reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

CIĄZA umowa na czas określony

Dołączył(a)
24 Listopad 2010
Postów
9
Witam,
czy ktoś wie jak wygląda z punktu prawa jeśl chodzi o umowe na czas określony w czasie ciąży a dokłądnie opowiem jaki mam problem a zarazem jaką jestem szczęściarą
icon_smile.gif

Jestem w 8 tygodniu ciązy lekarz zabronił mi pracować a wiec jestem na l-4 od dziś
icon_smile.gif
ale mam umowe na czas określony do końca roku.
Z tego co sie orientuje kobieta w ciązy jest pod ochroną od 3 miesiaca ciązy.
Czy pracodawca musi mi przedłużyc umowe?
Jesli mi nie pzredluzy to czy zwolnienie l-4 bedze placil ZUS do dnia porodu?!
Czy po porodzie będe mogła być na macieżynskim, wychowawczym?
Kto wtym momencie bedzie płacił PUP ?
Wychowawczy również by się kwalifikował bo mialam niskie zarobki - ale czy wtedy nie dostane tych pieniązków?!
Proszę o pomoc
 
reklama
Z tego co sie orientuje kobieta w ciązy jest pod ochroną od 3 miesiaca ciązy.
Jeżeli ma Pani podpisaną zwykłą umowę na czas określoony (a nie np. na zastępstwo) Pani umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Nie ma koniecznosci aneksowania tej umowy.

Czy pracodawca musi mi przedłużyc umowe?
Umowa przedłuża się sama (z mocy prawa).

Jesli mi nie pzredluzy to czy zwolnienie l-4 bedze placil ZUS do dnia porodu?!
Nie ma takiej możliwosći, że pracodawca nie przedłuży umowy.

Czy po porodzie będe mogła być na macieżynskim, wychowawczym?
Nie. Umowa ulega przedłużeniu do dnia pordu. Od dnia porodu jest Pani bezrobotna, ale ma Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego (wypłaca go ZUS).

Wychowawczy również by się kwalifikował bo mialam niskie zarobki - ale czy wtedy nie dostane tych pieniązków?!
Urlop wychowawczy nie będzie Pani przysługiwał, bo nalezy się on pracownikom, a Pani pracownikiem nie będzie.
 
a po macierzyńskim mogę zarejstrować się w PUP i tam normalnie otrzymam zasiłek dla bezrobotnych?
Czy tez starac się o jakiś zasilek?
 
Tak, po zasilku macierzynskim bedzie mozna zarejestrowac sie w PUP i zasilek bedzie przyslugiwal, jesli spelniasz warunki (przepracowane 12 miesiecy w ciagu ostatnich 18.)
Jak chcesz, to napisz na PW, podesle Ci kilka linkow na ten temat.
 
Witam!
Podczepiam się pod ten wątek, chociaż moja sytuacja jest nieco inna, gdyż pracuję na umowę na zastępstwo (jako nauczyciel).Jestem w 9 tyg ciąży. Umowa wygasa w przyszłym tygodniu. Wiem, że nie przysługuje mi przedłużenie umowy, ale co w sytuacji, jeśli przed zakończeniem umowy dostarczę pracodawcy zwolnienie lekarskie? Czy wtedy będę otrzymywać wynagrodzenie z ZUS-u? W jakiej wysokości?
Czy może bardziej "opłaca" mi się zarejestrować się od razu po rozwiązaniu umowy w PUP?
Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję.
 
a po macierzyńskim mogę zarejstrować się w PUP i tam normalnie otrzymam zasiłek dla bezrobotnych?
tak
Czy tez starac się o jakiś zasilek?
jeśli ma Pani na myśli zasiłek dla bezrobotnych - będzie Pani przysługiwał jesli spełni Pani warunek (12 miesięcy zatrudnienia w ciągu 18 mies przed rejestracją w UP.
Jesli myśli Pani o innych zasiłekach - może Pani sprawdzić czy spełnia Pani kryterium dochodowe dla uzyskania zasiłku rodzinnego (i być może wtedy będzie Pani miała prawo do dodatków do niego, nie znam Pani sytuacji na tylt by cos konkretnego podpowiedzieć).
 
A co w sytuacji, gdybym przed zakończeniem umowy o pracę dostarczyła zwolnienie lekarskie pracodawcy? Czy wtedy do końca ciąży otrzymywałabym "chorobowe" z ZUS-u?
 
Wiem, że nie przysługuje mi przedłużenie umowy, ale co w sytuacji, jeśli przed zakończeniem umowy dostarczę pracodawcy zwolnienie lekarskie? Czy wtedy będę otrzymywać wynagrodzenie z ZUS-u?
ZUS nie wypłaca wynagrodzeń (chyba że swoim pracownikom), wypłaca chorobowy. Na jak długo była podpisana umowa?
W jakiej wysokości?
W ciąży 100% podstawy.
Czy może bardziej "opłaca" mi się zarejestrować się od razu po rozwiązaniu umowy w PUP?
Nie wiem co ma Pani na myśli pisząc "opłaca się". Są różne aspekty tej sytuacji - fakt pobierania świadczenia i fakt bycia ubezpieczonym. niestety nie idą one w parze. Na czym pani zalezy? Czy ma Pani inny tytuł ubezpieczenia zdrowotnego?
 
Umowa została podpisana 1.09.2010 r.
Czyli będąc na chorobowym, po zakończeniu umowy na zastępstwo, nie mam ubezpieczenia zdrowotnego? Nie jestem w żadnym innym miejscu ubezpieczona.

Rejestrując się w UP jako bezrobotna i pobierając zasiłek dla bezrobotnych (wiem, że mi przysługuje) jestem ubezpieczona.
Czy dobrze interpretuję?
Będąc na chorobowym byłabym lepiej zabezpieczona finansowo, ale jeśli to nie daje mi gwarancji ubezpieczenia zdrowotnego, to już chyba muszę zostać bezrobotną...:/
 
reklama
Czyli będąc na chorobowym, po zakończeniu umowy na zastępstwo?
Tak. Ubezpieczenie końćzy sie 30 dni po wygaśnięciu umowy.
nie mam ubezpieczenia zdrowotnego
a nie pozostaje Pani w związku małżeńskim? Mąż nie pracuje?
Rejestrując się w UP jako bezrobotna i pobierając zasiłek dla bezrobotnych (wiem, że mi przysługuje) jestem ubezpieczona.
Tak.
 
Do góry