reklama

Babcine sposoby i nie tylko, czyli rada na medal [bez komentarza]

Temat na forum 'Eko - rodzina' rozpoczęty przez Lilijanna, 10 Lipiec 2012.

1. Lilijanna

Lilijanna Moderator

Tłusta plama zejdzie zawsze jeśli posypie się ją pudrem/talkiem dla dzieci i odłoży na 3h, puder strzepać, ciuch wyprać. [​IMG]

Prasowanie ciuchów lnianych - lekko spryskać wodą, zawinąć w torebkę foliową i wsadzić na 30 minut do lodówki, wyjąć - prasować.

Prasowanie naklejek na ciuchach - na lewej stronie, nic się do żelazka nie przyczepia, choć ja po prostu omijam, bo jakaś leniwa jestem z tym przewracaniem :)

Białe pranie
    - do proszku wsypywanego do pralki zetrzeć na tarce troszkę szarego mydła (powiedzmy pół garści), białe zdecydowanie dłużej jest białe. To samo do firanek. Ostatnio sprawdziłam też proszek do pieczenia i działa jeszcze lepiej. Do proszku do prania dodać torebkę proszku do pieczenia.

Bazylia - cudowne zioło, które w doniczce będzie odrastać w nieskończoność (o ile będzie podlewane) gdy we właściwy sposób będziemy odrywać. A mianowicie odrywamy same listki. Nóż wek.

Pranie dywanów
    - vanish kawałek starej firanki (zamiast szmaty zwykłej) i trzeć, schodzi wszystko. I w sumie nie wiem co jest w tej firance, że to tak schodzi.

2. krolcia

krolcia Fanka BB :)

Osad z mydła w kabinie prysznicowej spryskać całość octem, dla lepszego efektu powtarzałam oprysk, żeby nie wyschło. Po godzinie przetarłam spłukałam i już.

Kamień na grzałace od parowaru-też namoczone octem na conajmniej godzinkę(choć ja zostawiałam po prostu na noc) rano tylko wylać i umyć, żeby nie było zapachu.

Zalać do kibelka butelkę octu na noc, rano kibelek będzie czyściutki!

Pralka-puścić pranie na 90 stopni z dodatkiem octu. Powtarzać raz na 2-3 miesiące.

U mnie zawsze są 2-3 butelki octu na stanie. Sprawdza się naprawdę do wielu rzeczy i nie jest tak żrący i toksyczny jak inne środki. Minus taki, że po prostu dłużej trzeba poczekać w niektórych przypadkach.

Mikrofala-do szklanki z wodą wcisnać sok z cytryny i nastawić do zagotowania i jeszcze chwile, żeby parowało. Wystarczy miękka szmatka i każdy brud odejdzie jak w reklamach.

3. reklama
  4. Kasieq

Kasieq Gość

Zamiast proszku do pieczenia do białego prania świetnie sprawdza się soda:)

5. majandra

majandra Mamusia Maciusia 17/08/07

Na tłustą plamę też świetnie działa płyn do naczyń. Też trzeba na jakiś czas pozostawić. Usuwa nawet stare plamy.

6. aniaslu

aniaslu Administrator Członek załogi

Moje ulubione, bo przydatne tutaj

7. majandra

majandra Mamusia Maciusia 17/08/07

Klej introligatorski (często stosowany w przedszkolu - biały) łatwo usunąć na mokro żelazkiem. Po prostu wyparowuje, a resztę też na mokro zeskrobać paznokciem.

Gdy coś się wyleje na dywan to szybko trzeba posypać dużą ilością soli, która wchłonie płyn.

Ostatnia edycja: 11 Lipiec 2012
  8. _Roszpunka_

_Roszpunka_ szczęśliwa mamusia :)

Na "odparzony" stolik badź ławę od goracego kubka czy talerza polecam przez szarą gazetę położoną na stole przeprasować goracym żelazkiem (nie za długo)
    i odparzenie znika bez śladu - sama testowałam :-)

takim samym sposobem ponoć schodzi plama od wosku na ubraniach z tym że gazetę przełożyć z obu stron ubrania :-) i grubszą warstwę

9. As 76

As 76 truskawkowa mama

Sodą ,boraksem i octem można sprzątnąć cały dom.
    Polecam wypróbować te środki zamiast popularnych środków chemicznych.

Woda z octem jest też świetna do płukania włosów ,mycia lodówki, przywracania kolorów dywanom czy mycia fug ...
    Boraks pięknie wybiela i długo utrzymuje biel.
    Jeśli nie mamy sody w domu to użyjmy w zamian proszku do pieczenia.:rofl2:

Krew najlepiej schodzi pod zimną wodą.

Białe rzeczy ,które zzółkły najlepiej zalać na noc zsiadłym mlekiem ,a potem normalnie wyprać.

10. reklama
  11. lenaDTR

lenaDTR Mamusia Gajusi

Na wkład od długopisu spirytus salicylowy:)

12. Anyolki

Anyolki Fanka BB :)

Usuwanie kurzajek:
    odkroić skórkę z cytryny (z gruba warstwą tego białego), pokroić w kosteczkę, wrzucić do słoiczka, zalać octem. Taki kawałek cytryny przykładamy do kurzajki i mocujemy plastrem - na noc. Zmieniać tyle razy, aż "korzeń" kurzajki zrobi się czarny, w końcu wypadnie (można mu próbować pomóc w tym) i cała kurzajka odpadnie. Kuracja może być długa, męcząca, ale stosowana systematycznie działa, a kurzajki nie odrastają więcej.

Poleć forum