reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Staraczki - I połowa 2020 roku

No nie ma prawnego obowiązku źle pracodawca nie ma szklanej kuli żeby wiedzieć że musi jej przedłużyć
Umowa przedłuża się z mocy prawa, nie jest do tego potrzebne żadne działanie pracodawcy. Wystarczy więc powiedzieć mu w dniu końca umowy albo nawet dzień przed. Nie ma obowiązku informowania pracodawcy już np. w 6 tygodniu ciąży o ciąży jeśli kobieta nie chce. Bo niestety często kobietom wydaje się, że muszą od razu mówić ;)
 
reklama
Ja jak zajdę w ciążę, jeśli będę się dobrze czuć i nie będę brała l4, to powiem dopiero w 10-12tyg 🙂 plany planami, a życie swoje ułoży 😎 póki co nie grozi mi ciąża 😔🙄
 
Dokładnie o to mi chodziło. Nie napisałam że kusi odrazu powiadomić ale jeżeli nie będzie mieć przedłużonej z woli pracodawcy to musi go powiadomić o ciąży
Umowa przedłuża się z mocy prawa, nie jest do tego potrzebne żadne działanie pracodawcy. Wystarczy więc powiedzieć mu w dniu końca umowy albo nawet dzień przed. Nie ma obowiązku informowania pracodawcy już np. w 6 tygodniu ciąży o ciąży jeśli kobieta nie chce. Bo niestety często kobietom wydaje się, że muszą od razu mówić ;)
 
Dziewczyny! W 11 dniu cyklu pobolewały mnie jajniki I ogólnie brzuch i miałam plamienia.. moje cykle to około 30 dni ale biorę duphaston, możliwe że to owu? Niestety żadnych testów owu nie mam w domu
 
Chyba wszystko jest ok, albo lekarz mi nic nie powiedział, jak w zeszłym roku byłam to mówił że ładnie tam wszystko wygląda, ale będę musiała zapytać, choć myślę, że jakby coś było to by powiedzial. A ma to jakiś wpływ na zajście w ciążę?
Nie na zajście niebtylko żeby się w bliźnie niezagniezdzilo. Mi zawsze lekarz mówił ze blizna Ok a teraz przy badaniu drożności ze jest tam ubytek i tak się wypytuje bo zastanawiam się n ile to powszechne a na ile znów u mnie coś...
 
Może przedłużyli jej z własnej woli.


Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy chyba, że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Do kiedy umowa na czas określony kobiety w ciąży może zostać przedłużona
Przepisy mówią również, że umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Kiedy wygasa umowa z ciężarną pracownicą
Gdy umowa o pracę na czas określony wygasa przed upływem trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca nie jest zobowiązany do jej przedłużenia. W takiej sytuacji może, choć nie musi, zaproponować zawarcie kolejnej umowy. Jeżeli tak się nie stanie, pracownica musi poszukać nowego miejsca zatrudnienia.

Wystarczy wpisać w Google. Doradzajac komuś nie opieramy się na swoich doświadczeniach bo każdy przypadek jest inny.
Dokładnie. Nie wiem po co te dyskusje... W praktyce pracodawca może pójść na rękę, ale nie ma takiego obowiązku, więc nie wiem po co doradzanie komuś czegoś co może się zdarzyć, ale nie musi. Jestem prawnikiem z X letnim stażem, więc może to utnie już dywagacje na temat przedłużenia umowy do dnia porodu z art. 177 Kodeksu pracy 😂 Pracodawca może zaproponować zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jeśli dotychczasowa kończy się przed upływem 3 miesiąca ciąży, ale nie ma takiego obowiązku i zakończenie umowy o pracę w takim przypadku byłoby zgodne z prawem. Umowa rozwiązuje się wtedy w terminie w niej wskazanym, czyli do czasu kiedy została zawarta. Dopiero jeśli termin zakończenia umowy na czas określony miałby przypadać po upływie 3 miesiąca ciązy pracodawca ma obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu. Po porodzie wtedy zasiłki wypłaca ZUS, ponieważ umowy o pracę po porodzie de facto już nie ma (bo była przedłużona do dnia porodu), ale pracownica nabyła prawo do zasiłków.
 
Dokładnie. Nie wiem po co te dyskusje... W praktyce pracodawca może pójść na rękę, ale nie ma takiego obowiązku, więc nie wiem po co doradzanie komuś czegoś co może się zdarzyć, ale nie musi. Jestem prawnikiem z X letnim stażem, więc może to utnie już dywagacje na temat przedłużenia umowy do dnia porodu z art. 177 Kodeksu pracy 😂 Pracodawca może zaproponować zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jeśli dotychczasowa kończy się przed upływem 3 miesiąca ciąży, ale nie ma takiego obowiązku i zakończenie umowy o pracę w takim przypadku byłoby zgodne z prawem. Umowa rozwiązuje się wtedy w terminie w niej wskazanym, czyli do czasu kiedy została zawarta. Dopiero jeśli termin zakończenia umowy na czas określony miałby przypadać po upływie 3 miesiąca ciązy pracodawca ma obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu. Po porodzie wtedy zasiłki wypłaca ZUS, ponieważ umowy o pracę po porodzie de facto już nie ma (bo była przedłużona do dnia porodu), ale pracownica nabyła prawo do zasiłków.
Z tego co liczyłam będę w 13t 6d ciąży jak będzie mi się kończyć umowa więc pracodawca nie może mnie zwolnić, a umowa przedłuża się do dnia porodu i wtedy nie ważne kiedy mu powiem? Pracuje po 10h i chciałabym po potwierdzeniu ciąży przez ginekologa od razu mu powiedzieć żeby jednak do tych 8h zmniejszył mi te godziny :)
 
reklama
Do góry