reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Jest taka sprawa. Trudna. Jedna z naszych babyboomowych moderatorek dowiedziała się, że ma nowotwór. Stało się to kompletnie nieoczekiwanie, a szok spotęgowała informacja, że nowotwór jest złośliwy i niestety są przerzuty. Rozpoczęła się walka. Jeśli możesz wesprzeć Iwonę, bo wiesz jak ważne, żeby maluszki miały mamę - nie czekaj. Jeśli masz do niej pytania, wiesz, gdzie jej szukać. Przeczytaj i zadziałaj

reklama

Antykoncepcja po porodzie

gorgusia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Sierpień 2010
Postów
3 612
Miasto
Warszawa
Za czas jakiś temat dla nas będzie bardzo aktualny,więc myślę,że i przydatny.
Jaką metodę antykoncepcji palujecie stosować jak już wróci chęć na amory?

Ja najchętniej wróciłabym do tabletek- zanim zaszłam w ciążę brałam je z powodzeniem przez kilka lat (ze względu na ochronę policystycznych jajników m.in.). Jednak jak wiadomo w czasie karmienia piersią jedyną opcją tabletkową jest Carazette- muszę wypytać lekarza, bo jednak to minipigułka z tylko jednym składnikiem aktywnym i sama nie wiem czy tak samo jest pewna jak tabletki, z którymi miałam do czynienia.

Bardzo fajną opcją jest też metoda stosowana przy użyciu Lady Comp- miałam o tym na spotkaniach dla nowożeńców ;-) Gdyby nie cena tego ustrojstwa byłoby super.

Nie wiem jak po porodzie moje jajniki będą pracować, a co tej pory właśnie przez ich chorobę musiałam brać hormony- teraz gdyby jakimś cudem się naprawiły pewnie spróbowałabym NPR.
Tutaj link do strony, gdzie coś można podczytać Naturalne Planowanie Rodziny

A poniżej zbiór różnych metod opisanych po troszku.

Metody naturalne

Jak działa?

Karmienie piersią hamuje owulację, pod warunkiem, że:

* niemowlę jest karmione piersią na żądanie i prócz mleka mamy nie dostaje nic innego,

* maluch nie ssie smoczka-uspokajacza, tylko maminą pierś,

* karmień jest co najmniej sześć razy na dobę, przerwy między nimi nigdy nie trwają dłużej niż sześć godzin (nawet w nocy), a łączny czas karmienia wynosi przynajmniej 100 minut.

Kobieta obserwuje wydzielinę z pochwy (nie można wówczas współżyć dzień po dniu, gdyż mogłoby to zmienić obraz wydzieliny). pojawienie się śluzu czy jakakolwiek inna zmiana może świadczyć o tym, że któryś z powyższych warunków nie został spełniony i kobieta być może odzyskuje płodność. Być może - bowiem zdarzają się po porodzie cykle bezowulacyjne z rozciągliwym śluzem. By mieć pewność, czy dochodzi już do owulacji, można mierzyć temperaturę (codziennie rano, od razu po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka, zawsze tym samym termometrem). Skok temperatury o minimum 0,2 stopnia w stosunku do najwyższego z sześciu ostatnich pomiarów, utrzymujący się przez kolejne trzy dni świadczy o przebytej owulacji. Kobieta znów może zajść w ciążę. Gdy dojdzie do owulacji, postępuje zgodnie z zasadami metody objawowo-termicznej. Wyczerpujące informacje na temat naturalnych metod planowania rodziny, także po porodzie znajdziecie na forum Naturalne Planowanie Rodziny

Dla kogo?

Dla par, które cenią sobie życie zgodne z zasadami natury i nie chcą ingerować w swoją płodność. Dla partnerów uważnych, dokładnych, gotowych do wyrzeczeń, współpracujących ze sobą (np. nocne wstawanie matki do dziecka może zaburzyć poranne odczyty temperatury).

Plusy

Są to metody w pełni "ekologicznie", kobieta nie zażywa żadnych środków, które mogłyby wpłynąć na jej organizm. Metody naturalne pozwalają lepiej poznać swój organizm, kontrolować cykle, wyczulają na nieprawidłowości. Stosowane po okresie karmienia są w szybko odwracalne - przy planowaniu następnego dziecka wystarczy współżyć w okresie płodnym.

