reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wrodzona niedoczynność tarczycy

Witam mamusie ;-)

Juz kilka razy przymierzalam napisac na tym forum, ale czekalam jescze na powtorne wyniki. Nie mam pojecia jesli chodzi o temat hormonow tarczycy,a dostalam wiadomosc mailowa o endokrynologa o umowienie pilnej wizyty. W zwiazku z tym prosze powiedzcie mi co oznaczaja wyniki.

FT4 - 9,94 pmol/l 0 tu pokazuje mi,ze wyniki po za norma i wyraznie spadlo w porownainiu do wczesniejszych badan.

TSH-6,4pmol/l - to jak rozumiem jest w normie.

Z gory dziekuje za objasnienie wynikow.

Pozdrawiam


Witaj, podaj normy do tych wyników, jak się dziecko czuje, jak się zachowuje, opisz swoja małą i koniecznie podaj normy wtedy spróbujemy coś zinterpretować, rozumiem, że dziecko nie bierze jeszcze żadnych hormonów aha i podaj poprzednie wyniki
pozdrawiam.
 
reklama
Ja za 2 tyg robię kolejne badanie hormonów dla Nikoli z tego względu że wizytę mam za 2 miesiące a tak długo nie mam zamiaru czekać. Teraz dawka jeste chyba ok bo włoski jej przestały wypadac i ładnie odrastaj co mnie bardzo cieszy :-)



Zrób jej komplet badań tj z jednego pobrania TSH, FT3, FT4 i koniecznie bez podania tabletki !!! zapłacisz około 50 zł a będzie pełen obraz i koniecznie daj znać jak będziesz miała wyniki tylko błagam z normami i opisem zachowania dziecka, inaczej same cyfeki nic nie znaczą!
pozdrawiam!
 
Izabell - a jak u Nikoli ??? lepiej ???? Mam nadzieje,ze lekarstwa pomagaja.

magdulichaa - powiem tak mojej malej od urodzenia caly czas cos jest - 3 pobyty w szpitalach.... 1. caly czas ma zoltaczke (mimo wilu naswietlan, brania lekow), 2. Cholestaze ( w wyniku zoltaczki byly problemy z watroba)3. slabo je - ok. o polowe mniej - jest na cycu - mialysmy kontrole jedzenia i wagi. Mala slabo przybiera - 550g miesiacznie.4. Niedokrwistosc, 5. Do tego refluks + kupa raz na 7 dni teraz co 10dni, ale nie meczy sie z tego powodu - nie zbieraja jej sie masy kalowe w odbycie (manometrie chca jej robic). Antybiotyk x 2 podawany - bo 24h po porodzie trafila w ciazkim stanie do inkubatora (zero reakcji na cokolwiek) i tam dostawala profilaktycznie antybiotyk. Miala tez ciezka hipoglikemie - poziom cukru 1procent :-( Serce - jest ok, glowka tez juz ok, Lewa nerka - najpierw podejrzenie krwiaka w nadnerczu, potem ze budowa nerki jest o platowej budowie, a w ostatnim usg wyszlo,ze powiekszona i do obserwacji.
I na poczatku wrzesnia jak bylysmy w szpitalu zrobiono jej hormony:
wynik z 11.09
TSH - 3 generacji - 5,95 ulU/ml norma 0.63-4,12
FT4 - 10,5pmol/L norma 11,1-27,3
FT3 - 4,64,pg/ml (N 2,14-7,2)

wyniki z 9.10
TSH - 7,480 mU/l norma 1,36-8.8
FT4 - 11,55 pmol/l norma 13,9-26,1
Tu byla wizyta u endokrynologa ktora stwierdzila, ze wyniki nie wskazuja na niedoczynnosc, ale po przebadaniu malej stwierdzila ,ze objawowo to wyglada ze ma niedoczynnosc i kazala powtorzyc wyniki.
i wyniki ostatnie 10/11 :
TSH - 6,4 mU/l norma 1,36 - 8,8
FT4 - 9,92 pmol/l norma 13,9-26,1

Mala jest szczupluta - 3centyl jesli chodzi o wage, blada - bo niedokrwistosc (ktora wg hematolog jest od jakiegos schorzenia, ktore trzeba znalezc, bo po lekach szybko wyniki poprawiaja sie, teraz ma odsawione wszytskie leki na niedokrwistosc i zoltaczke, hormonow nigdy nie brala) Skory nie ma suchej. Jest ogolnie slabsza, po tych wszystkich szpitalach itd.
Przepraszam,ze tyle napisalam, ale to tak w skrocie..... Poprostu lekarze mowia ze trzeba szukac co jej jest, bo za duzo tego wszystko i nie moga znalezc przyczyny. Jak wykluczy sie wszystko to moze poprostu tj mowi pediatra ona taka jest!!! taka jej uroda - taka opinie chciala bym uslyszec najbardziej. Ja juz bym jej daal swiety spokoj i zeby nikt nas juz nie wysylal do specjalistow, ale z drugiej strony,
jak cos sie przeoczy przez to,ze ja chce juz dac malej swiey spokoj, to nie daruje sobie tego.
 
