reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Gotujemy!

Ewunia22

VI 2008 VI 2009
Dołączył(a)
18 Styczeń 2009
Postów
3 230
Miasto
Kielce
Tak jak w temacie, stwórzmy skarbnicę naszych przepisów na wszelkie smakołyki. Oczekuję na przepisy bądź linki do fajnych potraw... więc czekam na propozycje ;-)

Sol, zostałaś wywołana, dawaj przepis na paszteciki :laugh2:
 
reklama
Jak chcecie to jutro mogę podać przepis na sałatkę GYROS chociaż to tak popularna sałatka że może już kazda z was ma takowy:)
 
Ewunia - co mnie wywołujesz jak do tablicy :laugh2: już napisałam przepis na paszteciki :-p A ja sobie właśnie podjadam bigosik z własnej kapusty :laugh2::laugh2::laugh2:


PASZTECIKI:
Zaczyn:
5 dkg drożdży świeżych
0.6 l mleka
kilka łyżek mąki
Mleko podgrzewamy-rozrabiamy drożdże i dodajemy mąkę - mieszamy łapką na gładką konsystencję i zostawiamy pod ściereczką na 15 min.
Następnie dodajemy roztopioną kostkę masła, ok 0.5 kg mąki i dwa jajka - mieszamy do gładkiej masy i zostawiamy pod ściereczką na kolejne 20 min. Potem dodajemy mąkę do uzyskania pożądanej masy i wyrabiamy ciasto. Rozwałkowujemy na 3 mm i wycinamy kwadraty.

Mój farsz:
ok 0.75 kr mieszanego mięsa wołowego i wieprzowego.
trochę kapusty kiszonej - ja daję mały słoiczek
przyprawy, sól
Mięso mielimy razem z kapustą i dodajemy przyprawy i sól.

Potem zostaje tylko nałożyć farsz w kwadraciki i ładnie zawinąć w bułeczkę prostokątną. Potem pieczemy w ok 190 C przez 20 min. Ładniej wyglądają jak przed upieczeniem posmaruje się je białkiem.


BIGOS WIGILIJNY:
2.5 kg kapusty kiszonej
0.35 kg mięsa wieprzowego
0.35 kg mięsa wołowego
suszone grzybki
cebula
0.8 kg kiełbasa śląska i swojska (wg uznania proporcje)
przyprawy: liść laurowy - 3 listki; ziele angielskie - 5 ziaren, majeranek lub przyprawa do bigosu.

Kapustę sprawdzić czy nie jest za kwaśna - jeśli tak - przepłukać porządnie wodą. Pokroić drobno kapustkę i wrzucić do gara - podlać wodą przegotowaną i zacząć gotować na małym ogniu. Grzyby zalać wrzątkiem i poczekać aż namiękną. Mięso pokroić w drobną kosteczkę i wrzucić do kapusty - wymieszać. Cebulkę pokroić w półksiężyce i podsmażyć na złocisty kolor - dodać do kapusty i wymieszać. Kiełbaskę pokroić drobno - podsmażyć i dodać do gara - wymieszać :tak:. Grzybki można pokroić lub nie - ja kroję drobno - i dodać do gara razem z wodą z grzybków. Dodać przyprawy- ja daję liść laurowy i ziele angielskie i całą saszetkę przyprawy kamisu do bigosu. Potem gotować przez 2-4 godzin często mieszając - co 10-20 min.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Sałatka Gyros
SKŁADNIKI:
-średnia kapusta pekińska
-pomidory
-ogórek(świeży)
-papryki mogą być różne kolory
-fasola czerwona
-fasola biała
-kukurydza
-pierś z kurczaka
-przyprawa Gyros
-majonez
-ketchup
-jeśli ktoś lubi to może być musztarda
-natka pietruszki

Pierś kurczaka kroimy w kostkę i mieszamy z przyprawą Gyros.Zostawiamy na jakieś 15min po czym smażymy je na małym ogniu aż kawałki mięsa będa miekkie.
Przygotowujemy sobie dużą szklaną misę(najlepiej przezroczystą:-)).Kapustę kroimi w cienkie paseczki,następnie wszystkie warzywa kroimy w kostkę. I tak przygotowane składniki układamy pokolei w misie...na dno warstwa kapusty,potem połowa usmazonego mięsa następnie warstwa pomidorów,ogórka..papryki, fasoli obu kolorów, smarujemy na wierzchu łyżką musztardy,majonezem na koniec polewamy ketchupem. I to jest pierwsza warstwa,teraz robimy drugą warstwę identycznie jak pierwszą!!!
Na koniec posypujemy natką pietruszki!!!
Pychotka:)
ŻYCZĘ SMACZNEGO:-)
 
sol a jeśli chcemy część zamrozić, to nie pieczemy? Trochę głupie to pytanie.. A i czy np zamiast mięsa można dodać grzybki, bo hciałam żeby te paszteciki były na wigilię
 
gaba - normalnie pieczemy wszystkie -nawet te do mrożenia. A powiem ci ze jak dasz więcej kapusty do mięsa to wyjdą ci takie kapuśniaczki - pyszne są z barszczem czerwonym - ja właśnie takie zrobiłam. Możesz dodać grzybów ale jak ich dasz za dużo to będzie to potrawa bardzo ciężka dla wątroby.

A chyba nie napisałam że paszteciki do odmrażania wyjmujemy rano w wigilię a po 3 godzinkach - jeśli odtają całe- wsadzamy je na 10 min do ciepłego piekarnika jak nie to na mniejszą temp na dłużej.

BLOK CZEKOLADOWY
paczka mleka w proszku pełnego
kostka margaryny
pół szklanki wody przegotowanej
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki ciemnego kakao
ciasteczka - petitki - ok 2-4 paczki
bakalie: suszone morele, wiórki kokosowe, migdały, rodzynki

W dużym garnku rozpuszczamy margarynę, dodajemy do niej kakao, cukier puder i wodę - mieszamy ja gładką masę i czekamy aż nieco ostygnie. Porcjami dodajemy mleko w proszku ciągle mieszając. Następnie dodajemy bakalie i petitki. Całość mieszamy dokładnie i wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do lodówki na 2-4 godzinki.
WAŻNE - jeśli podczas wkręcania mleka zaczną wam się robić grudy albo wytrącać margaryna - wystarczy dodać stopniowo wody aż konsystencja zacznie przypominać czekoladę.

Jak chcecie jakieś przepisy to pisać to wkleję. Ostatnio przetestowałam kilka przepisów na niebiańskie rozkosze podniebienia - czyli słodkości. Chociaż i kuchni zagranicznej też przetestowałam sporo :-p
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
1 serek homogenizowany waniliowy a ja daje jaki mam(wczoraj czekoladowy 150 gram)
1,5 szklanki mąki
3 jajka
1 łyżka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Miksować jajka z cukrem, dodać serek, mąkę wymieszaną z proszkiem,wymieszać.
Na gorący tłuszcz kłaść łyżeczką kuleczki ciasta.Ja pomagam sobie druga łyżeczką. Piec na złoty kolor. Same się obracają,pieką się migiem, czasami nie są idealne kuleczki ale smakują zawsze super )
Posypać cukrem pudrem.

Ja robie porcję rzay 3 wszytkie skladniki
 
reklama
0.5 kg białego sera półtłustego
trochę cukru - najlepiej pudru
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka sody
kieliszek dobrego alkoholu
100g śmietany - najlepiej wiejskiej
1 całe jajko i 2 żółtka
2 szklanki mąki

Ser przemielić - dodać całą resztę składników i zagniatać ciasto. Powinno wyjść takie mięciutkie nie twarde. Rozwałkować na grubość ok 0.5 cm i wycinać oponki albo pączki czym tylko mamy w domu - szklanką, kieliszkiem, kubkiem. Smażyć na nie bardzo głębokim oleju aż będą ślicznie pączkowe ;-) Smacznego :tak:
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry