reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa mam - przepisy

Melulu jeszcze jedno pytanie, dostane do podpisania takie 3 dokumenty (ja odnośnie tworzenia sie nowej spółki Y i odłączania od firmy X, wcześniej o to Cię męczyłam):

  • Porozumienie między firma X a Y
  • Rowiązanie umowy pomiędzy X a Mną
  • Umowa o pracę pomiędzy Y a Mną.
Tak mi napisała uzasadnienie szefowa na moje pytanie dlaczego nie jest to według art 23 KP :"Takie rozwiązania wg prawników było dla nas jako pracowników najbezpieczniejsze, ponieważ Teleroute jest całkowicie nową spółką, a nie spółką przekształconą. W takiej sytuacji musielibyśmy wykorzystać wszelkie przysługujące nam świadczenia od WKP przed zawiązaniem umów o pracę w nowym pracodawcą. Dzięki temu możemy przenieść np. urlopy."

choć według mnie i tego art 23 który mi podałaś to i tak pensje, urlopy przechodzą.. (tu szefowa napisała niby to co jest zagwarantowane w kodeksie ale formalności nie sa dopełnione jak w kodeksie )a tak niby ma to przejsc na zasadzie porozumienia między firmami. Poza tym czy ZUS będzie mial historie moich wynagrodzeń?czy na takiej podstawie wypłaca mi pensje w styczniu, średnią z premiami (pracowałam na podstawie+prowizja)? a na umowie wiadomo mam tylko podstawe.

Oczywiście umowę mam mieć z datą wsteczną od 1 stycznia a ja dopiero teraz mam dostać dokumenty do podpisu:wściekła/y: Jednak dostałam wczoraj informację iż czeka mnie zmiana umowy.:wściekła/y: Zastanawiam się czy aby napewno jest to legalnie??... Spróbuję się podpytac innych osób z mojej firmy czy dostały takie papierki czy też tylko ja...
ehhhh
A moge nie podpisać tego (co nie będzie mile widziane przez moje szefostwo)?
 
Ostatnia edycja:
reklama
Melulu co to jest becikowe2 i o co chodzi z tymi warunkami? Pierwsze słysze a moze mi sie naleza jakies extra pieniazki;-).
Jedno becikowe należy się wszystkim bez wyjątku. Ale jeśli ktoś spełnia warunki do zasiłku rodzinnego, czyli ma dochody poniżej 504zł na członka rodziny (chyba się tu nic nie zmieniło od nowego roku, ale przyznam, że nie sprawdzałam), to po urodzeniu dziecka dostanie drugi tysiąc złotych, nazwany przeze mnie jako becikowe2, a także może wystąpić właśnie o zasiłek na dziecko, który będzie otrzymywać co miesiąc.

Melulu jeszcze jedno pytanie, dostane do podpisania takie 3 dokumenty (ja odnośnie tworzenia sie nowej spółki Y i odłączania od firmy X, wcześniej o to Cię męczyłam):(...)
No i właśnie tutaj jesteśmy w tym obszarze, który zależy już od inwencji twórczej prawników. Wg mnie z Twojego opisu wynika, że nie ma tutaj likwidacji firmy, więc jako osoba na zwolnieniu (a potem na macierzyńskim) jeśli nie zgodzisz się na podpisanie nowej umowy za porozumieniem, to nikt nie może Ci jej wypowiedzieć. Myślę, że warto, abyś wypytała innych pracowników, czy oni też dostali nowe umowy. No i nowa powinna być dokładnie taka sama, jak stara. W dodatku pracodawca wraz z umową ma obowiązek dostarczyć informację o warunkach zatrudnienia (przysługującym urlopie, okresie wypowiedzenia itd.) - sprawdź, czy te wszystkie rzeczy będą Ci zagwarantowane tak samo, jak gdybyś nigdy nie zmieniała pracodawcy.
A osobiście na Twoim miejscu to chyba bym zeskanowała otrzymane dokumenty (porozumienie firm, nową i starą umowę) i to pytanie przesłała albo do jakiegoś prawnika (jeśli masz znajomego specjalistę od prawa pracy), albo nawet do Inspekcji Pracy - oni udzielają za darmo porad prawnych pracownikom. Ja niestety w tak skomplikowanej sytuacji Ci nie pomogę, bo tu trzeba by przeanalizować dokładnie wszystkie dokumenty i mieć większą praktyczną wiedzę prawniczą niż moja...
 
