reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Ciąża w wieku 19 lat

Rozwiązania
0
Cześć, mam 19 lat i już od dłuższego czasu zastanawiam się nad dzieckiem, z moim partnerem jestem już 3 lata, jesteśmy zaręczeni. Zakończyłam już swoją edukacje i obecnie nie pracuje, mój partner pracuje, mieszkamy osobno (kiedy pojawiłoby się dziecko zamieszkalibyśmy w domu moich rodziców) moi ani jego rodzice niemieli by nic przeciwko dziecku, są nawet bardzo za. Obje z chłopakiem chcielibyśmy mieć dziecko ale to bardziej ja mam obawy, że nie podołam, czy coś w tym stylu. Codziennie przed spaniem mysle czy zacząć się starać, czy nie, tak naprawdę kiedy urodziłabym dziecko miałabym już 20 lat. Kocham spędzać czas z maluszkami a kiedy widzę jakiegoś noworodka w moim serduszku robi się cieplej.
I moje pytanie jest kierowane do młodych mam które właśnie w takim wieku zostały mamami, jakie wyrzeczenia to za sobą niesie, jak wyglada kontakt z innymi rówieśnikami, jak zmieni się życie, czy dobrze że urodziłaś w takim wieku czy wolałabyś później? Osobiście tez dużo czytałam na ten temat ale bardzo zależy mi na opinii osoby która była w takiej sytuacji.
Za wszystkie komentarze bardzo dziękuje

reklama

ness.

Fanka BB :)
Rozwiązania
0
Cześć, mam 19 lat i już od dłuższego czasu zastanawiam się nad dzieckiem, z moim partnerem jestem już 3 lata, jesteśmy zaręczeni. Zakończyłam już swoją edukacje i obecnie nie pracuje, mój partner pracuje, mieszkamy osobno (kiedy pojawiłoby się dziecko zamieszkalibyśmy w domu moich rodziców) moi ani jego rodzice niemieli by nic przeciwko dziecku, są nawet bardzo za. Obje z chłopakiem chcielibyśmy mieć dziecko ale to bardziej ja mam obawy, że nie podołam, czy coś w tym stylu. Codziennie przed spaniem mysle czy zacząć się starać, czy nie, tak naprawdę kiedy urodziłabym dziecko miałabym już 20 lat. Kocham spędzać czas z maluszkami a kiedy widzę jakiegoś noworodka w moim serduszku robi się cieplej.
I moje pytanie jest kierowane do młodych mam które właśnie w takim wieku zostały mamami, jakie wyrzeczenia to za sobą niesie, jak wyglada kontakt z innymi rówieśnikami, jak zmieni się życie, czy dobrze że urodziłaś w takim wieku czy wolałabyś później? Osobiście tez dużo czytałam na ten temat ale bardzo zależy mi na opinii osoby która była w takiej sytuacji.
Jak dla mnie powinnaś najpierw znaleźć pracę i ustabilizować swoją sytuację finansową, a potem pomyśleć o dziecku.
Wyrzeczeń jest sporo, to nie jest tylko spędzanie czasu z maluszkiem, to nieprzespane noce, zmartwienia i przede wszystkim trzeba to dziecko wychować.
Jesteś naprawdę młoda i polecam ci się najpierw wyszaleć. Rówieśnicy w większości pójdą w odstawkę. Ja mam 23 lata i moje przyjaciółki robią kariery, studiują albo zwiedzają świat, a ja nie, więc gdzieś nasze kontakty się rozminęły i jest całkowicie naturalne, oczywiście nadal rozmawiamy, ale nie spędzamy już tego czasu tak dużo jak wcześniej.
W twoim wieku bym się na to nie porwała, szalej dziewczyno, a nie pakuj się w pieluchy. Zdobywaj wykształcenie, doświadczenia, podróżuj, a na dzieci przyjdzie czas.

Nulini

Po prostu szczęśliwa!
Miasto
Częstochowa
Rozwiązania
31
Co prawda jestem starszą matką, bo miałam 24 lata, jak urodziłam Córkę, ale dylematy miałam podobne.
Przede wszystkim moja rada - NAJPIERW PRACA!
Ja zrobiłam ten błąd, że w ciążę zaszłam pracując na czarno, bez umowy, i nie miałam NIC, ani grosza...
Chłopak pracuje, super, ale czy nie przyjemniej wydawać pieniądze na drobiazgi nie musząc się tłumaczyć z każdego zakupu?
Nawet jeśli będziesz pewna, że chłopak będzie Ci dawał pieniądze, to dla mnie było koszmarem proszenie o nie i tłumaczenie, na co mi...
Poza tym nie masz pewności, jak się Wasze życie potoczy, oczywiście, nie ma co z góry zakładać najgorszego, ale różnie bywa i jeśli chłopak nie podoła zadaniu i Cię zostawi, to zostajesz z niczym, dopiero po porodzie będziesz mieć 1000zł zasiłku.
Postaraj się być jak najbardziej niezależna od drugiej strony, "na wszelki wypadek".

Kwestia kontaktów z rówieśnikami zależy od rówieśników.
U mnie posypało się wszystko, urodziłam na 5 roku studiów, broniłam się pół roku później, niż moja grupa.
Jako druga miałam dziecko, skończyły się imprezy, wyjścia, spotkania towarzyskie, wszystkie moje koleżanki poszły w stronę kariery, spełniania marzeń, podróże, etc., a ja w domu z dzieckiem - nie było o czym gadać ze sobą.
Ale absolutnie tego nie żałuję, bo teraz mam 34 lata, dwójkę odchowanych dzieci i to ja teraz jeżdżę z mężem na romantyczne weekendy, zwiedzamy z Dziećmi, jesteśmy bardzo aktywni, na imprezę mogę iść bez problemu i nie jestem uwiązana do pieluch, a moje koleżanki dopiero pierwsze ciąże, pierwsze noworodki, a jak wiele z nich ma problemy z zajściem w ciążę, to w ogóle osobny rozdział.

Podsumowując - brzmisz rozsądnie jak na tak młodą osobę, ale najpierw znajdź pracę, a później dziecko :)

Malinowa_959

Rozwiązania
0
Jak dla mnie powinnaś najpierw znaleźć pracę i ustabilizować swoją sytuację finansową, a potem pomyśleć o dziecku.
Wyrzeczeń jest sporo, to nie jest tylko spędzanie czasu z maluszkiem, to nieprzespane noce, zmartwienia i przede wszystkim trzeba to dziecko wychować.
Jesteś naprawdę młoda i polecam ci się najpierw wyszaleć. Rówieśnicy w większości pójdą w odstawkę. Ja mam 23 lata i moje przyjaciółki robią kariery, studiują albo zwiedzają świat, a ja nie, więc gdzieś nasze kontakty się rozminęły i jest całkowicie naturalne, oczywiście nadal rozmawiamy, ale nie spędzamy już tego czasu tak dużo jak wcześniej.
W twoim wieku bym się na to nie porwała, szalej dziewczyno, a nie pakuj się w pieluchy. Zdobywaj wykształcenie, doświadczenia, podróżuj, a na dzieci przyjdzie czas.
Zgadzam się z koleżanką w temacie pracy :) to jest bardzo duża stabilizacja finansowa, bez niej macie tylko jedną wypłatę, a wydatków brakować nie będzie :) moje jeszcze w brzuszku, a już się portfel trzęsie i to sama podstawa! Bez żadnych wymysłów :) tak samo też uważam jak koleżanka Tobie tu odpowiedziała, ja też bym jeszcze poczekała z dwa, trzy latka i "poszalała" :). Nie czekaj jednak za długo- jak ja :) bo ja odrobinę żałuje, że przespałam sprawę 😄

kasik081

Rozwiązania
0
Urodziłam mając 21.
Nie żałuję, mam super kontakt z córką..
Ale..... finansowo była tragedia.
Pracę potem podjęłam jaka była bo nie było czasu na szukanie w zawodzie mimo iż skończyłam międzyczasie studia.

Finał... do tej pory pracuje gdzie mogę. Bo w zawodzie już nie znalazłam pracy.

Zani2407

Rozwiązania
0
Ja tak w skrócie Ci napisze, urodziłam jak miałam 20 lat, raczej nie było w moim otoczeniu wiele młodych mam, kontakt się trochę urwał nie pozwalałam sobie na wychodzenie gdzieś z koleżankami bo albo wolałam być z dzieckiem albo coś było, studia-zajęcia, egzaminy, katar/choroba dziecka. Bylo ok, ale tak też mieszkaliśmy u rodziców i takiemu mieszkaniu mówię stanowcze NIE. 5 lat i to była masakra, zero własnego "miejsca", możliwości wyrażania własnego zdania o wszystko walka, brak intymności pomimo, że my mieszkaliśmy na górze a rodzice na dole, zawsze coś musieliśmy zrobić itd. Dla kogoś a tłumaczyć się z tego co chcieliśmy robić dla siebie. Dużo jest minusów. Lepiej poczekać i najpierw pójść na swoje nie mówię o 10latach. Patrząc teraz to bym poczekala właśnie te około 5 lat. Pozdrawiam

młoda1994

Rozwiązania
1
Ja co prawda nie jestem w ciąży i dziecka nie mam. Jestem po 5 stratach. Ale patrząc z doświadczenia na twoim miejscu bym nie odkładała tego na później. Ja mam 26 lat jestem osobą młoda ale duże problemy ze zdrowiem. Gdybym wiedziała że zachoruje to bym "zrobiła" dziecko sobie w wieku 16 lat wtedy jak byłam zdrowa. Może by się wtedy udało i nie byłoby problemu. Teraz masz 19 lat i jesteś zdrowa a później nie wiesz co będzie. Zrób jak uważasz. Porozmawiaj z chłopakiem i rodzicami.

