reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciężarne na Wyspach

jeju nawet nie straszcie z tymi paszportami, gośc mówił na poczcie, że do miesiąca bedzie to trwało ale chyba teraz mają jakieś opóżnienia:-( ja czekam dopiero 2 tyg. ale już bym chciała go mieć:-D

paulawawa
ja ze służby zdrowia jestem jak najbardziej zadowolona:tak: zapewne słyszałaś wiecej negatywnych opini ale uwierz, że nie ma tragedii. Tutaj też się rodzą zdrowe dzieci:tak: z prowadzenia ciązy i z pobytu w szpitalu bylam zadowolona, w Polsce to ja bym chyba nie mogla proadzić ciąży bo jak pomysle , ze co po chwiloe u ginekologa to aż mi słabo:zawstydzona/y: będzie dobrze, powodzenia.
a znasz angielski?

madlen dalej ma czuprynkę, oto dowód:-D
 

Załączniki

  • SAM_4648.jpg
    SAM_4648.jpg
    23,6 KB · Wyświetleń: 21
  • SAM_4659.jpg
    SAM_4659.jpg
    27,1 KB · Wyświetleń: 22
  • SAM_4584.jpg
    SAM_4584.jpg
    25,4 KB · Wyświetleń: 21
Ostatnia edycja:
reklama
z tymi paszportami brtytyjskimi to chyba jest loteria. My dla córci wyrabialismy kilka miesięcy temu,czekaliśmy ok 3-4tyg,teraz niedawno wyrabialiśmy dla synka i czekaliśmy lekko ponad 3 tyg tylko. A był to tez okres wakacyjny bo wniosek wysłałam jakoś na początku lipca.
Z tym brytyjskim paszportem to jest tak,że jedno z rodziców musi być i pracowac w UK przez 5 lat PRZED narodzinami dziecka więc wątpie aby dla dzieci urodzonych w Polsce było to łatwe do załatwienia. Może bardziej po kilku latach jak tu bedzie stały pobyt w ten sposób próbować.
 
dzieki dziewczyny za odpowiedz ;-)
bo ja w tym temacie zielona :zawstydzona/y:
czy u was tez jest tak piekna pogoda ?? wiosna i latem nie bylo tak ladnie i cieplo,jak jest teraz :szok:,a dzieci w nastepny piatek zaczynaja szkole..szkoda ,ze wczesniej nie bylo takiej pogody :wściekła/y:
zaraz lece z nimi po buty i spodnie do szkoly,a potem moze w parku posiedzimy,albo nad wode pojedziemy,trzeba jeszcze korzystac poki maja wolne ;-)
Pola Wojtusia wloski sa obledne :-),sliczny smyk :tak:
ja z opieki tez jestem tutaj zadowolona..tak sie balam ale jak widac niepotrzebnie ,jak naprawde cos sie dzieje,to potrafia sie zajac jak trzeba :tak:;-)
milego dnia i prosze usciskac wasze male sloneczka ;-)
 
Witam z rana. Jeśli chodzi o znajomość angielskiego, to rozumiem i jestem się w stanie porozumieć. Nie powiem, że komunikatywnie znam, ale w stopniu dobrym, także powinno być z porozumieniem w porządku.
Interesuje mnie również temat szkoły, bo mam córcię w wieku 4,5 roku i chciałabym, aby niedługo po moim przyjeździe poszła do szkoły, jednak nie wiem,czy ma takie szanse.
Mąż wynajmie dopiero na dniach mieszkanie. To wiem, że jak chce się zapisać dziecko do szkoły, to musimy tam mieszkać, tzn. chciałam się głównie zapytać, czy np. mąż jak wynajmie już mieszkanie, może od razu zacząć załatwiać małej szkołę, czy mała się musi stawić osobiście?
I czy trzeba być zapisanym do jakiegoś councilu, czy nie?
Bo dokładnie szczerze powiem nie orientuję się w tym za bardzo.
Nie chciałabym, aby mała musiała siedzieć ze mną kolejne pół roku w domu, bo wiem jak w wakacje siedziała w domu i jak się nudziła, a co dopiero pół roku albo rok, także bardzo by mi zależało na tej szkole, ale nie wiem za bardzo jak się za to zabrać.
Ja z małą będę na Wyspach 6 września.
Także zaraz od 7 mogłabym zacząć załatwiać sprawy szkolne, tylko od czego zacząć?
Bardzo dziękuję za odpowiedź i przepraszam że aż tyle pytań, ale wy doświadczone widzę, a ja zupełnie zielona.
_________________________

I jeszcze ciekawa jestem, jak to jest z obywatelstwem? Jakie dziecko dostaje, bo słyszałam różne opinie i każda inna :)
_________________________

A czy jak np. dziecko urodzi się w UK, a ja nie zgłoszę w konsulacie jego urodzenia, to będzie miało szanse na wyjazdy do polski np. co roku, czy trzeba go zgłosić, bo inaczej nie dostanę paszportu?
Mąż pracuje dopiero rok na wyspach.
 
