reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Ból w okolicach lędźwiowych w ciaży

Temat na forum 'Porady fizjoterapeutki' rozpoczęty przez Catsun, 24 Luty 2014.

 1. Catsun

  Catsun Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam. Mam pytanie od 2 dni czuję jak by lekki ból i jak by drętwienie w okolicach lędźwiowych kręgosłupa. Nie jest to silne.. Ale niepokoi mnie. Zastanawiam się czy to dziecko uciska mi jakiś nerw czy przeciążenie. Mam już mały brzuszek. Czuję ruchy dziecka. Niepoi mnie to a wizytę mam za tydzień.. Jestem w 19 tygodniu. Proszę o rade:(
   
 2. Maria Piasecka

  Maria Piasecka fizjoterapeutka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ból kręgosłupa lędźwiowego w czasie ciąży jest bardzo częsty i jest to zjawisko fizjologiczne, wynikające ze zmian w sylwetce kobiety (inne ustawienie miednicy), z rosnącego brzuszka, który jest równoważony napięciem mięśni przykręgosłupowych (stąd zwykle ból); działają też hormony, rozluźniające tkankę łączną, w tym więzadła, co również jest kompensowane zwiększonym napięciem mięśni grzbietu.
  Aby zapobiegać bólowi, warto unikać dźwigania ciężkich rzeczy, jeśli już coś podnosić to przez klęknięcie lub kucnięcie, z plecami prostymi, trzymając ciężar jak najbliżej ciała - nie pochylać się do przodu stojąc na prostych nogach, gdyż bardzo silnie obciąża to kręgosłup piersiowo-lędźwiowy. Przy dłuższym staniu np w kuchni, można pod jedną stopę podłożyć niski taborecik, co spowoduje spłycenie lordozy lędźwiowej i przyniesie ulgę.
  Kiedy już kręgosłup boli, pomocny będzie delikatny masaż tej okolicy - można pójść na specjalistyczny zabieg masażu ciążowego, lub poprosić bliską osobę, żeby rozmasowała bolesną okolicę - przyniesie to rozluźnienie i ulgę.
  Dobrą pozycją odciążającą kręgosłup jest leżenie na plecach z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych.
  Pomóc może też umiarkowana aktywność fizyczna, gimnastyka, rozciąganie - ponieważ wyrówna napięcie mięśniowe, poprawi ukrwienie i spowoduje wydzielanie endorfin, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe.

  Myślę, że te zalecenia powinny pomóc:) Oczywiście na wizycie u lekarza warto wspomnieć o bólu, tak jak o wszystkich innych dolegliwościach, jednak myślę, że moje wyjaśnienie może trochę uspokoić.
  Pozdrawiam,
  Maria
   
 3. reklama
 4. Catsun

  Catsun Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję Pani Mario za tak wyczerpującą odpowiedź:)!
   

Poleć forum