Witajcie!
Agresja jest problemem bardzo powszechnym. Wydaje się wręcz, że zachowania te wzrosły w ostatnich latach, że dzieci są bardziej agresywne niż kiedyś. To każe nam się zastanowić nad przyczynami takiego postępowania.
Pierwsze takie zachowania pojawiają się około drugiego roku życia i przybierają na sile w wieku przedszkolnym. Dziecko jako cel ataków obiera sobie najczęściej dorosłych – rodziców, nauczycieli, wychowawców i nie tylko – a także rówieśników.
Należy zwrócić uwagę, że agresja nie bierze się znikąd. Zwykle dziecko widzi, jak ktoś zachowuje się agresywnie i to zachowanie powiela. W dzisiejszych czasach dzieci bardzo dużo oglądają telewizji, która jest pełna takich negatywnych zachowań. Nawet bajki, pozornie dla dzieci, pokazują właśnie takie sytuacje, w których ktoś kogoś bije. To sprawia, że dziecko staje się mniej wrażliwe na krzywdę innych i to staje się dla niego czymś normalnym.
Agresja może też być związana z tym, jak maluch jest traktowany w domu. Nie każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę, ale duży wpływ ma tutaj wychowanie. Jeśli dziecko za przewinienia jest karane klapsem to w jego głowie tworzy się fałszywy obraz sytuacji i zostaje w nim zakodowane, że bicie za karę jest w porządku. Pomijam tutaj wiele innych negatywnych konsekwencji stosowania takiej formy karania, którymi jest chociażby niskie poczucie wartości, niezrozumienie, przekładanie takich zachowań na inne relacje i wiele innych. Jednak musimy pamiętać, że agresja rodzi agresję.
Rodzicu! Pamiętaj:
- Jeśli dziecko zachowuje się wobec Ciebie agresywnie – reaguj. Przytrzymaj je za ręce, odsuń od siebie tak aby nie mogło zrobić krzywdy Tobie ani sobie, spójrz w oczy i stanowczym tonem uświadom dziecko, że tak nie można. Jeśli nadal się awanturuje lub agresja się nasila to odejdź i zostaw je na chwilę, aby się wyciszyło (dbając oczywiście o jego bezpieczeństwo). Potem staraj się wytłumaczyć, że nie powinno się tak zachowywać. Spróbuj nazwać jego emocje, np. „Wiem, zdenerwowałeś się, bo zabrałam Ci zabawkę i dlatego mnie uderzyłeś, ale to bolało.”
- Warto zaznaczyć, że czasem się zdarza, że kiedy dziecko lekko uderzy rodzica, to on reaguje śmiechem i to bagatelizuje. Ono widzi wtedy aprobatę i zachowanie to się utrwala. Jest wtedy pewne, że takie sytuacje będą się powtarzały.
W tym miejscu pozwolę sobie polecić książkę pod redakcją Danuty Boreckiej-Biernat pt. „Zachowania agresywne dzieci i młodzieży. Uwarunkowania oraz możliwości ich przezwyciężania”, która zawiera wiele więcej informacji na temat przyczyn agresji u dzieci oraz podaje skuteczne sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami. Pamiętajmy, że to my wychowujemy dzieci i to my musimy im pokazać, co jest dobre, a co złe.