Ostatnia edycja:
paulawawa112 Co do szkoly ja bym radzila juz znalesc jakas dobra np katolicka i zapisac (ja zapisalam przed przyjazdem dziecka bez jego obecnosci zglosilam ze od tej daty bedzie juz w uk wiec na drugi dzien chcialy go juz widziec w szkole, mundurek musialam w tesco kupic o 1 w nocy na oko zeby dziecko wygladalo jak uczen :-)) Skoro maz mieszka to moze juz zapisac ma jakis adres.Jak sa problemy to counsil ma obowiazek wam znalesc szkole do miesiaca ( w pratyce dluzej nawet)
Obywatelstwa nie bedzie mialo dziecko angielskiego. Jesli chce sie paszport brytyjski jeden z rodzicow musi przepracowac 5 pelnych lat i potwierdzic to dokumentami. Wiec nic z tego.
W konsulacie musisz zglosic bo jak paszport zrobisz? Musisz zapisac sie i dadza termin to pojedziesz zrobic dokumenty.
 
No właśnie jeśli chodzi o te papierkowe sprawy, to ja zielona jestem szczerze powiem, pewnie z czasem będę śmigać tak jak wy, ale póki co niewiele wiem.
Co do szkoły to zobaczę co da się zrobić. Tak, póki co mąż ma adres, ale niedługo zmienia i nie wiadomo jak daleko to będzie od miejsca zamieszkania, a z tego co wiem, szkołę powinno się załatwić gdzieś blisko w miarę miejsca zamieszkania.
Nie ukrywam, że wolałabym aby szkoła była bezpłatna (chyba tak się da) lub jakieś tam groszowe sprawy, bo jednak na początku finansowo zawsze nie jest łatwo.
 
No właśnie jeśli chodzi o te papierkowe sprawy, to ja zielona jestem szczerze powiem, pewnie z czasem będę śmigać tak jak wy, ale póki co niewiele wiem.
Co do szkoły to zobaczę co da się zrobić. Tak, póki co mąż ma adres, ale niedługo zmienia i nie wiadomo jak daleko to będzie od miejsca zamieszkania, a z tego co wiem, szkołę powinno się załatwić gdzieś blisko w miarę miejsca zamieszkania.
Nie ukrywam, że wolałabym aby szkoła była bezpłatna (chyba tak się da) lub jakieś tam groszowe sprawy, bo jednak na początku finansowo zawsze nie jest łatwo.
Poki dziecko male to mozesz szukac blisko domu, ale z doswiadczenia wiem ze lepiej jak musi dojezdzac przez cale miasto ale szkola ma dobra renome i wysoki poziom tzn wiekszosc dzieci dostaje sie do dobrych szkol. Moj dojezdzal ok 40 minut j jedna strone, ale szkola jest jedna z 2 o najlepszej opini wiec warto. Jak nie bedzie innej szkoly katolickiej w poblizu to jest mozliwosc zalatwienia busa szkolnego darmowego( teraz takim jezdzi bo tez sie przeprowadzilismy na 2 koniec miasta.. Szkoly sa bezplatne, od olowka po tornister, ksiazki wszystko za darmo. Musisz tylko miec mundurek wymagany przez szkole i stroj na gimnastyke (tez powiedza jaki)
 
Wow, to nie wiedziałam, że tam wszytko jest darmowe :) Super wieści zatem, bo tutaj w PL to wszytko trzeba samemu kupować, szkoła też niby bezpłatna, ale jak przychodzi co do czego, to trzeba mnóstwo kasy wydać :/
Zatem jak tylko znajdziemy mieszkanie, to od razu pogonię męża, żeby zaczął się tym zajmować, a jak on nie będzie mógł (w zasadzie całymi dniami w pracy jest), to ja od razu po przyjeździe od 7 zacznę szukanie.
A jeszcze jedno pytanie, bo przecież od razu zacznę wyrabiać także insurance number i mam pytanie, czy to niezbędne przy załatwianiu szkoły?
Czy dziecko dostaje automatycznie ten numer ze mną, czy muszę go wpisać do siebie, czy coś innego?
Bo tutaj w PL to mała jest ubezpieczona ze mną.
 
reklama
paulawawa112 co do szkoły to rok szkolny zaczyna się 6 września dla dzieci urodzonych między 1 września 2007 31 sierpnia 2008, miejsca w tych dobrych szkołach już są zajęte ale można się zapisać na listę oczekujących. Tutaj możesz sprawdzić raporty o szkołach Ofsted | Home page , Twój mąż może już się dowiedzieć w Council co zrobić żeby córę zapisać do szkoły. NIN jest dla osób pracujących taki nasz polski NIP dzieciom się tego nie wyrabia. Będzie Wam potrzebny lekarz rodzinny bo na aplikacji trzeba go podać (pamiętaj o szczepieniach powinnaś mieć przygotowane nazwy na co córka szczepiona była) i akt urodzenia przetłumaczony na j. angielski co powinnaś zrobić u tłumacza przysięgłego. Koszt szkoły na początek to około 80 funtów cena mundurka musi każde dziecko mieć dla danej szkoły są inne wytyczne. Pozdrawiam :)
 
Do góry