Dreamy

Rozwiązania
0
Ja napiszę o trochę późniejszym wieku. Zachodząc w ciążę miałam 23 lata i byłam na ostatnim roku studiów. Była to planowana ciaza, o którą pomimo naszego wieku ciężko było zajsc. Urodziłam w marcu, wszystkie egzaminy zdałam w terminie i obroniłam się również w czerwcu, czyli w najbliższym możliwym terminie, zero zaleglosci. Moja przyjaciolka tak samo mając taką samą sytuację . Później zamierzam dać małego do żłobka i znaleźć pracę w zawodzie. Piszę o tym dlatego, że może jednak podejmiesz decyzję o zdobyciu lepszej edukacji? Mimo tego, że wiedziałam i chciałam dziecko w młodym wieku to jednak magisterka to był mój cel. Warto o tym pomyslec. Nie wiem jak ty uważasz, ale ja jednak decydując się na dziecko miałam w głowie najpierw stworzenie rodziny z moim partnerem. W sumie o dzieciach zaczęłam myśleć na poważnie po naszym ślubie, który wzięłam mając 21 lat i niczego nie żałuję ,wręcz przeciwnie. Nie każdy chce ślubu, rozumiem, ale zawsze wtedy nawet w szpitalu sytuacja jest formalnie jasna i nie ma nigdy problemow. Miałam taką sytuację, że mąż wylądował nagle w szpitalu z powodu wypadku 2 miesiące po ślubie i wówczas gdyby to się zdarzyło szybciej ciężko by było uzyskać mi informacje o jego stanie, a nigdy nie wiemy kiedy i co nas w życiu spotka, a w tej sytuacji jako jego dziewczyna byłabym osoba obca. Warto wszystko jeszcze raz przemyslec. Życzę ci powodzenia 😊 a zapomniałam dodać, ze moje kontakty ze znajomymi i rodziną nie osłabły. Chociaż dodam również, ze fazę imprez przeżywałam właśnie w okolicy twojego wieku, po 21 roku życia się jakoś wypalilo.

kasiaa91

Rozwiązania
0
Znajdź pracę, popracuj chwilę, zdobądź chociaż doświadczenie i umowę na czas nieokreślony, która będzie Ci gwarantowała utrzymanie, L4, macierzyński i miejsce do którego po macierzyńskim możesz wrócić.
Dziecko to nie tylko ciepło na sercu, to obowiązek i wydatki, czasami ogromne.
Rozumiem, że teraz partner chce wziąć na siebie obowiązek utrzymania rodziny, ale co jak życie potoczy się tak, że tego partnera nie będzie, skąd weźmiesz pieniądze na swoje i dziecka utrzymanie?

reklama

Kaamilaaa

Rozwiązania
1
Ja urodzilam będąc młodsza niż Ty bo mając niecałe 18lat. Ciąża nie była planowana, moje życie potoczyło się inaczej niż myślałam ale w życiu tego nie żałowałam, wyszalałam się przed ciąża i na dzień dzisiejszy imprezy to ostatnie o czym bym pomyślała, wolę wieczór z partnerem i dziećmi. Na początku nadal miałam normalne kontakty że znajomymi, wiadomo wyjść już dużo mniej ale i znajomych miałam niewielu. Potem i to się skończyło ale to nie przez posiadanie dziecka.
Drugie dziecko urodzilam mając 23lata. Może i zostanę zaraz oceniona jako nieodpowiedzialna bo zaszłam w ciążę i urodzilam nie mając pracy. Ale to moja i mojego partnera sprawa. Nie rozumiem takiego gadania że nie mając swoich pieniędzy to trzeba się partnera prosić czy tłumaczyc z każdego wydanego grosza...

Pamiętaj jednak ze dziecko to nie tylko słodkie maleństwo, to setki nieprzespanych nocy, zmęczenie, kolki, choroby, płacze, bunty i wiele wiele innych. Jedyne co mogę poradzić to byście zamieszkali razem zanim zajdziesz w ciążę i pojawi się dziecko. Póki nie zamieszka się z drugą osobą to się jeszcze jej nie zna..

Mixme92

Rozwiązania
0
Urodziłam mając 21.
Nie żałuję, mam super kontakt z córką..
Ale..... finansowo była tragedia.
Pracę potem podjęłam jaka była bo nie było czasu na szukanie w zawodzie mimo iż skończyłam międzyczasie studia.

