reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża na wychowawczym

Dołączył(a)
17 Grudzień 2010
Postów
13
Miasto
Kalisz-Konin
Witam

Chciałam zapytac jak teraz wyglądają przepisy dla kobiet będacych w ciaży które korzystają z urlopu wychowawczego

Mam umowe na czas nieokreślony, moje pytanie jest takie czy bedac w ciąży moge przejść na platne L4, czy musze wrócić do pracy na 31 dni, czy np istnieje możliwość wrócić na jeden dzien pracy i zanieść L4?

Drugie pytanie, czy jesli wróce do pracy z zaświadczeniem, iż jestem w ciaży, pracodawca skieruje na tak zwanna prace lekką

A trzecie to czy jeśli całą ciaże bylabym na wychowawczym i kończyłby mi sie on pod koniec ciaży to czy gdy złoże wniosek o przedłuzenie wychowawczego pracodawca może mi odmowic

Z góry dziekuje
 
reklama
Mam umowe na czas nieokreślony, moje pytanie jest takie czy bedac w ciąży moge przejść na platne L4, czy musze wrócić do pracy na 31 dni, czy np istnieje możliwość wrócić na jeden dzien pracy i zanieść L4?
Musi Pani przerwać urlop i wtedy moze Pani pójść na zwolnienie. Urlop moze Pani przerwać w każdym czasie za zgodą pracodawcy lub informując pracodawcę 30 dni przed planowaną datą porotu do pracy.
Nie ma koniecznosci przepracowania choćby 1 dnia.

Drugie pytanie, czy jesli wróce do pracy z zaświadczeniem, iż jestem w ciaży, pracodawca skieruje na tak zwanna prace lekką
jest wykaz prac zabronionych dla kobiet w ciąży. pracodawca może zdecydować czy zwolnić Panią z obowiązku świadczenia pracy czy skierować na inne stanowisko.

A trzecie to czy jeśli całą ciaże bylabym na wychowawczym i kończyłby mi sie on pod koniec ciaży to czy gdy złoże wniosek o przedłuzenie wychowawczego pracodawca może mi odmowic
Nie wiem ile Pani byłaby na tym urlopie? Co do zasdy nie ma możliwości odmowy.
 
Gdybym złożyła wniosek o przedłużenie urlopu wychowawczego to zmieściłabym sie w przyslugujących trzech latach

Skoro nie musiałabym przepracować, zadnego dnia zanim pójde na L4 to czy byłoby ono normalnie płatne, czy jednak bezpłatne,bo słyszałam, ze jeśli przechodzi sie od razu z urlopu wychowawczego na zwolnienie, to zus nie ma odprowadzonych składek i nie wyplaca pieniędzy
Jest to dla mnie dość istotne, poniewaz miała spore komplikacje przy pierwszej ciaży i jednak zalażało by mi na tych pieniązkach :/
 
Podpisuję się pod zapytaniem.
Od 7 miesiąca ciąży byłam na L4. Teraz kończy mi się macierzyński. Przechodzę na bezpłatny wychowawczy.
Jeśli jesienią zajdę w kolejną ciążę- będąc na wychowawczym, to czy przechodząc na L4 od początku- otrzymam wynagrodzenie ?

I kolejne pytanie ale w temacie.
Jeśli na wychowawczym bezpłatnym podjęłabym się pracy na "jednąktórąś" etatu i otrzymywała za nie wynarodzenie w postaci przykładowo 1 tyś. zł. to czy zachodząc w drugą ciązę i przechodząc na L4 a następnie na macierzyński - będę otrzymywała świadczenia w wysokości 1 tyś zł- jako wysokość średniej moich zarobków z paru miesięcy ?
 
ja byłam z córką na wychowawczym i przeszłam na L4 i miałam płatne normalnie 100% jeszcze mi pracodawca zmienił umowę z pół etatu na cały bo przeniósł mnie pod firmę syna i dostawałam to co miałam na nowej umowie :tak: chyba się teraz nic nie zmieniło ?
 