Minusy

Wymagają czasowej abstynencji seksualnej. Mogą być zawodne, szczególnie u nowicjuszy i jeśli nie zostaną spełnione wszystkie warunki metody. Gdy wróci owulacja, z dużą pewnością można korzystać z okresu niepłodności poowulacyjnej; niepłodność przedowulacyjna jest względna, szczególnie że cykle po porodzie mogą różnić się od tych sprzed porodu i okres płodny może teraz wypadać w innych dniach cyklu.

Trzeba pamiętać, że hamujący wpływ karmienia na owulację może minąć, gdy dziecko uczy się ssać efektywniej, a jego jadłospis nie ogranicza się już do mleka mamy.

Prezerwatywa - każdy wie chyba co i jak,więc bez opisu :-D

Minipigułka (produkt dostępny w Polsce pod nazwą Cerazette)

Doustna pigułka antykoncepcyjna zawierająca wyłącznie progestagen, stworzona z myślą o karmiących mamach. Niewielka ilość hormonu przedostaje się do pokarmu, ale - jak twierdzi producent- nie wpływa na zdrowie dziecka. Minipigułka przede wszystkim zagęszcza śluz, utrudniając plemnikom przedostanie się przez szyjkę macicy i hamuje rozwój błony śluzowej macicy (zachodzący regularnie w miesięcznym cyklu), co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Znacznie też zmniejsza prawdopodobieństwo owulacji, ale nie wyklucza jej w 100 proc.

Dla kogo?

Dla kobiet zdecydowanych na wygodę stosowania antykoncepcji hormonalnej i dobrze ją tolerujących.

Plusy

Pozwala na spontaniczny seks, bez żadnych obliczeń, obserwacji i dodatkowych zabezpieczeń. Jedyna pigułka doustna stosowana przy karmieniu piersią.

Minusy

Może wywołać dodatkowe plamienia i krwawienia z pochwy. Ważne, by brać ją regularnie o tej samej porze, to metoda bardziej "czuła" na odstępstwa czasowe.

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (środek dostępny w Polsce pod nazwą Depo-Provera)

Jak działa?

Zawiera progestagen. Działa przez trzy miesiące. Hamuje owulację i rozwój błony śluzowej macicy, zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając przenikanie plemników do jajowodów.

Dla kogo?

To dobra metoda dla pań zdecydowanych na antykoncepcję hormalną, ale zapominających o codziennym przyjmowaniu tabletki. Lekarz może zalecać tę metodę, jeśli z powodów zdrowotnych niewskazana jest antykoncepcja doustna.

Plusy
Powtarza się go co trzy miesiące, więc o podaniu następnej dawki trzeba pamiętać tylko 4 razy w roku. Działa z pominięciem przewodu pokarmowego.

Minusy
Nie można go odstawić z dnia na dzień jak tabletki, a więc ewentualne efekty uboczne (drażliwość, obniżenie libido, przyrost masy ciała, nudności, zmiany skórne, nadwrażliwość piersi, plamienia, krwawienia lub zanik krwawienia miesięcznego) utrzymują się przez całe trzy miesiące działania. Powrót do pełnej płodności trwa ok. roku po odstawieniu tej metody.

Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony (środek dostępny w Polsce pod nazwą Mirena)

Jak działa?

Wkładka umieszczona w ścianie macicy uwalnia równe, niewielkie dawki progestagenu, który działa miejscowo (w przeciwieństwie do środków doustnych, domięśniowych i przezskórnych). Hamuje rozwój błony śluzowej macicy, uniemożliwia plemnikom przeniknięcie bariery gęstego śluzu szyjkowego, upośledza ich zdolność do połączenia się z komórką jajową. Działa przez pięć lat, ale można ją wyjąć wcześniej (powrót do płodności jest indywidualny, zdarza się już w pierwszym miesiącu po usunięciu wkładki).

Dla kogo?

