reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

badanie prenatalne

malena164

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Grudzień 2017
Postów
678
Miasto
Rzeszów
hey dziewczyny czy robiłyście badanie prenetalne ? Mam 24 lata w 11 tyg jestem ciązy i lekarz zaproponował mi ze mogę zrobić sobie prywatnie takie badanie z krwi kosztuje ono ok 200 zł czy wy tez robiłyście to badanie ?
 
reklama
Rozwiązanie
Ja robiłam badania prenatalne, bo lekarz mi wskazał. Sama z siebie nie wiedziałabym, że muszę je wykonać. Badania wykonywałam w Bielsku Białej w klinice Galena i jestem zadowolona z jakości usług w klinice.
Ja robiłam i test pappa. To nie tylko statystyka dotycząca wad chromosomowych. Wynik powie Ci też czy mogą u Ciebie wystąpić problemy z łożyskiem a dzięki tej informacji można lepiej monitorować ciążę, wdrożyć leczenie profilaktyczne. U mnie wyszło podwyższone ryzyko stanu przedrzucawkowego i IUGR. Ciąża była szczegółowo monitorowana i włączono leczenie, dzięki czemu obie patologie wystąpiły dużo później.
 
reklama
Przeczytajcie sobie opinię lekarza jak ważne są te "tylko statystyki" i przestańcie szerzyć herezję. Komentarze w stylu "mnie pappa wyszło zle a dziecko było zdrowe" tez tylko sieją zamęt- po to się robi oba badania zeby lekarz połączył i zinterpretował oba wyniki co tylko w wypadku zrobienia obu badan (USG plus Pappa) daje 95% szans na wykrycie nieprawidłowości.
Link do: Badania prenatalne w I trymestrze (USG, test papp-a, NIPT) - Blog mama ginekolog. Uniwersalna opowieść o życiu i wiedza medyczna dla kobiet


Myślę, że nie ma co tyle płacić bo to statystyki które nie powiedzą czy dzidziuś zdrowy .
Niby dają pewność większą a często się słyszy że źle pokazują a na usg wszystko ok
Ja urodziłam jak miałam 21
 
Przeczytajcie sobie opinię lekarza jak ważne są te "tylko statystyki" i przestańcie szerzyć herezję. Komentarze w stylu "mnie pappa wyszło zle a dziecko było zdrowe" tez tylko sieją zamęt- po to się robi oba badania zeby lekarz połączył i zinterpretował oba wyniki co tylko w wypadku zrobienia obu badan (USG plus Pappa) daje 95% szans na wykrycie nieprawidłowości.
Link do: Badania prenatalne w I trymestrze (USG, test papp-a, NIPT) - Blog mama ginekolog. Uniwersalna opowieść o życiu i wiedza medyczna dla kobiet
To dlaczego często usg wychodzi super a z pappy duże ryzyko ZD?
 
Przeczytajcie sobie opinię lekarza jak ważne są te "tylko statystyki" i przestańcie szerzyć herezję. Komentarze w stylu "mnie pappa wyszło zle a dziecko było zdrowe" tez tylko sieją zamęt- po to się robi oba badania zeby lekarz połączył i zinterpretował oba wyniki co tylko w wypadku zrobienia obu badan (USG plus Pappa) daje 95% szans na wykrycie nieprawidłowości.
Link do: Badania prenatalne w I trymestrze (USG, test papp-a, NIPT) - Blog mama ginekolog. Uniwersalna opowieść o życiu i wiedza medyczna dla kobiet

Myślę, że gdyby poczytać opinie na różnego rodzaju forach internetowych znalazłabyś masę przykładów z życia wziętych, kiedy to pappa wychodziła naprawdę źle, a kolejne testy np. Nifty, czy też amniopunkcja pokazywały coś zupełnie innego. Myślę, że nie da rady, by wszystkie te historie były wyssane z palca.
Ja osobiście nie planowałam robić tych badań, bo po 1. mój lekarz nieszczególnie mnie na nie namawiał, a po 2. zarówno ja, jak i mój mąż jesteśmy młodymi ludźmi (27 i 30l) w naszych rodzinach nie było nigdy żadnych chorób, wad, czy zespołów. Stwierdziliśmy więc, że ryzyko urodzenia chorego dziecka jest niewielkie i z tychże powodów nie planowaliśmy niczego poza usg genetycznym. W rzeczywistości mała miała wadę wrodzoną, dzięki Bogu izolowaną.
Tak więc ostatecznie wykonaliśmy pappę i przez całą ciąże chyba łącznie 15 bardzo szczegółowych badań usg, niemalże takich, jak badania genetyczne normalnie wyk. 3x w trakcie ciąży.
Rodziłam i w trakcie ciąży kilka razy leżałam w ICZMP w Łodzi i tam na pappę kładziono duży nacisk. Więc zależy na kogo się trafi, taką opinię usłyszymy o tym badaniu. Jak jednak wspomniałam, opowieści o przekłamanych wynikach jest naprawdę ogrom i myślę, że nie są to wszystko tylko "miejskie legendy".
 
