reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak oduczyć od pieluchy.

Kiedy posadziłyście swoje dziecko na nocnik?


  • Wszystkich głosujących
    279
Najważniejszy jest spokój, twój synek wyczuje nerwy i to go skutecznie zniechęci do nauki siusiania. Być może nie jest jeszcze gotowy na nocnik, nie ma pospiechu. Po pierwsze to dziecko zwykle jest gotowe do oduczania od pieluszki gdy zaczyna rozumieć kiedy robi siku czy kupkę. Jeżeli nie jesteś w stanie zaobserwować tego momentu u dziecka tzn. że jest jeszcze za wcześnie. Mój synek ma już 2,5 roku i dopiero teraz zaczynamy naukę siusiania do nocniczka. Pomaga dobry przykład, w przypadku chłopca najlepiej niech podgląda tatusia w toalecie. Nigdy nie należy dziecka peszyć, zawstydzać czy porównywać z innymi dziećmi, efekt będzie odwrotny od zamierzonego. No i pamiętajmy że chłopcy zwykle później uczą się nocnikować niż dziewczynki głównie z tego powodu, że mokra pieluszka dziewczynkom bardziej przeszkadza. Jeżeli twój synek ma wstręt do nocnika to go nie zmuszaj bo jeszcze bardziej się zrazi. Można spróbować wybrać nocniczek razem z nim, albo dawać mu ciekawe książeczki czy gazety do "czytania" na nocniczku, u nas to pomogło. Dawałam synkowi gazety motoryzacyjne taty do oglądania na nocniczku i zaczął chętniej siadać. Potem pokazywałam mu ładne kolorowe majteczki i mówiłam że duzi fajni chłopcy takie noszą, tak jak tata czy starszy brat i że nie noszą pieluszek. Przy okazji powtarzałam mu, że jak jest w majteczkach to trzeba wołać siku. Ogólnie biega około pół dnia w majteczkach i coraz rzadziej zdarza mu się zapomnieć zawołać, ale tak naprawdę dopiero zaczynamy :-) także głowa do góry, w końcu i tak się nauczy ;-) Ogólnie to najważniejsze aby smyka dużo chwalić, nawet jeśli nie do końca mu się uda :-) ważne że np. zawołał, czyli zaczyna rozumieć o co chodzi, a że mu się troszkę popuściło to już nie jego wina. U nas pierwsza kupka to było niemal święto, wszyscy klaskali i synek bardzo się cieszył :-D
 
Ostatnia edycja:
reklama
przyłączam się do mam zaczynających "walkę" z pieluchą w dzień, ta nocna mi nie przeszkadza, bo całą noc jest :) nie mam bladego pojęcia jak się do tego zabrać ehhh... zakupiłam majtki treningowe 4szt i jakieś zwykłe miałam 2szt, Wito ma katar, pogonili nas z pkola, więc uznałam że to dobry czas, jak jest non stop ze mną, mogę mu truć :D jednego siura puścił w przychodni, nie przeszkadzało, że mokre, drugiego siura puścił w foteliku w aucie, nie przeszkadzało mu, dwa siury puścił w domu jak się bawił, oczywiście mokry biegał, i dwa kolejne na balkonie... czyli w jeden dzień wszystkie gatki umoczone, na koniec dnia na spacer założyłam pieluchę.... najgorsze jest to, że może biegać mokry i mu to nie przeszkadza :/ jutro znów spróbuję, dobrze, że jest ciepło to zaraz gatki popiorę i do jutra wyschną, ale cos czarno to widzę...... tak czytam, że piszecie, że dziecko samo musi do tego dorosnąć, więc nie wiem, czy jest sens go teraz męczyć? nie wiem... może z kilka dni popróbuję a jak to nic nie da to poczekać?
 
