reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wymiana mleczaków na stałe.

krolcia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Czerwiec 2010
Postów
7 620
Miasto
okolice Bydgoszczy
Witam.
Dziś syn przyszedł do mnie i mówi, że boli go ząbek:szok: pokazując dolną jedynkę(w trakcie jedzenia). Wystraszyłam się:szok:, bo dbam maniakalnie wręcz o jego zęby i wszystkie ma zdrowe. Zero ubytków. Obejrzałam ząbek i okazało się, że obie dolne jedynki się ruszają.

Czy to nie za wcześnie? Mateusz dopiero co skończył 5 lat. Wydawało mi się, że pierwsze ząbki wypadają średnio w 7 roku życia.
Jak dbać o ruszające się zęby, żeby nie zaszkodzić zawiązkom stałych zębów? Czy czegoś należy unikać? Jak długo może to potrwać?


Jak wygląda przeciętny kalendarz wzrostu stałych zębów?

Pozdrawiam
 
reklama
Witam.
Dziś syn przyszedł do mnie i mówi, że boli go ząbek:szok: pokazując dolną jedynkę(w trakcie jedzenia). Wystraszyłam się:szok:, bo dbam maniakalnie wręcz o jego zęby i wszystkie ma zdrowe. Zero ubytków. Obejrzałam ząbek i okazało się, że obie dolne jedynki się ruszają.

Czy to nie za wcześnie? Mateusz dopiero co skończył 5 lat. Wydawało mi się, że pierwsze ząbki wypadają średnio w 7 roku życia.
Jak dbać o ruszające się zęby, żeby nie zaszkodzić zawiązkom stałych zębów? Czy czegoś należy unikać? Jak długo może to potrwać?


Jak wygląda przeciętny kalendarz wzrostu stałych zębów?

Pozdrawiam

Witaj

Poniezej statycztyczne czasy wyrastania zebow stalych. Od czasu wypadniecia mleczaka do wyrosniecia stalego zeba czasem moze nawet minąć kilka miesięcy. Ale statytyka jak to statyka (jesli ja mam dwie nogi a moj pies 4 to statycztycznie mamy po 3 ;) ) , nie zawsze trzeba jej ślepo wierzyć. Bywają dzieci 5 letnie ze stalymi szóstkami i jedynkami. Zwykle pokrywa się to z wczesnym ząbkowaniem zębów mlecznych w pierwszych latach życia.

W czasie ruszania się zębów mlecznych dbasz o nie tak jak o te nie ruszające . MOże to trwać bardzo długo kilka miesięcy. Tylko wbicie zęba mlecznego do dziąsła może na tym etapie uszkodzić zawiązek stały ale Wam już to nie grozi -przy upadku prędzej wybije się mleczak niż wbije do środka.

Tabelka z wikipedii na temat statycztycznych czasów wyżynania zębów stałych :

ząb wiek
górne pierwsze siekacze stałe7-8
górne drugie siekacze stałe8-9
górne kły stałe11-12
górne pierwsze przedtrzonowce stałe10-11
górne drugie przedtrzonowce stałe10-12
górne pierwsze trzonowce stałe6-7
górne drugie trzonowce stałe12-13
górne trzecie trzonowce stałe17-21
dolne pierwsze siekacze stałe7-8
dolne drugie siekacze stałe8-9
dolne kły stałe11-12
dolne pierwsze przedtrzonowce stałe10-11
dolne drugie przedtrzonowce stałe10-12
dolne pierwsze trzonowce stałe6-7
dolne drugie trzonowce stałe12-13
dolne trzecie trzonowce stałe17-21


Powodzenia
KBM
 
Od czasu wypadniecia mleczaka do wyrosniecia stalego zeba czasem moze nawet minąć kilka miesięcy.

No chyba, że stałe wyrosną zanim zdążą wypaść mleczaki :-D Właśnie wczoraj usunęłyśmy dwie dolne mleczne jedynki - za nimi już w pełni na wierzchu stałe ząbki... Czy nie za długo czekaliśmy? Wolałabym wiedzieć na przyszłość - czy wyrywać mleczaki, jeśli pojawią się stałe zęby?
 
No chyba, że stałe wyrosną zanim zdążą wypaść mleczaki :-D Właśnie wczoraj usunęłyśmy dwie dolne mleczne jedynki - za nimi już w pełni na wierzchu stałe ząbki... Czy nie za długo czekaliśmy? Wolałabym wiedzieć na przyszłość - czy wyrywać mleczaki, jeśli pojawią się stałe zęby?
WItaj
Jak tylko pojawią się zęby stałe a mleczne jeszcze są, to koniecznie trzeba je usunąć jak najszybciej , żeby uniknąć wad zgryzu związanych z nieprawidłowym ułożeniem zębów.

Następnym razem w takiej sytuacji nie czekajcie.

Pozdrawiam
KBM
 
Do góry