reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Fundusz alimentacyjny

mamoośka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Październik 2007
Postów
6 506
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna w okresie ostatnich 2 miesięcy:

  • do ukończenia przez nią 18 roku życia albo
  • w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo
  • w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bez względu na wiek.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w 2007r. w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł miesięcznie.

W przypadku utraty dochodu prawo do świadczenia z funduszu ustala się na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego na podstawie dochodu rodziny pomniejszonego o utracony dochód. W przypadku uzyskania przez członka rodziny dochodu po upływie 2007r. prawo do świadczeń z funduszu ustala się na podstawie dochodu rodziny lub osoby uprawnionej powiększonego o uzyskany dochód.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:

  1. została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej;
  2. jest pełnoletnia i posiada własne dziecko;
  3. zawarła związek małżeński.
 
reklama
Czym różni się klauzula wykonalności, a prawomocności dokładnie? Mam wyrok z klauzulą wykonalności, prawomocność następuje zdaje się po 21 dniach (w moim przypadku jeszcze nie minęły), adres powoda nieznany, sprawa z kuratorem, zasądzone alimenty i nie wiem szczerze mówiąc co dalej. Nie mam adresu powoda, nie mam z nim w ogóle kontaktu, chciałabym starać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego. Czy po odpis/kopię (?) wyroku mogę iść już, czy dopiero po uprawomocnieniu, bo chyba potrzebuję pokazać go w MOPSie...?
Jeśli tak, to czy potrzebuję zaświadczeń z Urzędu Skarbowego o zarobkach reszty domowników tych, którzy pracują?
 
Hej.
U mnie wyrok uprawomocnił sie po 7 dniach.Bd musiała pójsc do sadu,wypełnic odpowiedni druk o wydanie odpisu wyroku,czekałam na to 10dni.Pózniej do komornika,on wystawi Ci zaswiadczenie ze nie moze wyegzekwowac naleznosci od dłuznika i dopiero do MOPS-u.Niestety ale komornik musi obadac sytuacje i to moze potrwac.W moim przypadku trwało to 3mc-e ale nie wiem jak moze byc u Ciebie skoro nikt nie wie gdzie ON jest.Przykre to jest ze to taka papierologia i nikt sie nie zastanowi skąd matka ma przez ten czas wziąć na utrzymanie dziecka.Aaaaa do Mopru bd jeszcze potrzebowała akt ur.dziecka ,ksero dowodu,swoje zasw.z Urzędu skarbowego.A po co im zasw.od reszty członków rodziny? Pierwszy raz o tym słyszę,ja nic takiego nie dawałam.Pozdrawiam i zycze duzo wytrwałości;))))O rodzinne tez sie bd strarała?
 
Ostatnia edycja:
Hej.
U mnie wyrok uprawomocnił sie po 7 dniach.Bd musiała pójsc do sadu,wypełnic odpowiedni druk o wydanie odpisu wyroku,czekałam na to 10dni.Pózniej do komornika,on wystawi Ci zaswiadczenie ze nie moze wyegzekwowac naleznosci od dłuznika i dopiero do MOPS-u.Niestety ale komornik musi obadac sytuacje i to moze potrwac.W moim przypadku trwało to 3mc-e ale nie wiem jak moze byc u Ciebie skoro nikt nie wie gdzie ON jest.Przykre to jest ze to taka papierologia i nikt sie nie zastanowi skąd matka ma przez ten czas wziąć na utrzymanie dziecka.Aaaaa do Mopru bd jeszcze potrzebowała akt ur.dziecka ,ksero dowodu,swoje zasw.z Urzędu skarbowego.A po co im zasw.od reszty członków rodziny? Pierwszy raz o tym słyszę,ja nic takiego nie dawałam.Pozdrawiam i zycze duzo wytrwałości;))))O rodzinne tez sie bd strarała?
Dzięki. O rodzinne już papiery złożyłam. Zaświadczenie od reszty członków rodziny - nie wiem po co i czy w ogóle jest potrzebne, wiem, że z FA jest jakiś próg dochodowy, jeśli się go przekroczy to się nie dostanie alimentów. Pytam, bo w MOPSie jestem traktowana z córką jako osobna rodzina, a np. na uczelni nie i liczy się też reszta domowników. Ja mam wyrok z klauzulą wykonalności, ale już pytałam komornika co dalej, także mi się nieco rozjaśniło :-)
 
Dzięki. O rodzinne już papiery złożyłam. Zaświadczenie od reszty członków rodziny - nie wiem po co i czy w ogóle jest potrzebne, wiem, że z FA jest jakiś próg dochodowy, jeśli się go przekroczy to się nie dostanie alimentów. Pytam, bo w MOPSie jestem traktowana z córką jako osobna rodzina, a np. na uczelni nie i liczy się też reszta domowników. Ja mam wyrok z klauzulą wykonalności, ale już pytałam komornika co dalej, także mi się nieco rozjaśniło :-)
Witam;) To w takim razie nie wykazuj w FA pozostałych członków rodziny,zostan tak jak w MOPS-ie sama z córcią.Jest próg ale wyzszy niz do rodzinnego,coś ponad 700zł więc jezeli dostaniesz rodzinne to tym bardziej FA Ci sie bd nalezał.;)Powodzenia.
 
moim zdaniem powinnas w mopsie powiedziec,ze prowadzisz z dzieckiem samodzielne gospodarstwo domowe i powiniem liczyc sie tylko twoj i dziecka dochod tj alimenty, ze rodzina moze ci pomoc,ale nie musi
dochod poozstalych czlonkow rodziny pewnie chca,aby dochod do mopsu byl powiekszony o reszte czlonkow rodziny tj rodzicow czy rodzenstwo ktore mieszka w wami, tylko wtedy dochod moze byc wiekszy i nic nie dostaniesz
 
Ja dzisiaj bylam w funduszu - nic nie zalatwilam, bo dostalam jeszcze mnostwo papierkow do wypelnienia. Zastanawia mnie jedna rzecz - po co chca zebym podawala dane moich rodzicow? Wyrok ma ojciec dziecka, mieszka za granica, adres nieznany, zaswiadczenie o niemoznosci podjecia egzekucji z sadu, czyli wszystko jak nalezy. Ale dlaczego mam podawac dane moich rodzicow jako zobowiazanych do alimentacji? Nie jestem juz na ich utrzymaniu. Czy fundusz zamierza to sciagac z nich w jakis sposob? O co chodzi? moze ktos wie :) Z gory dziekuje za odpowiedz.
 
reklama
charlene, mieszkasz z rodzicami i przy pierwszym zalatwianiu fa trzeba to podac, tak jak dane rodzicow exa.
ale dane twoich rodzicow sa tylko do ich wiadomosci wiec sie nie przejmuj.
a ex ma meldunekw polsce?? bo jak nie ma to mozliwe ze fa wogole nie wyplaci ci kasy, bo sicagalnosc kasy od ojca zzagarnicy wyglada chyba ianczej
 
Do góry