Hejka!

Te historie nie są wyssane z palca- Pappa pokazuje prawdopodobieństwo wystąpienia wad. Dziewczyny denerwują się juz kiedy jest 1:300, a to znaczy ze przy takim a nie innym wyniku 299 dzieci bedzie zdrowych, a tylko jedno- chore. Wiec 299 mam opowie jak to Pappa wyszedł im zły a dzidziuś był zdrowy. Wszystkie mamy tendencje do zamartwiania się, stąd tyle szumu wokół tego badania.
Tak naprawdę jesli ktoś nie chce wiedzieć czy dzieciątko moze byc chore bo "i tak urodzę" rzeczywiście moze zostac przy USG. Ale jesli chcemy miec 95% pewności- róbmy oba i interpretujemy je tylko łącznie.
99,9% pewności daje NIFTY, ale to juz duże koszty.
Myślę, że gdyby poczytać opinie na różnego rodzaju forach internetowych znalazłabyś masę przykładów z życia wziętych, kiedy to pappa wychodziła naprawdę źle, a kolejne testy np. Nifty, czy też amniopunkcja pokazywały coś zupełnie innego. Myślę, że nie da rady, by wszystkie te historie były wyssane z palca.
Ja osobiście nie planowałam robić tych badań, bo po 1. mój lekarz nieszczególnie mnie na nie namawiał, a po 2. zarówno ja, jak i mój mąż jesteśmy młodymi ludźmi (27 i 30l) w naszych rodzinach nie było nigdy żadnych chorób, wad, czy zespołów. Stwierdziliśmy więc, że ryzyko urodzenia chorego dziecka jest niewielkie i z tychże powodów nie planowaliśmy niczego poza usg genetycznym. W rzeczywistości mała miała wadę wrodzoną, dzięki Bogu izolowaną.
Tak więc ostatecznie wykonaliśmy pappę i przez całą ciąże chyba łącznie 15 bardzo szczegółowych badań usg, niemalże takich, jak badania genetyczne normalnie wyk. 3x w trakcie ciąży.
Rodziłam i w trakcie ciąży kilka razy leżałam w ICZMP w Łodzi i tam na pappę kładziono duży nacisk. Więc zależy na kogo się trafi, taką opinię usłyszymy o tym badaniu. Jak jednak wspomniałam, opowieści o przekłamanych wynikach jest naprawdę ogrom i myślę, że nie są to wszystko tylko "miejskie legendy".
 
U mnie pappa wyszło bardzo dobrze a na usg nie było kośni nosowej dobrze widocznej. Amniopunkcja nie wykazała nieprawidłowości. Test pappa ma sens tylko z usg prenatalnym wykonanym przez lekarza, który ma do tego uprawnienia.

U syna mając 25 lat nie robiłam prenatalnych a urodził się z zespołem wad wrodzonych, chodziłam prywatnie do lekarza i na żadnym usg a było ich z 12 nie było widać nieprawidłowości. Teraz zrobiłam prenatalne, chociaż wykluczyły one tylko część chorób. Sama uważam, że warto takie badania wykonać choć są kosztowne.
 
Moze zapytaj o opinie innego lekarza- czy faktycznie takie badania sa konieczne czy mozna je odpuscic.Czytalas o nich w sieci? Tam tez mozna znalezc troche informacji i doksztalcic sie w temacie. Albo zapytaj ginekologa na edoktor24.pl to wytlumaczy ci jak to wyglada itd.
 
zespół Downa: wartość fb-HCG przekracza 2,52 MoM; wartość PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM
zespół Edwardsa i Pataua: wartość fb-HCG i PAPP-a jest poniżej 0,33 MoM
zespół Turnera: wartość PAPP-A poniżej 0,5 MoM przy fb-HCG rzędu 1 MoM
zespół triploidii: fb-HCG i PAPP-A są poniżej 0,1 MoM lub przekraczają 5 MoM
 
reklama
Jestem klientem kliniki Invicta (Wrocław). Mam 36 lat, więc miałam możliwość zrobić badania prenatalne na NZF bezpłatnie. Nie wiedziałam wcześniej, że coś takiego istnieje. Pomyślałam, że warto z wami się podzielić.
 
Do góry