reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy można zrzec się własnego ojca?

Lusia62

Fanka BB :)
Dołączył(a)
28 Październik 2019
Postów
385
Kobietki w tym roku moi rodzice się rozwiedli z winy ojca.
Pamiętam jak dziś jak spotkałam go z kobietą w moim wieku (33), najprawdopodobniej mają się pobrać w tym tygodniu.
Ojciec zawsze żyje w długach, hazard to jego specjalność.
Bierze jedną chwilowke za drugą nie spłacając ich.
Nie chce mieć z nim kontaktu, nie chce w przyszłości płacić żadnych alimentów na niego (ponoć takowe są) i na pewno nie chcę go wziąść pod swój dach.
Co ja mogę zrobić by tego uniknąć?
Mogę się go zrzec czy coś innego?
 
reklama
Jeśli boisz się długów, które w razie jego śmierci przejdą na Ciebie najlepiej udać się do notariusza. On wpisze stosowne pismo i doradzi w kwestiach prawnych :)
 
Jeśli boisz się długów, które w razie jego śmierci przejdą na Ciebie najlepiej udać się do notariusza. On wpisze stosowne pismo i doradzi w kwestiach prawnych :)
Ja mam dokładnie w taki sposób rozwiązany temat. Rodzice podpisali rozdzielność majątkową, głównie z powodów długów ojca (moi rodzice nie mieszkają razem od wielu lat ale nie mają rozwodu), a ja przy okazji podpisałam akt potwierdzający, że nie będę dziedziczyć po ojcu.
 
Ja mam dokładnie w taki sposób rozwiązany temat. Rodzice podpisali rozdzielność majątkową, głównie z powodów długów ojca (moi rodzice nie mieszkają razem od wielu lat ale nie mają rozwodu), a ja przy okazji podpisałam akt potwierdzający, że nie będę dziedziczyć po ojcu.
Tylko w tym przypadku zanim doszło do rozwodu przepisał mieszkanie itd na mojego młodszego brata.
 
Ogólnie najlepiej idź do notariusza i opowiedz o swojej sytuacji, ja za zrzekniecie się spadku zapłaciłam 91 zł więc nie jest to kosmiczna cena. Pani notariusz wytlumaczyla mi wszystko, każda sytuacja jest inna.
Teraz mając takie pismo dla wierzyciela czy komornika jestem osobą zmarłą i nie mogą stosować żadnych roszczeń co do mojej osoby.
Pamiętaj przede wszystkim, że jeśli osoba zostawiła testament lub jak piszesz mieszkanie bratu to brat dziedziczy i mieszkanie i potencjalne długi!
 
Ogólnie najlepiej idź do notariusza i opowiedz o swojej sytuacji, ja za zrzekniecie się spadku zapłaciłam 91 zł więc nie jest to kosmiczna cena. Pani notariusz wytlumaczyla mi wszystko, każda sytuacja jest inna.
Teraz mając takie pismo dla wierzyciela czy komornika jestem osobą zmarłą i nie mogą stosować żadnych roszczeń co do mojej osoby.
Pamiętaj przede wszystkim, że jeśli osoba zostawiła testament lub jak piszesz mieszkanie bratu to brat dziedziczy i mieszkanie i potencjalne długi!
Dziękuję
 
Ja bym nie była taka optymistyczna. Brat otrzymał mieszkanie zapewne w formie darowizny za życia i może się ono nawet nie wliczać do schedy spadkowej. Dziedziczenie długów i majątku pozostałego po zmarłym będzie szło droga ustawowo i owszem autorka jest spadkobierca. Jeżeli się zrzeknie spadku, a ma dzieci nieletnie muszą się również one zrzec, ale to już robi się przez sąd. Oczywiście może to zrobić już po śmierci spadkodawcy. Co do alimentów droga też jest pokrętna. Nie wiem, czy twój ojciec ma środki do życia i jakieś dochody, nie wiem też jakie są twoje dochody i koszty utrzymania członków rodziny, ale jest sporo możliwości obrony. Najlepiej pójść do prawnika i zabezpieczyć się przed rozszczeniami ojca, jeśli podejrzewasz, że jest gotów szukać u ciebie pieniędzy.

Doczytalam, że wątek jest dość stary, ale może komuś ta informacja się przyda.
 
reklama
reklama
Do góry