Ostatnia edycja:
magdulichaa no właśnie ja ostatnio głupia baba zapomniałam a tym i robiłam badania po tabletce :zawstydzona/y: a co śmieszniejsze w wrześniu ja byłam u tej endo swojej to się jej pytałam czy przyjechac na czoczo a ona że niema znaczenia, najgosze jeste to że ja bym chciała zmnienic engo ale na tym zadupi wszędzie mam daleko a widzę że ta kobieta nie jeste zbty dobrym lekarzem :-( Jak bede miała wyniki to napewno napiszę

Stopi no moje oko po tej dawce co teraz dostaje jest owiele lepej mniej spi jest bardziej pogodna no a co najwazniejsze zaczyna wiecej sie uśmiechac i zagadywac po swojemu :-) Ehhh a na ostniej wizycie miała taki ładny wyniki niebył w normir ale blisko, a babie sie spiwszyło i walneła końską dawke jak na jej niedoczynnośc co poskutkowała wypodaniem włosów i apatycznym zachowaniem, dodam tylko że ta dawka miała byc aż do stycznia, w pazdzierniku jak dzowniłam i z nia rozmawiałam to powiedziąła że do stycznia juz nie robic jej badań ehhh brak słów na nią :no:
a ja taki i tak zrobię :tak:
Daj znac jak tam po wizycie :tak:
 
Stopi

"I na poczatku wrzesnia jak bylysmy w szpitalu zrobiono jej hormony:
wynik z 11.09
TSH - 3 generacji - 5,95 ulU/ml norma 0.63-4,12
FT4 - 10,5pmol/L norma 11,1-27,3
FT3 - 4,64,pg/ml (N 2,14-7,2)

wyniki z 9.10
TSH - 7,480 mU/l norma 1,36-8.8
FT4 - 11,55 pmol/l norma 13,9-26,1
Tu byla wizyta u endokrynologa ktora stwierdzila, ze wyniki nie wskazuja na niedoczynnosc, ale po przebadaniu malej stwierdzila ,ze objawowo to wyglada ze ma niedoczynnosc i kazala powtorzyc wyniki.
i wyniki ostatnie 10/11 :
TSH - 6,4 mU/l norma 1,36 - 8,8
FT4 - 9,92 pmol/l norma 13,9-26,1"

sorry ale w takich przypadkach ręce człowiekowi opadają, dziecko powinno od września być na lekach, przecież miała ewidentne wyniki wskazujące na niedoczynność (już w szpitalu!!! - masakra), następne badania tylko to potwierdzają, tak niskie FT4 to ewidentna NIEDOCZYNNOŚĆ!!!!!!
Zauważ, że wyniki z października tylko je potwierdziły, wysokie TSH (choć jeszcze w granicach normy, ale FT4 NISKIE!!!


dla potwierdzenia moich słów FT4 - wolna tyroksyna
"Poziom poniżej normy występuje:
- w niedoczynności tarczycy,
- w raku tarczycy,
- przy leczeniu tyreostatykami (lekami hamującymi produkcję hormonów),
- przy znacznym niedoborze jodu."

poza tym piszesz, że mała ma niedokrwistość, powinna brać leki!!! musi być uzupełniony poziom żelaza, inaczej nic nie będzie w porządku poczytaj tutaj, kiedyś na tym forum pisałam już o tym:
"Niski poziom żelaza może mieć wpływ na pierwsze dwa etapy syntezy hormonu tarczycy poprzez zmniejszenie aktywności peroksydazy tarczycowej (enzym--TPO, przyp. H). Niedobór żelaza może prowadzić do zaburzenia pracy tarczycy i przyczynić się do upośledzenia przekształcania "nieaktywnego" T4 do "aktywnego" T3 oraz ograniczyć wiązanie T3. Ponadto niski poziom żelaza może doprowadzić do zwiększenia stężenia TSH we krwi.

