reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawa mam - przepisy

Zus nie jest odprowadzany, jedynie podatek.
No to wg mnie nie powinno być problemu :-)

Melulu chciałam cie zapytać czy zwolnienie z z oznaczeniem B czyli ciążowe (dziś takie dostałam ale nie mógł mi gin wypisać zaświadczenia)jest ważne bez zaświadczenia o ciąży? Czy też jest jakiś czas na doniesienie takiego zaświadczenia?Mam zwolnienie od 4-15 grudnia (przyśpieszył mi wizytę bo dał krótsze zwlnienie). Z góry dziękuje za odpowiedz:-)
A i jeszcze jedno pytanko na zwolnieniu mam że mam leżeć czy takie będę miała do końca ciąży??:szok:
Potwierdzam to, co napisała Madzia_33 - nie trzeba zaświadczenia, sam kod B na druku zwolnienia jest już dowodem na to, że należy naliczyć 100% wynagrodzenia.
Co do leżenia na zwolnieniu - to zależy od lekarza i od tego, jak się będziesz czuła. Konieczność leżenia to tak, jak pójście do szpitala - wcale nie musisz trafić tam aż do porodu, Anik poszła i wróciła do domku :-)

Przy okazji, Madzia_33 mam prywatną prośbę :-) - nie pisz, że to księgowe naliczają wynagrodzenie. W większości dużych firm od wynagrodzenia jest osobny dział płac, który z księgowością nie ma nic wspólnego. Ewentualnie płace liczą panie kadrowe. W każdym razie płace podlegają pod dział personalny, a księgowość pod finanse. Księgowe są od faktur i VATu, a płacami zajmują się co najwyżej w mniejszych firmach, gdzie nie ma tylu obowiązków, żeby tworzyć na to osobny etat. A że między kadrami a księgowością czasem bywa trochę rywalizacji, to jedne bardzo nie lubią, jak się je myli z drugimi ;-)

Melu:) Nie musiałam prosić o regulamin. Dziś dyrekcja powiedziała mi, ze wprawdzie bonów nie dostanę(bo w tym roku mają inny system), ale po poniedziałku wpłyną mi na konto dodatkowe pieniążki;-)
No i super! :-):-)
 
reklama
Ja z Olafem byłam właśnie 18 tygodni cztery lata temu, teraz liczyłam 20 tygodni na drugie dziecko, natomiast koleżanka która urodziła w zeszłym roku mówi mi że była na pierwsze dziecko 20 tygodni , więc ja na drugie będę miała 22 tygodnie... już nic z tego nie rozumiem...
 
Wg nowych przepisów, nie będzie ważne która to ciąża - czyli od 2009 r - 20 tygodni. Artykuł:
BęDą DłUżSZE MACIERZYńSKIE – SEJM UCHWALIł NOWELIZACJę KODEKSU PRACY - PRAWO PRACY - PORADY, DOKUMENTY KADROWE, KALKULATORY PłACOWE, WSKAźNIKI:dry:

Urlop macierzyński zostanie wydłużony z 18 do 20 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka, i do 31 tygodni – przy urodzeniu dwójki dzieci przy jednym porodzie. Odpowiednio o dwa tygodnie urlop będzie wydłużony w przypadku urodzenia większej liczby dzieci (przy jednym porodzie), tj. do 33 tygodni przy urodzeniu trojaczków, 35 tygodni – czworaczków i 37 tygodni przy urodzeniu pięcioraczków. Znika natomiast dotychczasowy podział na pierwszy poród (18 tygodni) i następne porody (20 tygodni). Nowe wymiary urlopów przysługiwać mają pracownikom już za 6 tygodni, tj. od początku 2009 r.
Zapamiętaj!
Zgodnie z przepisem przejściowym, wydłużenie urlopów dotyczyć będzie również pracowników korzystających z urlopów macierzyńskich w dniu 1.1.2009 r. (tj. w dniu wejścia w życie ustawy).
 
reklama
Do góry