reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Borelioza

B

Bura

Gość
Witam wszystkich! :-)
Byłam dziś u nowej pani doktor (lekarz rodzinny) i rozmawiałam z nią o możliwych przyczynach mojego poronienia (ciąża obumarła, zabieg w 16 tc). Zwróciła mi uwagę na BORELIOZĘ, która podobno szaleje i niestety jest bardzo groźna dla płodu :eek: Lekarka twierdz, że są najnowsze badania, z których wynika, że kleszcz (który przenosi tą chorobę) nie musi się wkręcać w skórę, żeby nas zarazić. Czasami na spacerze nas ugryzie i ucieknie - zdąży zarazić, zanim go znajdziemy. Objawy mogą być podobne np.do przeziębienia, często nie wiemy nawet, że jesteśmy chorzy. Mam zrobić badania (niestety nie są refundowane), obydwa miana. Badanie z krwi. Szperałam w necie w poszukiwaniu jakichś informacji - znalazłam opinie, które potwierdzają negatywny wpływ tej bakterii na ciążę :-( Pani doktor twierdzi, że warto się zbadać i że jej córka była na to bardzo chora, stąd jej zainteresowanie problemem i znajomość tematu "na świeżo". Czy któraś z Was robiła takie badania? Ja chcę zrobić - dam znać, jak odbiorę wyniki!
 
reklama
moja mama robiła niedawno, gdyz w lipcu wbił sie kleszcz. czekała na wynik około 4 tygodni, wyszedł oki ale musi go powtórzyc na koniec grudnia.
mam koleżankę chorą na bolerioze....nic przyjemnego tak ze badaj sie szybciutko bo im wczesniej wykryta tym łatwiej ją leczyc.
 
Witaj Bura:-)
Ja jestem właśnie w trakcie leczenia boreliozy. Wykryłam ją zupełnie przypadkiem.
W marcu straciłam ciążę, byłam w szpitalu- od tego momentu zaczęłam się coraz gorzej czuć.Lekarz zlecił mi badanie HBS i HCV oba wyszły ok.Ponieważ moim dominującym objawem było zmęczenie i bóle mięśni postanowiłam zrobić sobie badanie w kierunku boreliozy( chociaż nie przypominam sobie ani kleszcza ani rumienia)No i wyobraźcie sobie, jakie było moje zdziwienie,gdy odebrałam wysoko dodatni wynik. Musiałam potem wykonać test potwierdzenia, który jest o wiele bardziej dokładny.Ten wyszedł graniczny, lekarz jednak zaordynował leczenie. Przez miesiąc miałam kroplówki a potem antybiotyki doustnie.Muszę zaznaczyć, że standartowe leczenie małymi dawkami antybiotyków niewiele pomaga.Teraz przede mną ostatnie dwa tygodnie łykania prochów:-)
Lekarz nie wykluczył, że przyczyną poronienia mogła być borelioza, ale dodał również że wiele kobiet z boreliozą rodzi zdrowe dzieci ( kobiety te często nawet nie wiedzą, iż są chore)
Ja mam chyba dużo szczęścia, że przez przypadek wykryłam to dziadostwo, które mogło sobie cichutko we mnie siedzieć wiele lat:baffled:
 
Jeszcze jedno doktor specjalista od boreliozy powiedział mi, że wyniki testów Elisa są niemiarodajne i nie powinno się ich robić ( prawie 50% przypadków wychodzą fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne). Najlepsze badanie to Western Blot i ewentualnie PCR
 
Antila mogłabyś mi napisać o co chodzi z tymi testami? Moja lekarka nic o tym nie wspominała :no: Jutro idę do pobrania krwi i chciałabym zrobić odpowiedni test. Czy mam tam powiedzieć, który test wybieram? Proszę, napisz mi coś jeszcze na temat tych testów :unsure:
Bardzo Ci współczuję, że Cię to dopadło :hmm: Dobrze, że już kończysz leczenie. Mam nadzieję, że mnie to ominie, ale boję się trochę, bo jakieś 3 lata temu użarł mnie kleszcz. Sama sobie go wyjęłam i w sumie nic mi się nie działo, ale wolę się zbadać. Mam nadzieję, że nie będę musiała długo czekać na wyniki :yes:
 
Badaniem rutynowo wykonywanym jest test Elisa w klasie IgM i IgG.To właśnie te testy są niemiarodajne.Często pokazuję fałszywe wyniki. Dokładny jest Western Blot tylko niestety dużo droższy ok 100 zł w jednej klasie :-(

Ktore badania na boreliozę robić i kiedy?


