reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Becikowe 2020

Laura315

Początkująca w BB
Dołączył(a)
14 Kwiecień 2020
Postów
26
Witam 😊 chcę się dowiedzieć jak to teraz jest z tym becikowym (1.000,- zł z tytułu urodzenia żywego dziecka). U lekarza byłam w 12/13 tyg. ciąży ponieważ o niej nie wiedziałam. Czy należy mi się to świadczenie? Jak je teraz uzyskać, co zrobić?
 
reklama
Rozwiązanie
L
Aniuśka, proszę, nie strasz nikogo paragrafami jeśli sama ich do końca nie znasz :) Przepraszam ale bardzo zirytowała mnie Twoja postawa.
Autorko masz prawo do becikowego. Przepisy zmieniły się i wystarczy że lekarz wystawi zaświadczenie że np z powodów zdrowotnych późno dowiedziałaś się o ciąży.
W mojej sytuacji wyglądało to tak że położna dała mi to zaświadczenie nie pytając nawet o datę pierwszej wizyty u lekarza.
Wydaje mi się że to Ty jesteś osobą która nie zna się na przepisach. Niestety to co napisała ta forumowiczka to nic innego jak czysta Polska prawda. Aby ubiegać się o to świadczenie pierwsza wizyta powinna być do 10 tygodnia w przeciwnym razie to przepada. Nie ma co porównać że Tobie ktoś takie zaświadczenie...
Z tego co wiem to nic się w tym temacie nie zmieniło i becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Fakt ten potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.
 
Ostatnia edycja:
Stosowne zaświadczenie otrzymałam przy wypisie ze szpitala. (wypis swój, dziecka + zaświadczenie do macierznskiego i becikowego) Są tam wypisane 3 daty potwierdzające przebywanie pod opieką do 10 tyg a następnie w każdym z pozostałych 2 trymestrów ciąży.
 
Zawsze możesz zapytać lekarza lub położnej czy by Ci wypisali zaświadczenie że byłaś pod opieką lekarską przed 10 tygodniem. Słyszałam, że czasami da się tak dogadać z lekarzem
 
Zawsze możesz zapytać lekarza lub położnej czy by Ci wypisali zaświadczenie że byłaś pod opieką lekarską przed 10 tygodniem. Słyszałam, że czasami da się tak dogadać z lekarzem
Dlaczego nakłaniasz autorkę do przestępstwa?
Podżeganie polega na nakłanianiu innej osoby do dokonania czynu zabronionego (art. 18 § 2 kk). Podżeganie jest zawsze zachowaniem umyślnym, popełnić je można jedynie w zamiarze bezpośrednim, w formie działania (niemożliwe jest podżeganie w formie zaniechania).
 
Witam 😊 chcę się dowiedzieć jak to teraz jest z tym becikowym (1.000,- zł z tytułu urodzenia żywego dziecka). U lekarza byłam w 12/13 tyg. ciąży ponieważ o niej nie wiedziałam. Czy należy mi się to świadczenie? Jak je teraz uzyskać, co zrobić?
Niestety już nic z tym nie zrobisz. Jeżeli masz w książeczce zdrowia wpisane że byłaś pod opieką od 12 tyg to świadczenie przepada... Lekarz bądź położna wypisując takie oświadczenie muszą wszystko przepisać z Twoich dokumentów, nie mogą nic wpisać nie zgodnie z prawdą ponieważ zostanie to sprawdzone a osoba która sfałszowała dokumenty może odpowiadać za to przed sądem.... I Ty również za próbę wyłudzenia posługując się sfałszowanym zaświadczeniem
 
Dlaczego nakłaniasz autorkę do przestępstwa?
Podżeganie polega na nakłanianiu innej osoby do dokonania czynu zabronionego (art. 18 § 2 kk). Podżeganie jest zawsze zachowaniem umyślnym, popełnić je można jedynie w zamiarze bezpośrednim, w formie działania (niemożliwe jest podżeganie w formie zaniechania).
Ocho widzę, że poważnie się zrobiło i poleciał artykuł z kk.
Z tego co wiem zadanie pytania lekarzowi nie jest przestępstwem.
Dałam tylko pomysł, bo gdzieś słyszałam, że jakiś lekarz wypisał takie zaświadczenie. Nie przyłożyłam jej noża do gardła i nie powiedziałam, że musi tak zrobić
 
reklama
Ocho widzę, że poważnie się zrobiło i poleciał artykuł z kk.
Z tego co wiem zadanie pytania lekarzowi nie jest przestępstwem.
Dałam tylko pomysł, bo gdzieś słyszałam, że jakiś lekarz wypisał takie zaświadczenie. Nie przyłożyłam jej noża do gardła i nie powiedziałam, że musi tak zrobić
Zadanie pytania to nie przestępstwo ale namawianie innych do takich rzeczy już tak.
Może od razu powinnaś napisać że powinna " w kopertę" dać lekarzowi za takie zaświadczenie?
Przecież podsunełaś tylko taki pomysł...
 
reklama
Zadanie pytania to nie przestępstwo ale namawianie innych do takich rzeczy już tak.
Może od razu powinnaś napisać że powinna " w kopertę" dać lekarzowi za takie zaświadczenie?
Przecież podsunełaś tylko taki pomysł...
Już bez przesady. Od kiedy podsunięcie pomysłu jest namawianiem kogoś do zrobienia danej czynności?
 
Do góry