Dla zapominalskich, dla kobiet z chorobami układu pokarmowego. Dla pań zdecydowanych na nieco dłuższą przerwę w prokreacji (wkładkę można usunąć w każdej chwili, ale z racji kosztów założenia jest nieopłacalne)

Plusy

Najskuteczniejsza znana metoda antykoncepcyjna. Działa przez pięć lat. Zmniejsza lub hamuje krwawienie miesięczne.

Minusy

Założenie wkładki to duży jednorazowy wydatek (choć rozpisany na 5 lat staje się całkiem niskim kosztem).

Brak miesiączek (który może, choć nie musi towarzyszyć tej metodzie) dla części kobiet jest trudny do zaakceptowania

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Jak działa?

Działa miejscowo w macicy na podobnej zasadzie jak wkładka hormonalna, jednak nie hamuje tak bardzo rozwoju śluzówki macicy, zagęszcza śluz szyjkowy i utrudnia plemnikom drogę do jajowodów. Wkładki zakłada lekarz ginekolog, można je zakładać już w 6 tygodni po porodzie, a potem najlepiej w czasie miesiączki.

Dla kogo?

Dla kobiet, które wolą metody niehormonalne, skuteczne i nie wymagające specjalnej dyscypliny.

Plusy

Równie skuteczna jak tabletki antykoncepcyjne. Stosuje się raz na 3-4 lata.

Minusy

Może powodować obfitsze miesiączki. Nie poleca się tej metody przy skłonnościach do stanów zapalnych dróg rodnych.

Link do strony o Lady Comp.

Nowoczesna antykoncepcja - Lady-Comp, Baby-Comp, pearly - Antykoncepcja po porodzie
 
reklama
Gorgusia super, ze podalas przyklady :tak:ja sie zastanawiam nad zastrzykiem... nie wiem na ile on jest skuteczny i bezpieczny bo ja już dzieci nie planuje więc albo zastrzyk albo tabletki...


 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Ja poprzednio po pologu dostalam cerazette, dobrze ją tolerowałam, wiec tym razem tez tak pewnie bedzie.
 
Ja tez cerazette:tak:
Poprzednio tez brałam,tolerowałam dobrze,tylko po kilku miesiacach miałam plamienia dosc sporo,no ale na poczatek moze byc,a potem się pomysli,jak przestane karmic to wrócę moze do starych tabletek które brałam kilka lat i bardzo dobrze sie po nich czułam:tak:
 
Ja też chciałabym cerazette, byłam z nich zadowolona, co prawda przez pierwsze 4 miesiące plamiła, ale jaka wygoda, okresu nie ma się wcale:-) Mi lekarz zapisał i też brałam po 6 tygodniach po porodzie. To jest metoda dla mam karmiących, nie ma wpływu na pokarm, ani na dziecko.
Problem jest taki, że nie wiem, czy tu w DE też są, czy mają coś innego.
 
Ja ogólnie planuję metodę objawowo-termiczną i do tego dodatkowo zamierzam sobie dokupić monitor płodności ovacue. Ciekawe urządzenie, które poleciła mi szwagierka. Bada ślinę i na podstawie elektrolitów w niej zawartych wyznacza dni płodne i niepłodne. W każdym razie u niej działa bez zarzutu również w okresie karmienia piersią. Czy któraś z Was też zamierza go może stosować?
 
ja chce tabletki [zapewne cerazette] bo sie z nimi pewniej i bezpieczniej czuje. ciekawe tylko czy beda dla mnie odpowiednie bo jak bralam Yaz to bolal mnie masakrycznie brzuch a potem juz Novynette i wszystko ok ;).
 
reklama
Martusia Jesteś pewna ze samo NPR to dobra metoda? Znasz aż tak swój organizm?
Ja niby nawet czuje kiedy mam owu (bo mnie boli) z mężem uważaliśmy a jednak zaszłam w ciąże (planowalismy ja 4 mięsace później).
Zresztą wątpię ze przy dwójce dzieci będę miała sile i ochotę budzic sie codziennie nad ranem dlatego ja będę używać tabletek.

Anetka na starankach jedna laska tego używała i w cyklu bezowulacyjnym (miała monitoring) to urządzenie owulacje pokazało.
Ale pokaz linka do tego urządzenia żebym była pewna ze mówimy o tym samym
 
Do góry