reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Ciąża (w USA) a url.wychowawczy (2017) - bardzo proszę o pomoc!

Witam
Mam kłopot.
1. jestem na urlopie wychowawczym, kończy się w listopadzie 2017. Muszę więc w XI teoretycznie albo wrócić do pracy albo się zwolnić. Jednak z uwagi na syt.rodzinną i fakt że mąż należy do tej samej korporacji, a wyjeżdża na kontrakt za granicę (a ja z dzieckiem z nim), ustaliliśmy z szefem HR że złożę wniosek o urlop bezpłatny po url.wychowawczym, bo po powrocie z kontraktu chcę wrócić do pracy.
2. Na razie nie złożyłam tego wniosku, bo w międzyczasie okazało się że jestem w ciąży (z terminem rozwiązania na ok.2 miesiące PO zakończeniu url.wychow.).
3. Czytałam że jeśli jestem w ciąży w czasie trwania url.wych., to aby uzyskać prawo do zasiłku chorobowego typu B (ciąża) oraz później zasiłku macierzyńskiego, i rodzicielskiego - muszę wysłać do pracodawcy pismo z wnioskiem o PRZERWANIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO - czyli w praktyce o przyjęcie mnie do pracy - przy czym jeśli pracodawca nie widzi przeciwwskazań do powrotu, to miesiąc później powinnam stawić się w pracy, ale z druczkiem L4 typu B. To uprawni mnie do otrzymywania w/w zasiłków..
3. Nie chcę tego robić w ten sposób, bo:
- to nie fair wobec pracodawcy wg mnie
- pracodawca jak już pisałam dziś wie, że nie zamierzam /nie mogę teraz wrócić do pracy ze wzg.na wyjazd z mężem na kontrakt (rozmawialiśmy z nimi o tym) więc zorientuje się że coś tu nie gra..
- 14 lipca wylatuję do Indii (gdzie teraz mieszkamy na kontrakcie) więc nie mogę stawić się w pracy z L4 w miesiąc po złożeniu ewentualnego pisma o przerwanie url.wych. (dziś już 21/06 a z tego co wiem ma upłynąć miesiąc między dostarczeniem pisma o chęci powrotu do pracy, a dostarczeniem L4B. Tak więc nawet jeśli nawet jutro dostarczyłabym pismo o przerwanie url.wych. (przy czym oni dobrze wiedzą, że żadnej chęci powrotu do pracy nie ma) - to 22.07 musiałabym przyjść do pracy i dostarczyć L4, a wtedy już mnie w Polsce nie będzie..; ostatnia moja wizyta u lekarza może mieć miejsce w najlepszym razie 14/07 więc 22/07 to L4 byłoby jakby "nieaktualne" (?)..
4. Ciążę będę miała potwierdzoną u lekarza dopiero 3/07.
Czy mogę /powinnam iść do pracodawcy wtedy, składając takie pismo ale jednocześnie omawiając szczerze sytuację, i wyjaśniając że chodzi mi jedynie o zabezpieczenie należnych zasiłków..? Czy pracodawca może mi wtedy w jakiś sposób zaszkodzić /zapobiec temu? Czy zaszkodzenie mi w kwestii zasiłków leży w ogóle w jakimś sensie w interesie pracodawcy? czy raczej pójdą mi na rękę bo nie ma dla nich szkody w tym że pójdę od razu na L4B..
Jakie mam prawa..? a co mi grozi..?
5. Czy nie będzie w ogóle na to za późno (za mało czasu), by składać jakieś pisma ZGODNIE Z PRAWEM i czy jest sposób by legalnie zdążyć ze wszystkim między 4 a 14 lipca..?
6. Kolejny kłopot, z Indii wyjeżdżamy na kontrakt do USA - czy L4 z USA są honorowane przez ZUS i co należy zrobić/jakie warunki spełnić, by tak było i by uniknąć problemów (wystarczy tłumaczenie?)? oczywiście zakładając że L4 będzie "chodzące" a ja przecież wyjeżdżam z rodziną nie na "wycieczkę" ale dla zachowania spokoju i zadbania o płód w towarzystwie najbliższych tj męża i rodziny, tam też będę rodziła.
Będę wdzięczna za wszelkie porady, najchętniej ekspertów, lub kobiet które były w podobnej sytuacji do mojej i mogą coś podpowiedzieć lub przed czymś przestrzec..
Zależy mi na czasie, sprawa jest bardzo pilna.. Nie chcę czegoś przegapić, zawalić..
Dziękuję bardzo!

reklama

witch84

Fanka BB :)
Na podstawie jakiej wizy masz zamiar wyjechać? Jeśli to wiza turystyczna - to z dużym prawdopodobieństwem Ciebie zawrócą z powrotem do Polski (obawiając się, że urodzisz u nich). Oni nie chcą nowych dzieci za których utrzymanie będą płacić do 18r.ż.

Kempu

Na podstawie jakiej wizy masz zamiar wyjechać? Jeśli to wiza turystyczna - to z dużym prawdopodobieństwem Ciebie zawrócą z powrotem do Polski (obawiając się, że urodzisz u nich). Oni nie chcą nowych dzieci za których utrzymanie będą płacić do 18r.ż.
Mając wizę turystyczną nie można pracować ;)

witch84

Ale ona nie leci tam pracować, bo chce być na wychowawczym/pobierać chorobowe z ZUS/zasiłek macierzyński z ZUS. To jej mąż leci tam pracować - a to jest różnica.
Zresztą ZUS pewnie stwierdzi, że skoro może latać, to powinna pracować a nie siedzieć w USA.

Ostatnia edycja:
Do góry