Powszechnie wiadomo, że poważny niedobór żelaza prowadzi do anemii, która objawia się niskim poziomem hemoglobiny i hematokrytu we krwi. Jednakże jeszcze PRZED spadkiem poziomu hemoglobiny i hematokrytu można zaobserwować niski poziomem ferrytyny we krwi wskutek łagodnego niedoboru żelaza. Artykuł opublikowany w British Medical Journal w maju 2003 wskazuje, że pacjenci mający niski poziom ferrytyny oraz mieszczący się w normach poziom hemoglobiny i hematokrytu uskarżają się na osłabienie, które można zniwelować poprzez suplementację żelaza."

a tu link do całości warto przeczytać!
Związek między niedoczynności...

poza tym mała żle przybiera hmmmm, dużo tego......

proponuję szybką wizytę u endokrynologa i suplementację tyroksyną, dziecko na prawdę tego potrzebuje!!!!

pozdrawiam!
 
Pierwsze usg i wiek kostny miały robione w wieku 2 lat po weryfikacji (tzn Magda i Szymon, Aga będzie miała w styczniu)

moja wiek kostny miala jak miala rok i bylo i teraz w padzeirniku miala powtorke.usg nie bo byloby ciezko zrobic to mala na widok fartuch ucieka z wrzaskiem.ciezko ja osluchac chwile a mowa usg.

a teraz sie witam

chyba dopadla nas grypa:-:)-:)-:)-:)-(
wszytsko na to wskazuje,po poludniu idziemy do lekarza.ja jestem chora i moje dziewczyny.mala dopeiro w nocy wzielo a mnie i Pauline w sobote na wieczor:-(

i tak.mala mi kolo 8 zwymiotowala flegma i lekami ktore jje dalam w nocy.8.30 dalam jej tabletke i o 9 znow zwymiotowala,ale niewiele.wiadc byloz e jest troche leku,ale pytanie czy te pol godziny wystarczy?nie dawalam jej powtornej dawki i w sumie nie wiem czy podac.moja endo dzis jest nieuchwytna


a w atamtym tygdniu bylysmy na bilansie-93cm i 16,5kg:-)
waga powyzej 97centyla a wzrsot na 97 BIG KOBIETA!:-)
 
i tak.mala mi kolo 8 zwymiotowala flegma i lekami ktore jje dalam w nocy.8.30 dalam jej tabletke i o 9 znow zwymiotowala,ale niewiele.wiadc byloz e jest troche leku,ale pytanie czy te pol godziny wystarczy?nie dawalam jej powtornej dawki i w sumie nie wiem czy podac.moja endo dzis jest nieuchwytna


a w atamtym tygdniu bylysmy na bilansie-93cm i 16,5kg:-)
waga powyzej 97centyla a wzrsot na 97 BIG KOBIETA!:-)

ja bym nie podawała powtórnej dawki, tzn ja w takich sytuacjach nie podaję powtórnej dawki

a co do bilansu, nam zostało 2 miesiące, ale jutro będzie precyzyjnie badana i mierzona bo wizytę u endo mam, ale ostatnio ważyła 10 kg przy wzroście 88 cm, taka drobna ta moja córeczka, a twoja Anabuba to poważna kobitka już

I życzę szybkiego powrotu do zdrowia!!!
 
ja bym nie podawała powtórnej dawki, tzn ja w takich sytuacjach nie podaję powtórnej dawki

a co do bilansu, nam zostało 2 miesiące, ale jutro będzie precyzyjnie badana i mierzona bo wizytę u endo mam, ale ostatnio ważyła 10 kg przy wzroście 88 cm, taka drobna ta moja córeczka, a twoja Anabuba to poważna kobitka już

I życzę szybkiego powrotu do zdrowia!!!

dzieki,na ciebie zawsze mozna liczyc:-)
no wlasnie gdyby od razu zwymiotowala to dalabym drugi raz a ze wytrzymala pol godziny to zawsze cos sie wchlonelo
 
hej dziewczyny, ja kiedys pytałam naszego lekarza czy jak dziecko zwróci lek to czy musze podac nastepną dawke i mi powiedział ze nie, ze lepiej zostawic tak jak jest bo zawsze cos sie jednak wchłonęło, a tak jak by podac kolejna dawke to moze to wtedy byc za duzo. takze tyle moj lekarz.
Ja dzis odbierałam wyniki córci i ma znowu za mało TSH , bo ponizej normy, wynik ma 0,251 a u nas norma to od 0,400 - 8,6oo.Podaje jej teraz poł z 50 eutyroxu. lekarka mi powiedziala ze lepiej jak jest za niski poziom niz za wysoki,
a jutro idziemy pierwszy raz na usg tarczycy, msimy isc prywatnie bo terminy panstwowo to szok !
Ale pwoieccie czy na takie badanie musze jakos corcie przygotowac ? zapomniałam zapytac jak dzwoniłam i teraz nie wiem.
Pozdrawiam
 