Skoro nie musiałabym przepracować, zadnego dnia zanim pójde na L4 to czy byłoby ono normalnie płatne, czy jednak bezpłatne,bo słyszałam, ze jeśli przechodzi sie od razu z urlopu wychowawczego na zwolnienie, to zus nie ma odprowadzonych składek i nie wyplaca pieniędzy
Jeśli bezpośrednio po wychowawczym przejdzie Pani na L4 (w ciąży) to dostanie Pani świadczenie w kwocie 100% podstawy, a zatem tyle ile Pani pensja w umowie (w przybliżeniu).



 
Od 7 miesiąca ciąży byłam na L4. Teraz kończy mi się macierzyński. Przechodzę na bezpłatny wychowawczy.
Jeśli jesienią zajdę w kolejną ciążę- będąc na wychowawczym, to czy przechodząc na L4 od początku- otrzymam wynagrodzenie ?
Na urlopie wychowawczym nie można być na L4. Nalezy urlop przerwać i dopiero iść na zwolnienie.

Jeśli na wychowawczym bezpłatnym podjęłabym się pracy na "jednąktórąś" etatu i otrzymywała za nie wynarodzenie w postaci przykładowo 1 tyś. zł. to czy zachodząc w drugą ciązę i przechodząc na L4 a następnie na macierzyński - będę otrzymywała świadczenia w wysokości 1 tyś zł- jako wysokość średniej moich zarobków z paru miesięcy ?
Po pierwsze musi Pani fakt zatrudniena zgłosić obecnemu pracodawcy. Po drugie to dwie różne umowy i z obu nalezą się świadczenia.
 
Tak rozumiem.

Jeszcze dopytam bo nie wiem czy zrozumiałam drugą odpowiedź.
Zarabiałam dajmy na to 3 tyś zł.
Idę na bezpłatny wychowawczy.
Mój pracodawca proponuje mi pracę w domu (odpisywanie na maile Klientów)- zgodnie z przepisami będąc na wychowawczym mogę podjąc pracę na jedną "ileś" etatu jeśli dalej będę sprawowała bezpośrednią opiekę nad dzieckiem.
Za odpisywanie na maile będe otrzymywała np. 1 tyś zł.
Jestem na takim wychowawczym do września. Zachodzę w ciążę, przerywam wychowawczy, idę na zwolnienie chorobowe.
Będę otrzymywała zasiłek tak jak wcześniej 3 tyś zł czy 1 tyś zł ?
 
Tak rozumiem.

Jeszcze dopytam bo nie wiem czy zrozumiałam drugą odpowiedź.
Zarabiałam dajmy na to 3 tyś zł.
Idę na bezpłatny wychowawczy.
Mój pracodawca proponuje mi pracę w domu (odpisywanie na maile Klientów)- zgodnie z przepisami będąc na wychowawczym mogę podjąc pracę na jedną "ileś" etatu jeśli dalej będę sprawowała bezpośrednią opiekę nad dzieckiem.
Za odpisywanie na maile będe otrzymywała np. 1 tyś zł.
Jestem na takim wychowawczym do września. Zachodzę w ciążę, przerywam wychowawczy, idę na zwolnienie chorobowe.
Będę otrzymywała zasiłek tak jak wcześniej 3 tyś zł czy 1 tyś zł ?

Co do zasady tak. Wszystko jednak zalezy od formy prawnej tej drugiej umowy i okresu jej obowiązywania.
 
reklama
witam
Złożyłam wniosek o powrót do pracy z dniem 30 marca z urlopu wychowawczego. Okazalo się jednak , że jestem w ciaży i dostalam od lekarza nakaz leżenia i l4, którego z powodu urlopu wychowawczego nie wzięłam.Mam jednak pytania:

1. słyszałam różne opinie, ale proszę o informację, czy muszę wrócić na 33 dni do pracy a dopiero później mogę wziąć L4? - podobno ZUS wymaga te 33 dni...

2. Mam wykonać badania okresowe w kierunku zdolności do pracy. Zdolność ta będzie prawdopodobnie wykonana przed 30 marca 2012. Od kiedy mogę wziąć l4? Czy ma tyo być po wykonanych badaniach na zdolność do pracy, czy L4 ma być wystawione po 30 marca?Tutaj też mam sprzeczne informacje.

3. Czy urlop, który mi pozostanie na obecne dziecko będę mogła jeszcze wykorzystać w momencie pojawienia się drugiego dziecka?


Z góry dziękuuję za informację.
Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry