reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a wynagrodzenie na zwolnieniu chorobowym z ZUS problemy

EVA84

Początkująca w BB
Dołączył(a)
26 Styczeń 2018
Postów
25
Pomocy!
Siostra pracowała w małej firmie poniżej 20 pracowników. Poszła na zwolnienie chorobowe związane z ciążą, jednak nie dostaje żadnych pieniędzy.
Okazuje się, że ZUS nie wypłaci jej ani grosza, bo pracodawca nie wypełnił druków i nie przesłał do ZUS. Pracodawca ogólnie twierdzi, że nic robić nie będzie i to nie jego problem!

Co robić? spotkalyscie się z takim problemem? Gdzie zgłosić ? ZUS twierdzi, że nie ma żadnych przepisów przymuszających pracodawcę by przesłał formularze, a pieniędzy brak..
 
reklama
ale od początku czy od końca grudnia?
Dlaczego pytam - bo za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca. Być może ZUS jeszcze nie miał okazji zrobić wypłaty...

edit. Niech siostra dopyta w ZUSie czy wogóle jest zgłoszona do ubezpieczeń przez tego pracodawcę.
 
Wow, pierwszy raz słyszę o tak chamskim przypadku. Moim zdaniem powinnaś (lub siostra) zadzwonić do PIP i tak jak pisze @witch84 zapytać w ZUS czy w ogóle były opłacane składki.
Nawet jeśli przeszła na zwolnienie pod koniec grudnia to minęły prawie dwa miesiące i ZUS powinien ją wkrótce przejac
 
Ja tez mam pytanie w temacie tylko ze mi będzie cały czas płacił pracodawca. Jeśli dostarczyłam pierwsze zwolnienie 13.02 to kiedy mogę się spodziewać pierwszej wypłaty pieniędzy czy jest na to jakaś reguła czy to sprawa bardziej indywidualna.
 
Pomocy!
Siostra pracowała w małej firmie poniżej 20 pracowników. Poszła na zwolnienie chorobowe związane z ciążą, jednak nie dostaje żadnych pieniędzy.
Okazuje się, że ZUS nie wypłaci jej ani grosza, bo pracodawca nie wypełnił druków i nie przesłał do ZUS. Pracodawca ogólnie twierdzi, że nic robić nie będzie i to nie jego problem!

Co robić? spotkalyscie się z takim problemem? Gdzie zgłosić ? ZUS twierdzi, że nie ma żadnych przepisów przymuszających pracodawcę by przesłał formularze, a pieniędzy brak..
A jak długo była zatrudniona zanim przeszła ma zwolnienie bo ja osobiście byłam na umowie zlecenie i gdy dowiedziałam się o ciąży sama musiałam zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego i pracować z ubezpieczeniem przez kolejne 90 dni.
 
Dodam, że ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku od momentu otrzymania dokumentów od pracodawcy siostry. Z tego, co czytałam pracodawca ma dostarczyć dokumenty (zwolnienie lek. i chyba jakiś druk) niezwłocznie do Zus (ale nie wiadomo co to znaczy "niezwłocznie"- ile to dni).
 
Ja tez mam pytanie w temacie tylko ze mi będzie cały czas płacił pracodawca. Jeśli dostarczyłam pierwsze zwolnienie 13.02 to kiedy mogę się spodziewać pierwszej wypłaty pieniędzy czy jest na to jakaś reguła czy to sprawa bardziej indywidualna.
Jak pracodawca to będziesz dostawać w dniu dotychczasowej wypłaty
 
reklama
Z terminem ,, niezwłocznie" zawsze są problemy. Teoretycznie pracodawca już dawno powinien zgłosić się z dokumentami do ZUS. Można jeszcze zrobić tak, że siostra pójdzie do pracodawcy po wszystkie wymagane załączniki, niech to podpisze, a później sama zaniesie to do ZUS. Czytam na różnych forach prawnych co robić w takiej sytuacji i zostaje tylko postraszenie kontrolą z PIP albo od razu zgłoszenie tam pracodawcy. Prawda jest taka, że to pierwsze świadczenie od pracodawcy już dawno powinno się znaleźć na koncie siostry. Jeśli pracodawca nie zgłosił się do ZUS to oni też nie będą wiedzieć, że muszą jej wypłacić świadczenie.
 
Do góry