reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Dobre rady "pani domu" :-p

_Roszpunka_

szczęśliwa mamusia :)
Dołączył(a)
29 Marzec 2009
Postów
15 660
Miasto
west clare :-)
Rozwiązania
0
Wątek powstaje dzięki pomysłowi futrzaczka :-)
Rady i porady na różne tematy, jak usunąć uporczywe plamy,środki czystości domowej roboty, jakie kwiaty warto zasadzić w ogrodzie,dekoracja wnętrz,walka ze szkodnikami,uporczywa pleśnią i wilgocią, i tysiące innych spraw;-)
 
reklama

_Roszpunka_

szczęśliwa mamusia :)
Dołączył(a)
29 Marzec 2009
Postów
15 660
Miasto
west clare :-)
Rozwiązania
0


Atrament
Usuwanie plam z atramentu jest możliwe poprzez zamoczenie tkaniny w gorącej wodzie z solą, a następnie polanie plam spirytusem. Do wywabiania takich plam można użyć również soku z cytryny. Jeśli plamy są na wykładzinie, to możemy je usunąć wylewając na nie mleko i na to sól kuchenną. Po godzinie wytrzeć wszystko mokrą gąbką. Świeże plamy na dywanie należy szybko przysypać grubo solą i pozostawić na kilka godzin. Sól powinno się wymieniać co jakiś czas na czystą. Na koniec zmyć wodą mydlaną. Tkaniny można namoczyć w gorącym mleku i uprać w ciepłej wodzie z mydłem, a w razie trudnych plam do prania dodać trochę spirytusu mydlanego. Plamy z mebli usuwamy bez problemu sokiem z rabarbaru.
Białe wino
Usuwanie plam z wina możemy dokonać poprzez posypanie grubo solą, a następnie wypranie w gorącej wodzie.
Buraczki
Usuwanie plam z buraczków wykonujemy wycierając je natychmiast mokrą gąbką lub wypłukiwanie w zimnej wodzie i moczenie całą noc. Wywabianie plam jest skuteczne również jeśli wetrzemy nierozcieńczony detergent i wypłuczemy. Wilgotną jeszcze plamęn należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Usuwanie plam z buraczków już zaschniętych, można dokonać poprzez płukanie w zimnej wodzie, a następnie posypanie ich boraksem i pozostawienie na około 8 godzin.
Cola - Coca - Pepsi
Usuwanie plam z coca-coli nie jest trudne. Świeże plamy pierzemy w czystej wodzie. Stare nacieramy rozpuszczonym w wodzie mineralnej, słabym proszkiem do prania.
Cukier karmelowy
Usuwanie plam od cukru karmelowego może stać się uciążliwe jeśli pozostawimy je na dłuższy czas bez ich usunięcia z tkaniny. Również zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia, dlatego najlepiej jest jeszcze świeże plamy wypłukać w zimnej wodzie z płynnym detergentem , a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.
Curry
Usuwanie plam z curry jest trudne. Najlepiej jeszcze świeże plamy wypłukać w letniej wodzie a następnie natrzeć spirytusem. Delikatne tkaniny ostrożnie nacieramy tamponikiem z waty nasączonym spirytusem. Następnie wyprać. Można również spróbować namoczyć w rozcieńczonym salmiaku lub benzynie do czyszczenia. Tkaninę można wybielić tylko wówczas , jeśli nie zostanie ona przez to uszkodzona.
Czarna jagoda
Usuwanie plam z czarnej jagody jest stosunkowo trudne. Na plamy te najskuteczniej działa ocet. Tkaninę należy namoczyć w roztworze octowym na przynajmniej jedną godzinę lub czyścić watą nasączoną octem a potem zeprać. Z materiałów lnianych usuwanie plamy osiągniemy przez moczenie przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Z wyrobów wełnianych plamy usuwamy sokiem z cytryny. Z jedwabiu spirytusem i płuczemy w ciepłej wodzie. Usuwanie plam z jagód można przeprowadzić również przy użyciu ciepłego mleka i spłukania ciepłą wodą. Stare plamy z czarnej jagody wystawiamy na słońce.
Czekolada
Usuwanie plam z czekolady - najlepiej jest tkaninę zamoczyć w mleku, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inny sposób na usuwanie plam z czekolady , to zrobić papkę z żółtka i gliceryny, nałożyć ją na plamy i pozostawić na chwilę. Zmyć ciepłą wodą. Także jest możliwe zeskrobać resztki i wypłukać w zimnej wodzie, a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem.
Czerwone soki owocowe
Usuwanie plam pochodzących z czerwonych soków owocowych możemy wykonać posypując je dużą ilością soli i trzeć. Brudną sól strzepywać i ponownie świeżą solą posypywać i wcierać w plamę aż do skutku. Kiedy sól już będzie tylko biała, można wyprać.
Czerwone wino, czerwony barsz, czerwone owoce.
Usuwanie plam tego rodzaju wykonujemy przy pomocy soli. Zabrudzenia posypujemy obficie solą, którą wcieramy w plamy zmieniając ciągle na czystą. Następnie natychmiast wyprać w zimnej wodzie aż w końcu wykonać normalne pranie. Z deseniowego obrusu wywabianie plam po czerwonym winie można dokonać posypując obficie solą i uprać. Przelać plamę wrzątkiem i uprać. Zalać gorącym mlekiem i płukać w gorącej wodzie. Aksamit i jedwab posypujemy mąką ziemniaczaną i kropimy sokiem z cytryny. Stare plamy nacieramy alkoholem i moczymy na ok 8 godzin w maślance.
Dezodoranty
Usuwanie plam po dezodorancie - w zależności od rodzaju dezodorantu. Usuwanie plam po dezodorantach jest uciążliwe. Plamy takie czyścimy wywabiaczem, a następnie salmiakiem i płuczemy do czysta.
Dłonie, ręce
Przed obieraniem jarzyn czy owoców - aby nie zabrudzić rąk - nacieramy je octem lub kwaskiem z cytryny, a po pracy myjemy dłonie zimną wodą bez mydła.
Dżem
Usuwanie plam dżemu - spłukujemy szybko wodą. Stare plamy moczymy w roztworze boraksu i następnie pierzemy.
Farby
Usuwanie plam pochodzących od farb w zależności od rodzaju farby możemy przeprowadzić na kilka sposobów:
1.Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych).
2.Plamy z farb emulsyjnych zmywać, gdy są jeszcze mokre; gdy wyschną, nie można ich już usunąć.
3.Farby olejne czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.
4.Plamy z farb pastelowych usuwać wywabiaczem do plam i wypłukać alkoholem metylowym.

Flamastry
Usuwanie plam po flamastrze robimy w następujący sposób. Tkaninę pierzemy w mydle lub glicerynie, a następnie pierzemy jak zazwyczaj. Pozostałości usuwamy spirytusem metylowym.
Guma do żucia np na swetrze
Nie wszystkie gumy do żucia są jednakowe, dlatego sposobów na usuwanie plam jest również kilka:
1. Najlepszy sposób na usuwanie plam po gumie do żucia, to zmycie jej zmywaczem do paznokci (aceton).
2. Zamrożenie a następnie zeskrobanie jej. Można również pocierać kawałkiem lodu i stwardniałą gumę zeskrobywać. Pozostałe plamy wyczyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia.
3. Prać w rękach pod bieżącą, prawie gotującą wodą z kranu (Zwrócić uwagę na to czy możemy w takiej wodzie prać. Pamiętać o tym, że może się sfilcować).

Herbata - plamy po herbacie
Usuwanie plam od herbaty - zaplamione miejsca polewać dużą ilością gorącej wody. Stare plamy natomiast usuniemy 9% wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku. Inny sposób na usuwanie plam z herbaty jest wypranie w ciepłej wodzie, jeżeli są świeże. Zaschnięte plamy nacieramy szarym mydłem. Można również postępować tak samo, jak przy wywabianiu plam z kawy.
 

_Roszpunka_

szczęśliwa mamusia :)
Dołączył(a)
29 Marzec 2009
Postów
15 660
Miasto
west clare :-)
Rozwiązania
0
Jajko
Usuwanie plam po jajku - zaschnięte plamy pierzemy w wodzie z dodatkiem amoniaku, a następnie w proszku. Świeże wystarczy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. W żadnym przypadku nie urzywać gorącej wody. Drugim sposobem na usuwanie plam z jajka, jest wypłukanie tkaniny w zimnej wodzie , a następnie upranie w proszku enzymatycznym. Trudne do usunięcia plamy namoczyć w perhydrolu z dodatkiem 5 kropel salmiaku.
Jedwab - rozlana woda
Natychmiast wytrzeć do sucha, gdyż pozostaną po niej obwódki.
Jodyna
Usuwanie plam po jodynie lekarskiej - świeże plamy po jodynie zmyjemy gorącym mlekiem. Stare natomiast zapieramy spirytusem i wybielamy wodą utlenioną. Drugim sposobem na usuwanie plam jest pawilżenie ich wodą i położenie tkaniny na słońcu lub przetrzeć plamy spirytusem metylowym.
Kawa i kakao
Usuwanie plam z kawy czy kakao - całkiem świeże plamy wystarczy polać gorącą wodą. a następnie wypłukać w zimnej. Starsze plamy zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie spłukujemy wodą. Druga metoda na usuwanie plam (świeżych) to natychmiastowe posypanie ich solą, spłukanie, a następnie posmarowanie splamionego miejsca delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą.
Przestarzałe plamy zwilżamy i ścieramy szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, po czym płuczemy i pierzemy w mydlanej wodzie . Plamę należy również namoczyć w ciepłym roztworze detergentu, następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usuwamy rozcieńczonym perhydrolem. Poplamiony kawą obrus możemy zamoczyć w zimnej wodzie z solą. Na ubraniach wcieramy glicerynę.

Keczup
Usuwanie plam z keczupu przeprowadzamy wycierając go wodą z mydłem lub roztworem ługowym, albo przecierać środkiem do prania lub w płynie, albo wypłukać plamę w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.
Kleje
Usuwanie plam po kleju jest uzależnione od podłoża na jakim klej został wyprodukowany.
1.Plamy od kleju uniwersalnego możemy wywabić acetonem. Musimy jednak używć go bardzo skąpo i uważać by nie odbarwić tkanin kolorowych. Mogą wyblaknąć.
2.Kleje celulozowe spłukać zimną wodą lub namoczyć i czyścić roztworem salmiaku; można też wyprać w proszku enzymatycznym i wypłukać.
3.Usuwanie plam spirytusem metylowym, stosujemy przy klejach epoksydowych zanim jeszcze stwardnieją.
4.Klej do sklejania modeli samolotów czyścić acetonem lub octanem amylu. Niektórzy producenci załączają do kleju również rozpuszczalniki.
5.Kleje poliwinylowe czyścić spirytusem metylowym.
6.Kleje neoprenowe (u nas sprzedawane jako neostik) usuwać nie natłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem lub octanem amylu; następnie przemyć plamę rozpuszczalnikiem.
7.Kleje z taśm klejących i etykiet namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Krepa (bibułka) krepina
Usuwanie plam po kolorowej krepinie na materiałach skóropodobnych. Na powierzchnię np. fotel, kanapa itp. nanieść nierozcieńczonego Domestosa i zostawić na okolo 1 do 2 godzin, następnie zetrzeć czystą ściereczką i wyczyścić lekko nawilżoną ściereczką w oliwce dla niemowląt.
Krew
Usuwanie plam krwi - prać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama stara długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie, aż na koniec wyprać w proszku. Z dywanu usuniemy taką plamę mocząc ją w zimnej wodzie, a następnie delikatnie trzeć szmatką nasączoną słabym amoniakiem. Skuteczny środek na starą krew jest również niemiecki proszek do prania DASH. Wystarczy zamoczyć w nim tkaninę na około 10 godzin i plamy same zginą.
Innym sposobem na usuwanie plam z krwi jest zeszczotkowanie najpierw starych plam, a następnie spranie ich w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego , ewentualnie w roztworze perhydrolu.
Jeżeli pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej

Kwasy
Tkaninę natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Zalać salmiakiem lub roztworem sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wypłukać. Niedostatecznie wypłukane tkaniny np. po kwasie siarkowym po czasie spowodują dziury.
Lakier do paznokci, farby olejne i inne.
Usuwanie plam zależne jest od bazy na jakiej został rozpuszczalnik, lakier czy farba wyprodukowana. Lakiery do paznokci najłatwiej dają się usunąć z bielizny acetonem lub octanem amylu. Nie można używać natłuszczającego zmywacza do paznokci. Wypłukać benzyną do czyszczenia. Można również próbować czyścić, denaturatem lub spirytusem, benzyną i terpentyną. Plamy z farby olejnej ścierać mieszanką składającą się z 2 części amoniaku i 1 części terpentyny, a na końcu zeprać ciepłą wodą. Acetonu nie należy używań do materiałów ze sztucznego jedwabiu i włókien octanowych. Świeże plamy czyścić możemy terpentyną, ale zastarzałe musimy moczyć i czyścić w benzynie.
Lakier do włosów
Usuwanie plam wykonujemy za pomocą octanu amylu , a następnie wywabiacza do plam.
Likiery
Usuwanie plam po likierach jest proste. Tkanię płuczemy w zimnej wodzie i pierzemy w płynnym detergencie.
Lody
Plamę wycieramy tamponikiem nasączonym w spirytusie, a następnie płuczemy w letniej wodzie lub resztki lodów zdjąć nożem i namoczyć w ciepłej wodzie z detergentem. Pozostałe tłuste plamy czyścimy rozpuszczalnikiem.
Majonez
Usuwanie plam po majonezie dokonujemy czyszcząc je tamponem, nasączonym benzyną i mocnym posypaniem ich talkiem.
Marmolada
Plamę przecieramy szmatką nawilżoną ciepłą wodą. Do trudnych plam używamy roztworu ługowego lub alkoholu. Innym sposobem na usuwanie plam z marmolady jest płukanie w zimnej wodzie i moczenie w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem.
Masło
Na usuwanie plam z masła mamy również kilka sposobów w zależności od tego na jakiej tkaninie one występują.
1.Świeże plamy należy wyprać w gorącej wodzie
2.Posypać mączką ziemniaczaną plamę a potem sczyścić szczotką
3.Pod plamę podłożyć ligninę i tamponem nasączonym w benzynie pukamy w plamę.Starą plamę nawilżamy przedtem gliceryną.
4.Czyścimy wywabiaczem do plam i suszymy suszarką do włosów.

Mięso (surowe) lub sok z mięsa
Usuwanie plam z soku surowego mięsa po ich zaschnięciu może być trudne, dlatego powinniśmy jeszcze świeże wywabiać. W celu wywabienia takich plam, płuczemy je zimną wodą i moczymy w proszku enzymatycznym. W razie potrzeby wyczyścić wywabiaczem do plam.
Miód
Usuwanie plam od miodu jest skuteczne poprzez płukanie w letniej wodzie, a następnie wypranie w wodzie z mydłem lub w roztworze ługowym.
Mleko
Spłukać zimną wodą i namoczyć w proszku enzymatycznym.
Mocz, uryna
Usuwanie plam z moczu.
1.Posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli plama jest nadal widoczna, wyczyścić nie rozcieńczonym salmiakiem, wypłukać i posmarować octem.
2.Plamę można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem. Uprać, jak zazwyczaj, najlepiej w proszku enzymatycznym.

Musztarda
Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.W praktyce, usuwanie plam z musztardy nie sprawia kłopotu.
Nafta
Tkaninę namoczyć w wodzie i mokrą pokropić sokiem z cytryny. Pozostałości plamy wyczyścić wywabiaczem do plam.
 

_Roszpunka_

szczęśliwa mamusia :)
Dołączył(a)
29 Marzec 2009
Postów
15 660
Miasto
west clare :-)
Rozwiązania
0
Olej jadalny (plamy)
Po prostu namoczyć i wywiesić na słońce. Trudniejsze do usunięcia plamy dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu. Resztki plam wyczyścić rozpuszczalnikiem.
Ołówek kopiowy i długopis
Usuwanie plam po ołówku kopiowym czy długopisie jest bardziej kłopotliwe niż by się przypuszczało. Plamy usuniemy jednak alkoholem lub acetonem. Musimy jednak cały czas zmieniać tampony na czyste. Nie stosować acetonu do wyrobów z włókien sztucznych.
Owoce
W tym przypadku na usuwanie plam mamy również kilka sposobów w zależności od rodzaju owoców.
Świeże plamy zlewamy długo i dużą ilością gotującej wody, albo namoczyć w ciepłej maślance, a potem wyprać. Jeśli i to nie pomogło, należy natrzeć sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą. Na niektóre owoce dobrze działa rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiak). Delikatne tkaniny takie jak: jedwab, wełna można wyczyścić octem. Na bawełnie lub w syntetykach pomaga zsiadłe mleko, które należy wcierać i po kilku godzinach wyprać w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła.
Również można plamę przecierać tamponikiem umoczonym w alkoholu, a następnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną i wystawić mokrą plamę na działanie słońca. Nie stosować tego sposobu do jedwabiu.
Jeszcze innym sposobem jest przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala. Resztki plamy wyczyścić salmiakiem rozcieńczonym w perhydrolu lub w boraksie.

Pasta do butów
Plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym. Usuwanie plam z pasty do butów nie sprawia większych kłopotów, niekiedy jednak wymaga pod koniec normalnego prania.
Pasta do podłogi (woskowa)
Usuwanie plam po paście do podłogi jest możliwe przy pomocy wywabiacza do plam, a następnie wypranie w płynnym detergencie.
Perfumy
Większość perfum pozostawia na tkaninach plamy i usuwanie plam po nich stwarza niekiedy kłopoty. Skuteczne jak dotąd okazuje się czyszczenie czystym salmiakiem. Na koniec pierzemy w płynnym detergencie.
Piwo
Usuwanie plam z piwa wykonujemy przy pomocy roztworu z wody i paru kropel amoniaku albo denaturatu z paroma kroplami rozcieńczonego octu. Plamę z piwa możemy również usunąc, jeżeli namoczymy ją w czystym occie, lub w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym. Tkaninę uprać w możliwie najgorętszej wodzie.
Plamy na politurze po goręcej szklance lub naczyniu
Przetrzeć szmatką nasączoną w terpentynie (dostępna w każdej aptece i sklepach z farbami olejnymi do malowania obrazów).
Pleśń
Usuwanie plam pleśni jest uciążliwe i trzeba je niekiedy powtórzyć kilka razy. Najlepiej jest takie plamy moczyć w zsiadłym mleku. Możemy również pocierać maślanką lub sokiem z pomidorów a następnie spłukać wodą. Jeśli to nie pomoże, to wywabiamy je wodą utlenioną z dodatkiem octu, ewentualnie pocierać gorącym 5% kwasem szczawiowym i na końcu płuczemy. Plamy na wełnie i białym jedwabiu naturalnym czyścimy szmatką nasączoną w 3% roztworze amoniaku. potem moczymy 3% roztworem wody utlenionej po czym płuczemy.
Świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej. Skórę, na której powstała pleśń, przetrzeć antyseptycznym środkiem do płukania jamy ustnej.

Podkład do pudru
Na usuwanie plam pochodzących z podkładu do pudru, jest najlepiej wetrzeć w tkaninę płynny detergent i szybko wypłukać w wodzie. Tłuste podkłady do pudru usuwać wywabiaczami do plam.
Pomadka do ust, szminka
Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy , a następnie uprać w roztworze płynnego detergentu.
Pot, żółte plamy pod pachami
Na usuwanie plam z potu wystarczy czasami namoczyć tkaninę w soli albo pocierać żółte plamy szmatką nawilżoną roztworem spirytusowym w stosunku 1:1 (np. 50ml spirytusu i 50ml wody). Dobry jest również słaby roztwór soli szczawikowej. Można również użyć amoniaku.
Przypalenie z żelazka np. na białych spodniach.
1.Namoczyć lub zwilżyć wodą i wcierać dużą ilość soli, wywiesić na parę ładnych godzin na słońce a natępnie wyprać.
2.Uderzać miejsce zaplamione tamponikiem z gazy umoczonym w wodzie z mydłem , spłukać ciepłą wodą , a po wyschnięciu czyścić benzyną . Jeżeli nadal pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej
3.W plamę wetrzeć mieszankę sporządzoną z jednej części gliceryny i dwóch części wody. Następnie na 15 minut zamoczyć w roztworze 50 g boraksu na 0,6 l ciepłej wody.

Puder do makijaży
Usuwanie plam wykonujemy przy pomocy spirytusu kosmetycznego.
Rdza
Usuwanie plam z rdzy jest czasami trudne w zależności od rodzaju tkaniny na której się znajduje.
1.Na rdzę jest dobra kąpiel w gorącym soku z cytryny. Delikatne tkaniny są często wrażliwe na taki sok, dlatego bardzo ostrożnie z takimi tkaninami.
2. Dobrze z rdzą radzi sobie proszek do pieczenia. Należy nim natrzeć plamy a następnie uprać.
3.Również możemy usunąć kwaskiem cytrynowym lub kwasem winnym ( 1 łyżeczka kwasu na szklankę wody). Po wywabieniu dobrze wypłukać.
4. Jeszcze innym sposobem na usunięcie rdzy jest natarcie plamy sokiem z cytryny i posypanie jej solą. Tkaninę wywiesić na kilka godzin na słońce a następnie wyprać. Jeżeli rdzę wywabiamy z materiałów z włókien roślinnych należy po wywabieniu plamy spłukać tkaninę i zobojętnić działanie kwasu roztworem amoniaku lub sody. Czynność zanurzania plamy w kwasie i amoniaku powtórzyć kilkakrotnie. Podobnie postępować przy użyciu gorącego roztworu kwasu szczawiowego
 
Ostatnia edycja:

_Roszpunka_

szczęśliwa mamusia :)
Dołączył(a)
29 Marzec 2009
Postów
15 660
Miasto
west clare :-)
Rozwiązania
0
Smar od łańcucha roweru
Najpierw tłuszczem np. masłem, a następnie wetrzeć w to miejsce mąkę ziemniaczaną i na chwilę zostawić. Inną metodą jest nalanie na to miejsce "LUDWIK"-a (ostrożnie z bielizną kolorową) i wypranie, albo odplamiacz "CODI" energic. Dostępny ponoć tylko u dystrybutorów firmy HWC (Harmony World Club).
Najbardziej znaną metodą na usuwanie plam ze smaru łańcuchowego jest podłożenie grubej warstwy ligniny pod zaplamione miejsce. Na wierzchu nanosimy niesolone masło i pozostawiamy na pół godziny. Masło zdejmujemy tępą stroną noża i szczotką moczoną w benzynie zmieszanej z terpentyną w takiej samej ilości pukamy w plamę. Powtarzamy to kilka razy.

Smoła
Usuwanie plam ze smoły jest trudne i czasochłonne. Plamy takie nacieramy masłem lub gliceryną i zostawiamy na jakiś czas i spieramy. Można również do tego celu użyć benzyny. W razie gdy zostanie ślad, to usuwamy go wodą utlenioną i spieramy.
Sok i marchew
Jeśli to biała bielizna to wyprać w dobrym proszku i powiesić na słońcu. Kolorową bieliznę wyprać w proszku "Vizir" , albo zwykłym szarym mydle lub dobrym mydle do wywabiania plam dostępnym w lepszych drogeriach.
Soki owocowe
Polać wodą mineralną i natychmiast wypłukać w letniej wodzie. Starsze plamy można wcześniej natrzeć szarym mydłem. Aby wybielić tkaninę, powiesić ją na słońcu.
Sos tłusty
Usuwanie plam z tłustych sosów jest łatwe, jeśli usuniemy je zanim zaschną. Świeże plamy możemy zetrzeć z bielizny szmatką namoczoną w płynie do prania lub płynie do mycia naczyń.Wszystkie plamy z tłuszczu usuwa benzyna.
Sól na zamszu - Biały nalot z soli
Usuniemy gumową szczotką i pastą do zamszu w spray-u.
Syropy lecznicze
Plamę sprać wodą z detergentem, po czym rozcieńczonym salmiakiem, a następnie spirytusem metylowym lub octanem amylu.
Syropy zawierające żywice zmiękczyć tłuszczem lub benzyną do czyszczenia. Następnie wyczyścić wywabiaczem do plam lub uprać w detergencie.