Tak to nowa społka...
dziękuję Ci bardzo ponownie za odpowiedź, tak zamierzałam iść z tymi dokumentami do jakiegoś prawnika. Są też dla mam. kobiet w Warszawie bezpłatne porady w 3 poradniach, a koleżanka mojego męża tez poleciła własnie do PIP-u się udać.
Czekam z niecierpliwością na te dokumenty.

Ale dzięki za wszystkie uwagi bo bynajmniej wiem co z czym się jje:-D tak bym sie chyba sama pogubila kompletnie i podpisała w ciemno te dokumenty... bynajmniej wiem o co mam się pytac prawnika czy tez PIP-u. Zobaczymy co mi tez odpisze moja kadrowa, bo notabene ona też będzie prowadziła w tej drugiej firmie kadry.
 
Melulu jeszcze jedno pytanie. Znalazłam w kodeksie pracy iz pracodawca w momencie jak żłożę wniosek o urlop wychowawczy, nie może mi wypowiedzieć umowy bo jestem pod szczególną ochroną. Ale czy może mi wypowiedzieć umowę w czasie wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego za 2008 i urlopu za 2009 rok?? (np. listownie ).
Nie mogę na to znaleść żadnego przepisu w kodeksie pracy i nie wiem jak to interpretować. Wiesz moze czym się w tej sytuacji podeprzeć?Bo jesli sie złoży jeszcze na macierzyńskim wniosek o wychowawczy to wtedy nie ma się prawa do bieżącego urlopu czyli całego wymiaru za rok 2009, tylko proporcjonalnie do momentu zaczęcia wychowawczego??
Generalnie chyba podczas urlopu nie można wypowiadać umów o pracę? ale jest cos takiego jak wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia i wtedy może pracodawca? czy nie może wcale?
 
Ostatnia edycja:
Madzik, przepisy, które mogą Ci się przydać, to:

Art. 41 kodeksu pracy (odnośnie wypowiadania na urlopie - nie, nie może wypowiedzieć Ci umowy w czasie urlopu):
"Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia."

Odnośnie rozwiązywania umowy bez okresu wypowiedzenia (raczej Cię nie dotyczy) są możliwe tylko dwa przypadki:
Art. 52 - tzw. dyscyplinarka, czyli zwolnienie z winy pracownika, jeśli popełni on przestępstwo lub ciężko naruszy podstawowe obowiązki pracownicze
Art. 53 - rozwiązanie w związku z przebywaniem na chorobowym dłużej niż okres pobierania z tego tytułu zasiłku, czyli 182 dni choroby zwykłej lub (od ostatniej nowelizacji) 270 dni choroby w ciąży lub gruźlicy.

W praktyce trzeba to zrobić tak: jeszcze w trakcie macierzyńskiego piszesz wniosek o urlop w całej normie, jaką masz, tak jakbyś nigdy nie planowała wychowawczego. Ważne, żeby urlop był od razu, bez żadnego chorobowego w międzyczasie ani bez powrotu do pracy - wtedy pracodawca nie może Ci go odmówić, zgodnie z przepisem:
Art. 163 § 3:
"Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika - ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego."
Potem w trakcie tego urlopu, kiedy nie można Cię zwolnić zgodnie z art. 41, piszesz wniosek o wychowawczy i przekazujesz go (przez męża lub pocztą, lepiej nie ryzykować osobiście ;-)) pracodawcy na dwa tygodnie przez planowanym początkiem wychowawczego, nie zostawiając sobie ani dnia przerwy między wypoczynkowym i wychowawczym. W ten sposób wykorzystasz udzielony już w całości urlop wypoczynkowy, a potem zmykasz na wychowawczy i nadal jesteś chroniona przed zwolnieniem.

Gdybyś wcześniej złożyła wniosek o wychowawczy (to znaczy przed wypoczynkowym), to wtedy wypoczynkowy zostanie Ci udzielony proporcjonalnie za tę część roku 2009, kiedy nie byłaś na wychowawczym. Ale jeśli już wykorzystałaś całą normę w naturze, to przepadło i pracodawca nic nie może zrobić.