Western blot (WB) na borelioze w dwoch klasach IgG i IgM. Badanie mozna wykonac
nie wczesniej niz 6 tygodni po ugryzieniu kleszcza, poniewaz tyle czasu zajmuje
wytworzenie przeciwcial wykrywanych tym testem. Badanie Western blota mozna
wykonywac pozniej w dowolnym momencie, rowniez w czasie antybiotykoterapii choc
wtedy szansa na pozytywny wynik jest nieco mniejsza.
Najlatwiej udowodnic chorobe tym testem wykonujac badanie 6 tygodni po
przerwaniu antybiotykoterapii. W przewleklej chorobie dodatni test w klasie IgM
swiadczy o aktywnosci choroby. Mrozenie osocza przed badaniem troche zmniejsza
szanse na pozytywny wynik.
Jeden pozytywny charakterystyczny prazek znaleziony WB to wynik watpliwy, im
wiecej znalezionych charakterystycznych prazkow tym wynik pewniejszy.
Przeciwciala w aktywnej boreliozie fluktuuja i osoba z negatywnym wynikiem ma
szanse na uzyskanie wyniku pozytywnego w powtorzonym po kilku tygodniach
badaniu. W badaczy amerykanskich w przypadkach trudnych diagnostycznie badanie
WB mozna powtarzac nawet do pieciu razy w odstepach kilkutygodniowych lub
kilkumiesiecznych. Niekiedy potwierdzenie choroby uzyskuje sie dopiero za
czwartym lub piatym razem. Nie nalezy wykonywac WB w
przypadkowych laboratoriach, ktore maja niewielkie doswiadczenie w jego
wykonywaniu. Dodatni prazek w klasie IgM w kilka miesiecy po zakonczeniu
leczenia moze swiadczyc o aktywnosci choroby i niedoleczeniu.

Badanie PCR lub rt PCR wykonuje wysylkowo laboratorium CB DNA w Poznaniu
(www.cbdna.pl/). Rt PCR uchodzi za badanie lepsze. Badanie poszukuje,
powiela DNA pochodzace od zarazka boreliozy i je identyfikuje. Badanie moze byc
wykonane juz kilka dni po ugryzieniu przez kleszcza a pozniej, takze w
przewleklej chorobie w dowolnym momencie. Jest wieksza szansa na dodatni wynik
jezeli krew jest pobrana kilka tygodni po przerwaniu antybiotykow, ale mozna je
wykonywac rowniez na antybiotykach.
Podejrzewamy, ze badanie ma wieksza czulosc PCR lub rt PCR jezeli przez 2-3 dni
przed pobraniem krwi pacjent bedzie przyjmowal Citrosept w dawce dwukrotnie
wiekszej niz ta zalecana przez producenta.
Wynik pozytywny badania kilka miesiecy po zakonczeniu leczenia moze swiadczyc o
niedoleczeniu.

Wynik badania ELISA na borelioze jest kompletnie niemiarodajny i to badanie nie
powinno byc wykonywane wcale dla unikniecia zamieszania. Niestety to badanie
jest z niezrozumialych wzgledow bardzo cenione przez szpitale zakazne i jego
dodatni wynik umozliwia uzyskanie bezplatnego leczenia szpitalnego lekami
dozylnymi w ramach ubezpieczenia przez okres 4-6 tygodni.
Naklucie ledzwiowe:
niekiedy bezwzglednie potrzebne w trudnosciach
diagnostycznych. W przypadku gdy rozpoznanie boreliozy postawiono wczesniej na
podstawie WB lub PCR to badanie plynu mozgowo-rdzeniowego najczesciej nic nie
wnosi i powinno byc pomijane.
 
Dziękuję Ci za odpowiedź :-) Zobaczę jutro, jakie badania oferuje analityka, do której się wybieram. Boreliozę chcę zrobić przy okazji innych, podstawowych badań, więc tak czy inaczej będą mnie jutro kłuć :baffled: Pozdrowienia!!!
 
Coraz bardziej przeraża mnie ilość chorób panujących na tym świecie. My kobiety nawet nie wiemy co może powodować poronienie... Ja straciłam dziecko na początku czerwca - w 5 tygodniu ciąży. Lelarz zrobił mi tylko badanie w kierunku tokso i posiew z pochwy. Wyszły wyniki dobra i powiedział, że wszystko ok. Ja już sama nie wiem co i jak. Jak czytam te wszystkie posty, to włos jeży mi się na głowie. :((
 
reklama
Moja koleżanka rok temu poroniła 12-sto tygodniową ciążę. Od tamtego czasu nie robiła żadnych badań, po prostu stwierdziła, że tak miało być i już. Ja nie potrafię do tego tak podchodzić. Wydałabym wszystkie pieniądze, żeby tylko sytuacja się nie powtórzyła. Ruszyłam właśnie z badaniami, bo jeśli coś mam, to chcę to wyleczyć! Niech na mnie zarabiają laboratoria i lekarze, ja drugi raz nie przeżyję takiej tragedii :no:
 
Do góry