reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności

Natolin zaraz sprawdze w necie co potrzeba:-)

Dowodem do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego ubezpieczonemu jest zaświadczenie płatnika składek:


  • wystawione na druku ZUS Z-3, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia - w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem,
  • wystawione na druku ZUS Z-3a, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia - w przypadku ubezpieczonego nie będącego pracownikiem.
Przyznanie i wypłata zasiłku macierzyńskiego następuje na podstawie:


  • zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przewidywaną datę porodu - za okres przed porodem, albo skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - po porodzie,
  • zaświadczenia pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego - w razie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • oświadczenie ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.
Do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, w przypadku gdy umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, poza tymi dowodami wymagane jest również świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę rozwiązania stosunku pracy.


http://www.podatki.biz/artykuly/18_356.htm

czyli wypelniasz druk 3a, jakies cos co mowi o tym jak dlugo bylas zatrudniona (ja mialam ze soba chyba umowe i swistek mowiacy ze umowa przedluzona do porodu, pani w Zus sobie wybrala co chciala) akt urodzenia dziecka, moj dowod, zaswiadczenie o porodzie poszlo do pracodawcy
 
Ostatnia edycja:
reklama
Dziewczyny kochane najważniejsza kwestia. Jeśli firma zatrudnia powyżej 20 osób ma obowiązek na podstawie aktu urodzenia sama załatwić wszystkie formalności z ZUS (nawet jeśli mamy umowę tylko do dnia porodu).
 
Naprawdę. Zadzwoń do pierwszego lepszego ZUS'u ja już pytałam, ale na szczęście przedłużyli mi umowę do końca marca 2011.
 
A wiecie może, ile wynosi zasiłek macierzyński właśnie w przypadku, jak się miało umowę tylko do dnia porodu? Jaka to może być mniej więcej kwota?
 
mi wyliczyli srednia- umowe o prace mialam na 3 m-ce a potem do porodu przedluzona, czyli wzieli pod uwage te 3 m-ce, a w zasadzie tylko pierwszy, kiedy to nie bylam na zadnym zwolnieniu i dostalam tylce co na umowie mialam

slujackie a jak z tym becikowym teraz jest??? potrzebne zaswiadczenie od lekarza czy nie potrzebne???
 
A, no to super, ja myślałam, że to są podobne kwoty jak zasiłku dla bezrobotnych, czyli jakieś 600 zł :) A swoją drogą, to ciekawe, że Ci przedłużyli umowę do dnia porodu, skoro miałaś tylko na trzy miesiące, bo przecież trzeba być co najmniej w 12 tyg. w dniu zakończenia umowy, żeby przedłużyli. No chyba że zaczynając tę pracę już byłaś w ciąży:confused:
 
A, no to super, ja myślałam, że to są podobne kwoty jak zasiłku dla bezrobotnych, czyli jakieś 600 zł :) A swoją drogą, to ciekawe, że Ci przedłużyli umowę do dnia porodu, skoro miałaś tylko na trzy miesiące, bo przecież trzeba być co najmniej w 12 tyg. w dniu zakończenia umowy, żeby przedłużyli. No chyba że zaczynając tę pracę już byłaś w ciąży:confused:

zaczynajac prace bylam juz w zaawansowanej ciazy, nie pamietam dokladnie ktory tydzien, ale na pewno drugi trymestr, dostalam umowe na okres probny 3 m-ce, jeden m-c przeppracwoalam normlanie, be zwolnien, w drugim mialam chyba jedno L4, a w trzecim bylo juz mi ciezko pracowac, powiedzialam tez ze jestem w ciazy, zmieniono mi warunki pracy i jak sie dowiedzualam , ze mam do porodu przedluzona umowe poszlam na l4 do konca ciazy juz
 
A wiecie może, ile wynosi zasiłek macierzyński właśnie w przypadku, jak się miało umowę tylko do dnia porodu? Jaka to może być mniej więcej kwota?

Liczy się tak jak chorobowe czyli średnia z ostatnich 12miesięcy. Jeśli byłaś zatrudniona krócej u tego pracodawcy to średnia z tylu miesięcy ile przepracowałaś do dnia naliczania pensji:)
 
reklama
Liczy się tak jak chorobowe czyli średnia z ostatnich 12miesięcy. Jeśli byłaś zatrudniona krócej u tego pracodawcy to średnia z tylu miesięcy ile przepracowałaś do dnia naliczania pensji:)

to lipa , bo mialam podwyżkę dopiero od lutego ... czyli dostanę mniej niz dostawalam od lutego (niewiele coprawda ,ale zawsze to byloby coś).
 
Do góry