reklama
Stopi

"I na poczatku wrzesnia jak bylysmy w szpitalu zrobiono jej hormony:
wynik z 11.09
TSH - 3 generacji - 5,95 ulU/ml norma 0.63-4,12
FT4 - 10,5pmol/L norma 11,1-27,3
FT3 - 4,64,pg/ml (N 2,14-7,2)

wyniki z 9.10
TSH - 7,480 mU/l norma 1,36-8.8
FT4 - 11,55 pmol/l norma 13,9-26,1
Tu byla wizyta u endokrynologa ktora stwierdzila, ze wyniki nie wskazuja na niedoczynnosc, ale po przebadaniu malej stwierdzila ,ze objawowo to wyglada ze ma niedoczynnosc i kazala powtorzyc wyniki.
i wyniki ostatnie 10/11 :
TSH - 6,4 mU/l norma 1,36 - 8,8
FT4 - 9,92 pmol/l norma 13,9-26,1"

sorry ale w takich przypadkach ręce człowiekowi opadają, dziecko powinno od września być na lekach, przecież miała ewidentne wyniki wskazujące na niedoczynność (już w szpitalu!!! - masakra), następne badania tylko to potwierdzają, tak niskie FT4 to ewidentna NIEDOCZYNNOŚĆ!!!!!!
Zauważ, że wyniki z października tylko je potwierdziły, wysokie TSH (choć jeszcze w granicach normy, ale FT4 NISKIE!!!


dla potwierdzenia moich słów FT4 - wolna tyroksyna
"Poziom poniżej normy występuje:
- w niedoczynności tarczycy,
- w raku tarczycy,
- przy leczeniu tyreostatykami (lekami hamującymi produkcję hormonów),
- przy znacznym niedoborze jodu."

poza tym piszesz, że mała ma niedokrwistość, powinna brać leki!!! musi być uzupełniony poziom żelaza, inaczej nic nie będzie w porządku poczytaj tutaj, kiedyś na tym forum pisałam już o tym:
"Niski poziom żelaza może mieć wpływ na pierwsze dwa etapy syntezy hormonu tarczycy poprzez zmniejszenie aktywności peroksydazy tarczycowej (enzym--TPO, przyp. H). Niedobór żelaza może prowadzić do zaburzenia pracy tarczycy i przyczynić się do upośledzenia przekształcania "nieaktywnego" T4 do "aktywnego" T3 oraz ograniczyć wiązanie T3. Ponadto niski poziom żelaza może doprowadzić do zwiększenia stężenia TSH we krwi.

Powszechnie wiadomo, że poważny niedobór żelaza prowadzi do anemii, która objawia się niskim poziomem hemoglobiny i hematokrytu we krwi. Jednakże jeszcze PRZED spadkiem poziomu hemoglobiny i hematokrytu można zaobserwować niski poziomem ferrytyny we krwi wskutek łagodnego niedoboru żelaza. Artykuł opublikowany w British Medical Journal w maju 2003 wskazuje, że pacjenci mający niski poziom ferrytyny oraz mieszczący się w normach poziom hemoglobiny i hematokrytu uskarżają się na osłabienie, które można zniwelować poprzez suplementację żelaza."

a tu link do całości warto przeczytać!
Związek między niedoczynności...

poza tym mała żle przybiera hmmmm, dużo tego......

proponuję szybką wizytę u endokrynologa i suplementację tyroksyną, dziecko na prawdę tego potrzebuje!!!!

pozdrawiam!


Dzieki za info. Niedokrwistosc miala leczona od wrzesnia - dostawala zelazo+ kwas foliowy + vit B. Zelazo i hemoglobine mamy juz w nomie - wlasnie dostalam wyniki na maila. Hematolog odstwila jej leki na niedokrwistosc jakis czas temu , bo ladnie wszystko wracalo do normy i chciala zobaczyc czy utrzyma sie tak po odstawieniu zelaza.jest ok. Nawet wzrosla hemoglobina i jest w normie. Tylko te hormony.... Ehhh Jutro bede slyszec sie z endokryolog.
Jeszcze raz dziekuje za info, bo ja sie w tych wynikach z hormonami i ocenach lekarzy pogubilam!!
 
Do góry