reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa mam - przepisy

Melulu dzięki Ci bardzo za odpowiedź!! co do tych zmian to wiem że inni pracownicy dostali nowe umowy czy tez porozumienia zmieniające. Na razie nikt się do mnie z tym nie zwracał i mam jednak nadzieję ze tak pozostanie. Jak nie to musze jednak dokładnej porady prawnej zasięgnąć przed ewentualnym podpisaniem nowej umowy, okazując ten dokument.

Kochana skąd Ty masz taką wiedzę, faktycznie powinnas być prawnikiem:tak: Chyba się jednak pomyliłaś z pracą.
 
reklama
Melu..A o co chodzi z tym dodatkowym macierzyńskim?
W nowelizacji są dwie kwestie, a właściwie trzy:

1) zmiana, która weszła od wczoraj: że macierzyński (standardowy) wynosi 20 tyg. przy jednym dziecku (w czasie porodu), 31 tyg. przy bliźniętach itd. (art. 1 pkt. 1 nowelizacji) i to jest zmiana w kodeksie pracy, która nas dotyczy

2 i 3) tzw. dodatkowy urlop macierzyński - dodatkowe tygodnie urlopu dla mamy (docelowo 6 lub 8 tygodni) oraz dla taty (docelowo 2 tygodnie) (art. 1 pkt. 2 nowelizacji) - ale ten niestety wchodzi dopiero od 2010 roku, więc nas nie dotyczy (zgodnie z art. 12 nowelizacji).
 
szkoda, bo mi 4 do końca roku szkolnego by się przydały, a tak to będzie kombinatoryka, bo przedszkole też nie chce mnie na ten miesiąc(czerwiec), tylko dopiero od końca sierpnia po wykorzytsaniu urlopu, który w oświacie można brać tylko w określonym terminie, a nasza sytuacja finansowa nie jest na tyle dobra by brać miesiąc bezpłatnego:-(
Ale dzięki za odpowiedź Melu:)
 
Melulu orientujesz sie po ilu tygodniach matka moze zrzec sie macierzynskiego na konto ojca? Do tej pory bylo to mozliwe po 14 tygodniach.
 
Melulu- kochana ja mam takie pytanko, wiesz może jak to jest z wypłatą świadczenia z PZU, z tytułu urodzenia dziecka. Ja nie pracuję więc mnie się nie należy, ale mąż powinien dostać. Pracuje on w państwowym molochu zwanym Poczta Polska. Obiło mi się o uszy, że to 10% ubezpieczenia będzie. I wczoraj znajoma mówiła, że ZUS też coś wyłaca
 
Melulu- kochana ja mam takie pytanko, wiesz może jak to jest z wypłatą świadczenia z PZU, z tytułu urodzenia dziecka. I wczoraj znajoma mówiła, że ZUS też coś wyłaca
Jeśli chodzi o PZU, to wszystko zależy, jaką umowę ma pracodawca z ubezpieczycielem. To już jest indywidualna umowa każdej firmy, może jej nie być wcale, może być tylko ubezpieczenie od śmierci, może być szerszy pakiet, który daje też jakieś świadczenia w razie urodzenia dziecka. Możliwe, że kiedyś dostał Twój Mąż polisę, gdzie były warunki takiego ubezpieczenia, a jeśli nie pamięta, to musi się dowiadywać w kadrach.

Co do ZUS to jedyne, co mi przychodzi do głowy, to świadczenie typu becikowe plus becikowe2 dla osób spełniających warunki do zasiłku rodzinnego. O niczym innym nie słyszałam.
 
reklama
Melulu co to jest becikowe2 i o co chodzi z tymi warunkami? Pierwsze słysze a moze mi sie naleza jakies extra pieniazki;-).
 
Do góry