Przetoczenie złej grupy krwi, kontakt z krwią innej osoby (choćby igła ).

W przypadku istniejących przeciwciał postępowanie jest inne niż przy niezgodności serologicznej - nie podaje się immunoglobuliny, monitoruje się płód pod katem choroby hemolitycznej i ewentualnej anemii, monitoruje się poziom przeciwciał (czy nie narasta). Jeśli konflikt jest to często istnieje potrzeba rozwiązania ciąży kiedy płód zaczyna mieć objawy choroby hemolitycznej.
ALE

Równie dobrze w tej ciąży może w ogóle konfliktu nie być (bo może dziecko jest RH- jak matka i wtedy mimo przeciwciał jest w 100% bezpieczne) a przeciwciała mogą się utrzymywać i od kilkudziesięciu lat.

Jaka jest grup krwi dziecka - można to zbadać w 10 tyg NIPTem (sanco ma NIPT badający RH płodu) albo kordocentezą (ale to już inwazyjne i robi się kiedy rozwiązanie ciąży jest na ostrzu noża)

 
Przy zagrożeniu życia matki mogą ciąże zakończyć na każdym jej etapie.
A bo mnie zmylił jeden fragment "nie popełnia przestępstwa lekarz, jeśli śmierć dziecka poczętego jest następstwem działań leczniczych koniecznych dla uchylenia BEZPOŚREDNIEGO niebezpieczeństwa dla zycia matki dziecka"
Ok ja już poza granicami jestem długo i mogę nie kumać do końca no i dopiero niedawno zaczęłam się interesować jak dziewczyny zaczęły pisać że coś jest tu nie tak, więc mogę być w błędzie
No to np jeśli weźmiemy pod uwagę ciążę pozamaciczna to żeby było bezpośrednie zagrożenie życia musi wystąpić krwotok lub silny ból jeśli tego nie ma to jest tylko pośrednie zagrożenie życia. (Co u nas i tak jest już wskazaniem do terminacji i można to zrobic). U nas wystarczy zgoda pacjentki bo moze oczywiscie odmówić i próbować donosić i USG które uwidacznia zarodek poza macica. To jeśli dobrze rozumiem w pl muszą czekać do wystąpienia objawów czyli na ostatnią chwilę
 
Przeciwciała mogą być i bez ciąży / porodu. Przetoczenie złej grupy krwi, kontakt z krwią innej osoby (choćby igła ).

W przypadku istniejących przeciwciał postępowanie jest inne niż przy niezgodności serologicznej - nie podaje się immunoglobuliny, monitoruje się płód pod katem choroby hemolitycznej i ewentualnej anemii, monitoruje się poziom przeciwciał (czy nie narasta). Jeśli konflikt jest to często istnieje potrzeba rozwiązania ciąży kiedy płód zaczyna mieć objawy choroby hemolitycznej.
ALE

Równie dobrze w tej ciąży może w ogóle konfliktu nie być (bo może dziecko jest RH- jak matka i wtedy mimo przeciwciał jest w 100% bezpieczne) a przeciwciała mogą się utrzymywać i od kilkudziesięciu lat.

Jaka jest grup krwi dziecka - można to zbadać w 10 tyg NIPTem (sanco ma NIPT badający RH płodu) albo kordocentezą (ale to już inwazyjne i robi się kiedy rozwiązanie ciąży jest na ostrzu noża)

Jak to dobrze mieć tu w grupie kogoś z wiedzą medyczną taka prawdziwa a nie wygooglowana w necie.
Przetaczanie krwi jest już wykluczone. A kontaktu z inną krwią tak naprawdę to w 100 % nigdy nie da się wykluczyć. O ile w dorosłym życiu można jeszcze gdybać tak z dzieciństwa nikt nie będzie nawet wiedział, no chyba że dziecko w kloszu chowane.
 
I wiesz ze mimo obie jesteście - to i tak masz z mamą konflikt? Bo 0rh- akceptuje tylko 0rh-
Tak ja wiem, mi chodziło o ten konflikt grup krwi o którym wspomniałaś. Moja siostra młodsza również ma taką samą grupę krwi jak ja. Więc bez problemu i w latach 90 rodziły się dzieci w konfliktami seologicznymi, więc i teraz na pewno nie będzie z tym problemu :-)
 
Jak to dobrze mieć tu w grupie kogoś z wiedzą medyczną taka prawdziwa a nie wygooglowana w necie.
Przetaczanie krwi jest już wykluczone. A kontaktu z inną krwią tak naprawdę to w 100 % nigdy nie da się wykluczyć. O ile w dorosłym życiu można jeszcze gdybać tak z dzieciństwa nikt nie będzie nawet wiedział, no chyba że dziecko w kloszu chowane.
Wiesz co, ja jak miałam z 5 lat to jak któraś z przyjaciółek się skaleczyła dotykało się do rany innej i robiło „siostrzany pakt”. Dziecięca głupota ale po takiej akcji przeciwciała by już mogły być…
 
reklama
@kasiaa91 podziel się proszę swoją wiedzą- który test genetyczny najlepiej wybrać w moim wieku? :)
Wszystkie są dobre

Panorama ma ten plus ze jako jedyna bada triplodię
Veragene jest fajny bo bada choroby monogenowe i to nowość na rynku pod tym kątem
Nifty Pro bada najwiecej mikrodelecji (chociaż Veragene też bada prawie wszystkie) i ubezpieczenie
Sanco, Harmony, veracity też są bardzo dobre

Ja się zastanawiam pomiędzy Veragene a panorama i skłaniam się do veragene jednak
 
Do góry