jeżeli twój synek w żaden sposób nie reaguje na mokre majteczki ani nawet nie zauważa że zrobił siku (np. nie zatrzymuje się w trakcie zabawy) to raczej jest za wcześnie dla niego, co oczywiście nie oznacza że nie warto próbować ... ale bardziej chodzi teraz o przyzwyczajanie do nocnika czy toalety, w przypadku chłopca najlepiej aby obserwował tatę (lub innego mężczyznę czy chłopca) w toalecie jak robi siku itd. można też próbować smyka sadzać na nocnik co jakiś czas, może sama zaobserwujesz jak często robi siku i co tyle wysadzaj go na nocniczek, po jakimś czasie załapie ;-) koniecznie trzeba dziecko bardzo chwalić nawet jak zrobi tylko kilka kropelek :-) natomiast puszczanie szkraba w majteczkach jest pozbawione sensu skoro maluch w ogóle nie kojarzy o co chodzi i nie potrafi sygnalizować potrzeb, tym bardziej robienie tego przez cały dzień, lepiej trenować w domu lub na podwórku, jeszcze przyjdzie czas na odstawienie na spacery i dalsze wyjścia. Jeśli twój smyk nie będzie chciał siedzieć na nocniczku daj mu coś co go zainteresuje (w naszym przypadku były to gazety motoryzacyjne taty ;-) )
 
Macie doświadczenie, więc może udzielicie paru rad?
Nie wiem jak się zabrać za odpieluchowanie synka, za miesiąc skończy 2,5 roku. Doskonale wie do czego jest nocnik i świetnie sobie radzi jak biega z gołym tyłkiem, po założeniu majtek czy spodni, od razu w nie robi.
Cierpliwość na pewno jest tu kluczem, ale chyba najbardziej czas. A co robić kiedy dziecko wraca ze żłobka koło 17, a o 19 już śpi po kąpiel i kolacji?
Przez godzinę wiele nie zdziałam, poza tym zamiast z nim spędzać fajnie czas będę pilnować, żeby robił na nocnik...
 
najlepiej porozmawiaj z przedszkolankami aby zaczęły małego wysadzać na nocnik zamiast czekać aż zrobi w pieluchę, większość przedszkoli wprowadza u siebie naukę siusiania do nocnika, ale niektóre są troszkę leniwe ;-)

poza tym pilnowanie dziecka wcale nie musi kolidować z zabawą, przecież nie ganiasz za maluchem cały czas z nocnikiem, pilnujesz go w czasie wykonywania codziennych czynności, każda z nas tak robi czy robiła bo przecież inaczej musiałaby w trakcie odpieluchowania poświęcić się tylko i wyłącznie temu nie robiąc nic więcej ;-)
 
W żłobku go wysadzają, co dwie godziny, a że nie woła, tak jak reszta dzieci, to resztę potrzeb załatwia w pieluchę, bo one nie wiedzą czy on teraz chce kupę czy nie. :p

No, a w domu chodzi mi o to, że w ciągu godziny to ja za dużo nie zdziałam, bo on wtedy może nawet nie chcieć sikać. :no:
 
U nas wspomniałam najlepszą metodą było zdjęcie pieluszki :) Synek mając 16 miesięcy ślicznie mówi sisi jak się siku, chociaż oczywiście zdarzają się wpadki. Na noc jeszcze mamy pieluszki.
 
witam dziewczyny, z radoscia informuje, ze udalo mi sie mojego 19 miesieczniaka w 2 tygodnie oduczyc dziennej pieluchy. Zostaje mi tylko noc, ale narazie spi w spiworku i nie wiem jak ogarnac ten nocny temat. Poki co z rana w pieluszce jest malo siusiu, i chyba duzo porannego , bo z rana malo chodzi do toalety, wiec pecherz musial oproznic po obudzeniu. Sprobuje od razu go brac jak wstaje zanim sie wysiusia i moze samosie rozwiaze :-)
 
reklama
koniecznie wysadzaj maluszka zaraz po przebudzeniu, jednak nie licz że od razu przestanie siusiać w nocy, zwykle jednak przynajmniej raz w nocy robi siku, jedyny sposób to budzić maluszka w nocy o jednej porze (np. około 1:00) i wysadzać na nocnik ;-) albo czekać aż pieluszki będą suche ;-)
 
Do góry