Szpinak
Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem. Po prostu nacieramy nim splamione miejsca.
Śmietana
Usuwanie plam ze śmietany nie sprawia większych kłopotów. Wystarczy tkaninę wypłukać w zimnej wodzie i uprać w proszku enzymatycznym.
Tłuste plamy i smary (zastarzałe)
Natrzeć zaplamione miejsce środkiem do mycia naczyń, a następnie wypłukać. Zatłuszczone miejsca możemy posypać kartoflanką (mąka ziemniaczana) i pozostawić na kilka minut i na koniec wyszczotkować. Możemy również przed praniem natrzeć szarym mydłem lub płynem do naczyń. Trudne do usunięcia plamy nacieramy alkoholem.
Tłuszcz
Posypać mąką, talkiem albo pianką morską (sepiolit) i poczekać aż naciągnie. Można również pod materiał podłożyć papierowy ręcznik, plamę zwilżyć benzyną od góry (z wierzchu) również papierowy ręcznik i kilka razy przeprasować żelazkiem. Na usuwanie plam ze swetrów i dzianin dobrze działa woda gazowana.
Toner z dukarki lub ksero
Usuwanie plam z tonera jest trudne. Tkaniny należy prać wiele razy w zimnej wodzie z mydłem. Pod żadnym pozorem nie używać ciepłej wody gdyż tylko utrwali.
Trawa - Plamy po zielonej trawie
Nie wolno zmywać wodą! Najlepiej usuwać je przy pomocy 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Plamę zwilżyć alkoholem lub amoniakiem, odczekać chwilę i spłukać lodowatą wodą. Plamy można usuwać również szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Można również spróbować na plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej.
Tusz od długopisu
Usuwanie plam po długopisie przeprowadzamy przy pomocy octu spirytusowego lub spirytusu kosmetycznego. Plamy trzeć kilkakrotnie wymieniając szmatki na czyste. Następnie wietrzymy i dokładnie płuczemy. Do usuwania takich zabrudzeń z ciała najlepszym środkiem jest pasta do zębów. Z materiałów skóropodobnych jak skay, możemy usunąć plamy po farbach czy długopisie szmatką nawilżoną tłuszczem, jak olejki do kąpieli, tłuste mleczka czy oliwka.
Tytoń i nikotyna
Plamy wypłukać w zimnej wodzie i czystym occie. Wyprać w płynnym detergencie z dodatkiem alkoholu metylowego. Jeśli plamy są nadal widoczne , wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem.
Wino
Usuwanie plam z wina jest trudne jeśli pozwolimy zaschnąć. Plamę należy natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie lub w roztworze boraksu. Uprać , jak zazwyczaj.
Wiśnie
Plamy od soku z wiśni np. na obrusie przelewamy gorącą wodą aż do zniknięcia.
Wosk (stearyna)
Prasować gorącym żelazkiem przez papierowe chusteczki do nosa, ręczniki papierowe albo kilkakrotnie złożony papier toaletowy. Prasować aż do skutku! Na koniec wyprać w ręcach w mydle.W razie zabarwień od kolorowego wosku, do usuwania takich plam można użyć benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalniku.
Wymioty (wymiociny)
Plamę obsuszyć lub zeskrobać. Zamoczyć w wodzie z sodą i wytrzeć gąbką zmoczoną w roztworze boraksu. Uprać jak zazwyczaj , najlepiej w proszku enzymatycznym.
Zafarbowania
Próby usuwania plam zafarbowania jest często niemożliwe, ale czasami się sprawdza wypranie w ACE lub CLOROX, w bardzo słabym roztworze!
Żywica
Plamy z żywicy usuwamy benzyną, terpentyną lub rozpuszczalnikiem TRI (trój-chloro-etylen), dostępny w aptekach. Na koniec wyprać w wodzie z mydłem.
 

mloda_i_piekna

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Grudzień 2010
Postów
606
Rozwiązania
0
a ja troche z innej beczki :)

Jak zapobiec opadaniu owoców w cieście?
- zanim włozy sie owoce do masy biszkoptowej, należy je obtoczyć w mące. Wówczas nie oadną na dno, lecz pozostaną na powierzchni ciasta.
Co zrobić ze starym chlebem?
- ze starego chleba można przyrządzić wspaniałe potrawy, np. zupe chlebową: chleb pokroić na małe kawałki, zalać ciepłym rosołem, ubić trzepaczką i zagotować. Dodać troche majeranku, soli, świeżo zmielonego pieprzu. Zaprawić roztrzepanym jajkiem.
Jak prawidłowo używać folii aluminiowej?
Istotne jest to, aby wiedzieć, która strona do czego służy. Lśniąca strona izoluje ciepło, matowa przepuszcza je.
Jeśli więc chodzi o utrzymanie wysokiej temperatury np. pieczeni wieprzowej, należy włożyć ją do piekarnika owiniętą w folię błyszczącą stroną na zewnątrz. Jeśli natomiast trzeba coś szybko upiec, np. ziemniaki w folii, to na zewnątrz musi sie znaleźć strona matowa.
 

ypra

Fanka BB :)
Dołączył(a)
18 Listopad 2010
Postów
1 631
Miasto
Warszawa
Rozwiązania
0
Na stary chleb ma też dobry acz kaloryczny pomysł moja teściowa - kromki chleba maczamy w roztrzepanym jajku z mlekiem, przyprawionym do smaku, następnie smaży się z obu stron na patelni. Pycha :-)
 

jaipur

Fanka BB :)
Dołączył(a)
26 Wrzesień 2010
Postów
3 728
Miasto
Legionowo
Rozwiązania
0
mniam,ypra, też lubię takie grzanki.Albo na słodko- trochę cukru waniliowego do jajka, chleb bialy,tostowy- wtedy smakują "prawie" jak pączki
 
reklama

Matusia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2011
Postów
1 835
Miasto
Wielkopolska
Rozwiązania
0
A ja mam sposób na odkręcenie przyschniętego lakieru do paznokci. Wystarczy na nakrętkę nawinąć gumkę recepturkę i już.
 
Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
agatella93dw Dobre rady w staraniu o dziecko Staramy się 29
A Dobre Rady świeżo upieczonych Mamuś Dzieci urodzone w styczniu 2012 20
T Dobre rady zakupowe czyli wszytsko o wyprawce dla maluszka :) ( Bez komentarza) Dzieci urodzone w sierpniu 2011 14
mitaginka dobre rady...porodowe :) Archiwum mam kwietniowych'11 294
karola-04 Dobre Rady Dzieci urodzone w lutym 2007 17
Patri Od tych co są po, dla tych co przed i w trakcie - dobre rady:) Dzieci urodzone w lutym 2007 22
misia_q Jak przetrwać "dobre rady" :] Dzieci urodzone w lutym 2006r. 28
aniaslu Lekcja VII. Zaplanuj sobie dobre życie Mamy działamy. III Edycja 24
A Zbyt dobre samopoczucie i panika z tym związana... Potrzebuję porady 12
K Jak znaleźć dobre przedszkole? Przedszkolaki 15
E Jakie macie/znacie dobre ręczne laktatory? Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi Żywienie 6
mb89 Wyklute Maluszki czyli z cyklu "Dobre wieści":) Dzieci urodzone w grudniu 2013 381
vinga89 styczeń na wesoło, książki, filmy i wszystko co dobre na nudę :) Archiwum styczeń 2014 148
Maruśka sprzedam, zamienię, oddam w dobre ręce Dzieci urodzone w lipcu 2010 50
N Dobre mleko dla alergika Kuchnia alergika 11
mmadzia Dobre żłobki i przedszkola w Kielcach - polecamy Kielce i okolice 61
Paula 13 zabawa dla mamusiek-"dobre oko" Dzieci urodzone w 2002 roku 43
C Dobre i złe wspomnienia z porodówki Ciąża, poród, połóg 73
Inja Dobre przedszkole w Lublinie Przedszkola 13
Izabelka SAME dobre wieści Dzieci urodzone w lipcu 2008 1298
Izabelka Co wrzucamy do garnka, czyli szybkie lub/i dobre przepisy styczniówek Dzieci urodzone w styczniu 2006r. 30
A oddam nimfe w dobre rece Dzieci urodzone w styczniu 2006r. 0
A Odczucia po porodzie. Złe i dobre strony szpitala, w którym rodzimy dzieci. Dzieci urodzone w lutym 2006r. 162
M Lalki nie są dobre Początek szkoły 19
D Właśnie wyszłam ze szpitala i potrzebuje Waszej rady :( Potrzebuję porady 6
Mythopoeia Zimowe dziecko - wasze rady Ciąża, poród, połóg 14
Blanka8 Złote rady: na jakie pytania szukacie odpowiedzi mamusie wieloraczków? Mamusie bliźniat, trojaczków i... 6
T Krztuszenie się cofniętym pokarmem - proszę o rady Zdrowie 71
A Rady pilnie potrzebuje. Potrzebuję porady 3
E Potrzebuje rady! Potrzebuję porady 23
E początek obserwacji cyklu - jakieś rady? Staramy się 14
B czy jest tu ktos kto pracuje kadrach, ksiegowosci?-potrzebuje rady Potrzebuję porady 5
Magdaa..K123 Rady dla starających się ? ;) Potrzebuję porady 28
Kate2106 Potrzebuje rady Potrzebuję porady 4
M Potrzebuje rady Potrzebuję porady 19
M To już 16 tydzień, potrzebuję rady w sprawie badań. Potrzebuję porady 7
R Okropne mdłości - jak sobie z nimi radzić? Potrzebuję porady 11
D Potrzebuje rady - dziecko mało przybiera na wadze Potrzebuję porady 27
Olka93 Rozpieszczone/ niegrzeczne dziecko? Mamy doradzcie ! Potrzebuję porady 13
Guanta Doświadczone Mamy - potrzebuję Waszej rady! #jazda w foteliku #karmienie Potrzebuję porady 8
I Rady przed in vitro Potrzebuję porady 3
E Juz nie dajemy rady:/ Potrzebuję porady 21
J Stypendium szkolne potrzebuję rady Potrzebuję porady 1
super_mysz17 Poradźcie coś.. ból brodawek w ciąży. Jakieś rady? Potrzebuję porady 1
L Potrzebuje rady Potrzebuję porady 5
C pomożcie mamusie juz nie daje rady Potrzebuję porady 6
T prosze mamy o rady !!! Rozwój i zabawy 9
T 4 miesieczne dziecko - prosze o rady :) Żywienie 5
J 3 latek a emocje! Porsze o rady!!! Trzylatki 2
R Z prośbą o rady i wsparcie - bunt nastoletniej córki. Młodziutkie mamy 7
Podobne tematy


Do góry