Linki do źródeł:
- kodeks pracy (uwaga: wersja jeszcze bez nowelizacji z 1.01.09 o długości macierzyńskich)
- rozporządzenie o warunkach udzielania urlopu wychowawczego (tutaj jest ten warunek, że prośba o wychowawczy musi być dostarczona na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem - lepiej się z tym nie spóźnić, bo gdyby pracodawca Ci powiedział, że zgodnie z przepisem masz się stawić w pracy na kilka dni pomiędzy końcem wypoczynkowego, a dwoma tygodniami od złożenia wniosku, to może ewentualnie szukać w tym momencie furtki, żeby Cię jednak zwolnić - np. braku aktualnych okresowych badań lekarskich lub innych kruczków prawnych).
 
Melulu - a ja to Cię jeszcze nie męczyłam pytaniami i w końcu mam zagadkę ;-)
jak to jest z wypłatą na macierzyńskim ?
bo to jakoś się liczy jako 100 % średniej z ostatnich 12 miesięcy przed zwolnieniem, liczoną łącznie ze wszystkimi premiami, nagrodami itp.
przy czym coś tam jest, że jako zwolnienie to się liczy przerwę w pracy równą 3 miesiące ?
i teraz mam pytanie - jestem na zwolnieniu od 24 czerwca.
to jaką ja wypłatę dostanę?
średnią, która mi wynika z jakich miesięcy ???

dodam jeszcze, że z końcem grudnia przekroczyłam magiczne 180 dni nieróbstwa i ZUS mi przyznał zasiłek rehabilitacyjny do któregośtam stycznia.
 
jak to jest z wypłatą na macierzyńskim?
Generalnie macierzyński dostaje się dokładnie tak samo wyliczony, jak kaskę za zwolnienie lekarskie. Nic tu się nie zmienia.

W praktyce jest to średnie wynagrodzenie z 12 m-cy przed zachorowaniem. Do średniej wlicza się wszystkie te składniki, które zależą od Twojej obecności w pracy (czyli np. jeśli nagrodę z zysku albo jubileuszową dostają również pracownicy na zwolnieniach, to nie będzie jej w podstawie, bo fakt przebywania na zwolnieniu nie zabiera prawa do tego wynagrodzenia). Tę średnią czyli podstawę do chorobowego liczy się na nowo tylko jeśli w czasie zwolnienia jest przerwa 3 miesiące (ale to muszą być pełne trzy miesiące kalendarzowe, czyli np. przerwałaś we wrześniu, a potem nie byłaś ani jednego dnia na zwolnieniu w październiku (1), listopadzie (2) i grudniu (3), to jeśli pójdziesz znowu na zwolnienie w styczniu, to podstawę policzy się na nowo uwzględniając także właśnie październik, listopad i grudzień).

Jeśli masz teraz przyznane świadczenie, to macierzyński będzie identyczny.
 
Melulu a jak to jest z urlopem wypoczynkowym....? bezpośrednio po macierzyńskim muszę wykorzystać urlop zaległy z 2008 roku, a czy przysługuje jeszcze urlop wypoczynkowy na 2009 rok? Słyszałam też, że jeśli mama nie pójdzie na wychowawczy to dodatkowo będzie jej przysługiwało 10 dni urlopu do ukończenia przez dziecko 1 roku? Czy masz jakieś info. na ten temat??
 
Ale my męczymy Melulu :-)
Ja też mam problem.
Zmieniłam nazwisko niedawno ale oczywiście dwa miesiące musze czekać na dowód. Jeśli urodziłabym teraz to czy moge podać nazwisko nowe bo w akcie urodzenia jakbym nie podała to byłoby moje panieńskie a w pracy nie zmieniłam nazwiska bo u mnie chorobowe wystawiają z dowodem na który nadal czekam.
I jeszcze jedno: chorobowe mam do 20 stycznia a kiedy trzeba zanieść do pracy akt urodzenia czy zaraz jak się urodzi czy moge dopiero po chorobowym? Wtedy nie musiałabym latać z chorobowym żeby nazwisko mi zmienili.
 
reklama
Do góry