reklama

15 m-cy i nie mówi, nie śmieje się głosno.

Temat na forum 'Dzieci urodzone w październiku 2007' rozpoczęty przez Maria53, 18 Styczeń 2009.

 1. Maria53

  Maria53

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak jak w tytule. Wnuczek kończy 15 miesiąc i w zasadzie nie mówi. Jak coś chce pokazać to mówi "ooo". Nie usmiecha się głośno- jak się śmieje to tylko mimika na twarzy, głosu przy tym żadnego.
  Pozostałe - w najnormalniejszej normie (chyba). Trochę łobuz, wszędobylski, ciekawski, wszystko Go interesuje. Tylko z tym głosem chyba mały problem, samo "ooo" to za mało. Proszę o podzielenie sie uwagami, własnymi doświadczeniami.
  Pozdrawiam.
   
 2. myszunia

  myszunia Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam. Jeśli pani wnuczek jest ciekawy świata i poprawnie się rozwija to chyba nie ma się o co martwić. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie każde zaczyna bardzo wcześnie mówić. Córka moich znajomych też bardzo długo nic nie mówiła. Wolała pokazać paluszkiem co chce, albo "tłumaczyła" na migi, a oni zgadywali o co jej chodzi i chyba dlatego mała nie miała potrzeby mówienia. Kiedy zaczęli udawać, że kompletnie nie wiedzą o co jej chodzi - zaczęła mówić, ale miała wtedy chyba ze dwa latka. Teraz ma 3,5 roku i składa już bardzo ładne zdania. Więc wydaje mi się, że w rozwoju każdego dziecka na wszystko musi przyjść ta odpowiednie pora. Proszę się nie martwić o wnusia. Pozdrawiam.
   
 3. reklama
 4. monysia

  monysia Mamy październikowe 2007

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Maria synek mojego szwagra też nie mówił i to bardzo dłuuugo
  do 2 r.ż. a potem jak wystrzelił to jak z armaty :tak:
  zaraz całymi zdaniami, w wieku 3 lat umiał czytać :tak:
  przeczytał w sklepie cacao a chłop gada "chłopczyku nie cacao tylko kakao się czyta" a gały mu wyszły jak mamusia mu odburkła że jest ciekawa czy on umiał czytać w wieku 3 lat :tak:
  a nawet nie gaworzył także nie martw się,
  wszystko będzie dobrze, kazde Dziecko jest inne
   
 5. Maria53

  Maria53

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Monysia ..... ale mi humor poprawiłaś. :-) Bardzo dziekuję i obecuję, że nie będę marudzić. ( tylko ten wnusio kochaniutki ...... ach ten zywot babci)
  Pozdrawiam.
   
 6. majako

  majako Mama Juleczki 23/09/2007

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Maria, witamy na BB :-) Ja myślę, że każde maleństwo ma swój własny rytm. Jedna zaczynają chodzić szybciej, inne później. podobnie jest z mówieniem - nie ma co się martwić - tylko ciągle stymulować: rozmawiać czytać, pokazywać, prosić, żeby dziecko pokazywało - np. zwierzaki w książce... Trzymam kciuki :-)
   
 7. magdah

  magdah Mamy październikowe 2007

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Majako! Święte słowa!!!
   
 8. majako

  majako Mama Juleczki 23/09/2007

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  :tak::tak::tak:nie to, żebym ja była święta... o nie! :-D:-D:-D;-);-);-)
   
 9. ekstasia

  ekstasia MAMA '04,'06,'07

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Mario absolutnie nie masz powodów do zmartwień. Tak jak napisały dziewczyny - każde dziecko jest inne. Mój Tomuś ma już 2,5 roku a też jeszcze niewiele mówi i w rodzinie się śmieją, że niedługo się okaże, że Wojtuś zacznie razem z Tomkiem mówić.
  Co do śmiechu - może ma taką poważną naturę.
  tak jak pisała Majako - trzeba stymulować - czytać książeczki, jak występują zwierzaki to naśladować jak one robią, żeby dziecko widziało, że dorosły nie "boi" się pokazać coś przed dzieckiem, trochę się powygłupiać. Czasami problemem jest, że dorośli nie potrafią się przy dziecku "wyluzować" i są spięci a dziecko szybko takie rzeczy wyczuwa.
  A na koniec ważne - nie seplenić przy dziecku, bo się będzie uczyło nieprawidłowego wzorca wysławiania się.
  Powodzenia;-):tak::tak: - z dobrymi chęciami na pewno się uda - i nie denerwować się brakiem natychmiastowych efektów - dziecko to nie maszynka:-p.
   
 10. reklama
 11. m_j

  m_j Mamy październikowe 2007

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  moje dziecko także jeszcze nie mówi (a niebawem skończy 16 miesięcy), tylko pokazuje na rzeczy palcem robiąc jedynie mmmmm....mmmmm.....czasem wymskną się jej jakieś sylaby typu: ma ma ma,ta ta ta...da da.da czy inne...ale jedynie "tata" wie, że jest tatą, no i czasem "mama", ale to jedynie w chwilach żalu, płaczu czy smutku...tez zastanawiam się, kiedy nadejdzie czas, że coś powie...:confused:
   
 12. Greti

  Greti Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziewczyny bez przesady, przecież wasze (i moje) mauszki dopiero zaczęły chodzić, a wy byście chciały, żeby już mówiły.
  Cierpliwości. Wszystko w swoim czasie.
  Dziecko na początku obserwuje, zapisuje w pamięci i w ten sposób uczy się mowy, dopiero sporo później zaczyna wyraźnie wymawiać słowa, a potem zdania.
   

Poleć forum