Finał... do tej pory pracuje gdzie mogę. Bo w zawodzie już nie znalazłam pracy.
U mnie mega podobnie, urodziłam po 2 roku studiów i było ciężko. Tyle, że miałam dużo szczęścia teraz z pracą, ale w międzyczasie lałam kawę w McDonaldzie także jak nie ma kasy, a jest dziecko to duma do kieszeni...

Dwie rzeczy o które bym zadbała przed to jednak praca i jakieś oszczędności, dajcie sobie powiedzmy rok, złap umowę, trochę obycia z pracowaniem itp. Druga to pomieszkajcie chwilę razem bo może się okazać, że to nie tak kolorowo jak wam się zdaje.

Jak za rok dalej bedziecie chcieć to śmiało :)

Edit: Co do trudności z zajściem to też uważam, że trzeba o tym niestety myśleć. Ja w pierwszą ciążę zaszłam przez jeden-jedyny, konkretny, nieodpowiedzialny "poryw chwili", o drugą mając już 26lat starałam się prawie rok i nic, finalnie zaszłam w kwietniu, mając 27 i sądząc, że możemy poszaleć bo i tak nic nam z tego nie wyjdzie ;)

Ostatnia edycja:
reklama
Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
M ciąża w wieku 21 lat , pomocy!!! Potrzebuję porady 16
S Ciąża w wieku 16 lat, a szkoła zaoczna? Ciąża, poród, połóg 0
E Ciąża w wieku 19 Lat. Grudniowe mamy 2018 17
P Ciąża w wieku 16 lat Potrzebuję porady 6
soulmate Instynkt macierzyński w wieku 19 lat, co robić? Potrzebuję porady 17
klaudia1219 Ciąża w wieku 21 lat. Czy wstyd? Młodziutkie mamy 102
K Ciąża w młodym wieku Potrzebuję porady 55
R Za mały zarodek w stosunku do wieku ciąży Potrzebuję porady 4
S Ciąża w młodym wieku Ciąża, poród, połóg 5
M Czy to może byc ciąża? Pytanie tygodnia 1
Ksenia975 Ciąża receptą na zdrowie? Ciąża, poród, połóg 0
ewelulka Czy powinnam wykonać ponownie test? Temat tygodnia 10
JJulia Kwas foliowy po ciąży pozamacicznej Staramy się 4
K Ciąża czy nie Ciąża Ciąża, poród, połóg 5
Pyska1315 Puste jajo płodowe Ciąża, poród, połóg 10
Marlena&Niko Ciąża po 30stce... Potrzebuję porady 9
S Alkohol a ciąża Staramy się 6
M Czy to może być ciąża? Staramy się 6
U Czy to ciąża? Ciąża, poród, połóg 28
E Czy to może być ciąża? Ciąża, poród, połóg 24
Jolanta123 Ciąża Zaśniadowa Potrzebuję porady 19
M Książka, poradnik ciąża, poród, pierwsze miesiące Potrzebuję porady 4
S Czy to może być ciąża? Staramy się 3
Kinga245 Ciąża Potrzebuję porady 10
A Ciąża po łyzeczkowaniu Potrzebuję porady 28
Natii91 Witam może ktoś powiedziec czy to jest ciąża wczoraj wykonałam test z krwi i było 0.5 czy to ciąża czy nie i kiedy powinnam powtorzy Ciąża, poród, połóg 9
N Koronawirus, ciąża i starsze dziecko Koronawirus. Pytania, odpowiedzi, wsparcie 27
Paola5656 Ciąża Ciąża, poród, połóg 7
Y Ciąża, poronienie? Milion myśli naraz... Staramy się 3
M Czy to może być ciąża? Potrzebuję porady 6
M Opieka nad dzieckiem po rozwodzie Potrzebuję porady 4
K Antybiotyk a ciąża Staramy się 1
M Czy to ciąża pozamaciczna? Przyszłe mamy 8
K Prowadzenie auta a ciąża ? Potrzebuję porady 9
Puna28 Czy to ciąża niskie beta Ciąża, poród, połóg 27
L Listopadowe kropki - II kreski ❤️ Staramy się 302
Havana1995 Ciąża pozamaciczna czy poronienie Potrzebuję porady 21
angelika.zima5 Śluz na końcówce ciąży :) Potrzebuję porady 2
A Ciąża po poronieniu. Jak przestać się bać? Ciąża, poród, połóg 32
Oliwcia321 Ciąża Staramy się 3
D Pechrzyk/ bąbelek na sutku ciąża Potrzebuję porady 1
J Czy to może być ciąża Ciąża, poród, połóg 5
E Monitoring, stymulacja, ovitrelle - po jakim czasie ciąża ? Potrzebuję porady 14
M Zastrzyki przeciwzakrzepowe wczesna ciąża Ciąża, poród, połóg 36
M Wyniki b hcg. Ciąża, poród, połóg 19
Havana1995 Ciąża pozamaciczna?! Potrzebuję porady 44