reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża w Szwecji

Dołączył(a)
29 Luty 2020
Postów
7
Cześć dziewczyny! 3 dni temu dowiedziałam się ze jestem w ciąży(za 4 dni lecę do Polski wiec tam zrobię sobie pierwsze badania u mojego ginekologa) totalnie tego nie planowaliśmy z moim chłopakami. Nawet nie wiem od czego zacząć ale mam mnóstwo obaw i mnóstwo pytań. Mieszkamy w Szwecji prawie pół roku, nie znam języka szwedzkiego rozmawiam ze wszystkimi po angielsku. Strasznie boje się bycia tu w ciąży i porodu. Wszystko jest dla mnie takie obce, mam obawy ze nie dam sobie tutaj rady, przeraża mnie myśl ze niedługo będę mama i na dodatek w obcym kraju. Wszystko co czytam o opiece kobiet ciężarnych w tym kraju jest tak bardzo odbiegające od tego co słyszałam o Polskiej opiece. Na dodatek jeszcze nie mogę uwierzyć w to ze naprawdę zostanę mama. Nie wiem czy to przychodzi z czasem ale ja narazie nic nie czuje ze we mnie rośnie nowe życie, to jest tak bardzo dziwne! O wszystkim mówię swojemu partnerowi ale postanowiliśmy jeszcze nikogo o tym nie informować a muszę się jeszcze komuś wygadać! Czy ktoś z was miał podobnie?? Czy początki są pełne tylu obaw? Czy dam sobie radę bez języka szwedkiego w Szwecji?
 
reklama
Hej, mieszkam w Szwecji 10 lat i z mojego doświadczenia powiem ci ze nie ma lepszego kraju do rodzenia dzieci niz Szwecja. Szwecja ma bardzo dobry system opieki rodzinnej. Najwazniejsza sprawa: masz personnummer i jestes zarejestrowana w FK? i z jakiego miasta jestes?
 
Hej, mieszkam w Szwecji 10 lat i z mojego doświadczenia powiem ci ze nie ma lepszego kraju do rodzenia dzieci niz Szwecja. Szwecja ma bardzo dobry system opieki rodzinnej. Najwazniejsza sprawa: masz personnummer i jestes zarejestrowana w FK? i z jakiego miasta jestes?
Narazie mam tylko ten miękki numer miałam dostać za 5 miesiacy umowę na rok i z nią personnummer, nie nie jestem zarejestrowana w FK. Z Båstad. Możliwe ze jest to najlepszy kraj z systemem opieki rodzinnej ale raczej chodzi mi o fakt życia tu bez znajomosci szwedzkiego a tylko z językiem angielskim. Na nieszczęście kończy nam się umowa o mieszkanie w maju i szukamy czegoś innego co jest istną katorgą w tym kraju.
 
Jezyk angielski nie jest przeszkoda, ja sama przez 4 lata poslugiwalam sie angielskim a w miedzyczasie uczylam sie szwedzkiego i dopiero jak poczulam sie pewnie to przeszlam na szwedzki. Do kazdej wizyty mozesz zamowic tolk czyli osobe ktora bedzie tlumaczyc na polski. Takze angielski nie jest problemem, natomiast brak rejestracji w Fk juz tak. Wiem ze przepisy co do Personnummer sie pozmienialy i teraz juz jest trudniej go dostac ale moze jest jakies wyjście? nie wiem jak wizyty w mvc w trakcie ciąży czy kosztuja czy nie, bez personalnummer ale porod juz tak i kosztuje to mnostwo pieniedzy 😐
 
Jezyk angielski nie jest przeszkoda, ja sama przez 4 lata poslugiwalam sie angielskim a w miedzyczasie uczylam sie szwedzkiego i dopiero jak poczulam sie pewnie to przeszlam na szwedzki. Do kazdej wizyty mozesz zamowic tolk czyli osobe ktora bedzie tlumaczyc na polski. Takze angielski nie jest problemem, natomiast brak rejestracji w Fk juz tak. Wiem ze przepisy co do Personnummer sie pozmienialy i teraz juz jest trudniej go dostac ale moze jest jakies wyjście? nie wiem jak wizyty w mvc w trakcie ciąży czy kosztuja czy nie, bez personalnummer ale porod juz tak i kosztuje to mnostwo pieniedzy 😐
No właśnie mam ubezpiecznie prywatne które obejmuje leczenie poza granica Polski ale nie wiem czy obejmuje również poród, na dodatek w internecie jest mnóstwo sprzecznych infromacji jeżeli chodzi o rejestracje w fk tylko z miękki numerem. Byłam w urzędzie dowiadywać się o personalnummer i niestety bez umowy na minimum rok nie chcą już tak chętnie dawac. 😔 strasznie się pokąplikowało 😔
 
Glowa do góry, moze da sie to rozwiązać.Na stronie Fk jest napisane ze jeśli nie masz stałego personnummer a jedynie ten drugi to musisz zostawic im wszystkie informacje (najlepiej zrobic to przez neta, tak bedzie najprosciej) i oni rozpatrza twoja sytuacje czy masz prawo do ubezpieczenia czy nie. Zawsze jest szansa 😊 Mozesz tez zadzwonic na polską infolinię Fk i zapytać : 0771222333.
 
reklama
Glowa do góry, moze da sie to rozwiązać.Na stronie Fk jest napisane ze jeśli nie masz stałego personnummer a jedynie ten drugi to musisz zostawic im wszystkie informacje (najlepiej zrobic to przez neta, tak bedzie najprosciej) i oni rozpatrza twoja sytuacje czy masz prawo do ubezpieczenia czy nie. Zawsze jest szansa 😊 Mozesz tez zadzwonic na polską infolinię Fk i zapytać : 0771222333.
No właśnie za Twoja namowa zaczęłam wczoraj przeglądać oficjalna stronę a nie pomocnicze fora i znalazłam formularz w języku angielskim gdzie mogę się starać o ubezpieczenie bez stałego numeru! Może się uda już widzę światełko w tunelu! ☺️ Dzięki Tobie! Ale niestety jesteśmy w kropce z mieszkaniem. Czy w każdym mieście tak ciężko to wygląda? Chodzi mi o zapisy do tych spółdzielni i długi czas oczekiwania? 😬😬😬
 
Do góry