reklama

Jak przedłużyć pobyt w domu?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez mamaPaulinki, 9 Wrzesień 2010.

 1. mamaPaulinki

  mamaPaulinki mama kochanego śmieszka

  Witam, jestem mamą wcześniaczka. Straciłam 3 miesiące urlopu macierzyńskiego gdyż córeczka tyle czasu spędziła w szpitalu. Urlop macierzyński skończył mi się wczoraj (łącznie z 2 tyg dodatkowego), od dziś jestem na urlopie wypoczynkowym. Moje dziecko jest chore wymaga mojej ciągłej opieki, do tego ma zerową odporność i do 5 roku życia mogę zapomnieć o posłaniu jej do żłobka czy przedszkola. Po urlopie wypoczynkowym chciałam wziąć zwolnienie na chore dziecko podobno można wykorzystać 60 dni w roku. Czy to prawda? Zależy mi na tym by otrzymywać jakiekolwiek pieniążki, gdyż z jednej pensji nie jesteśmy w stanie wyżyć.
  Chcemy też postarać się o orzeczenie o niepełnosprawności dla córki, bo wtedy przysługują mi pieniążki a mopsu, niewiele ale na potrzeby dziecka powinno starczyć. Tylko musiałabym zrezygnować z pracy. Jak to zrobić, czy przechodząc na wychowawczy nie otrzymam tych pieniążków, bo będę dalej zatrudniona w firmie? Bo nie bardzo to wszystko rozumiem, gubię się już w tych przepisach.
  Czy muszę się zwolnić z pracy i dopiero otrzymam pieniążki na niepełnosprawne dziecko? I jaki jest z wychowawczym, te 400zł które można otrzymać, jak jest to obliczane, czy nam przysługuje czy nie. Dodam, że mieszkamy z teściami, płacimy za swoje utrzymanie i swoje rachunki. Idzie na to cała pensja. Proszę o pomoc bo nie wiem co robić żeby otrzymywać jakiekolwiek pieniążki i czegoś nie przeoczyć.
  Acha, mam umowę na czas określony do czerwca 2011. Potem najprawdopodobniej zostanę zwolniona. Do czerwca jestem jeszcze w stanie jakoś popracować na zmianę z narzeczonym bo kierowniczka pójdzie mi na rękę ale w nowej pracy nie miałabym szans i muszę zostać w domu. Dziękuję z góry za odpowiedź.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Szkoda, że nie przerwała Pani urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu.

  Tak do 60 dni w roku. Nie wiem ile Pani ma tego wypoczynkowego (czy tylko bieżący czy też zaległy) ale może po wypoczynkowym i tym zwolnieniu na opiekę nad dzieckiem wejdzie Pani w nowy rpok, więc znowu nowe 60 dni na dziecko i nowa pula urlopu.

  Rozumiem, choć wszystkie rozwiązania typu L4 czy wypoczynkowy są doraźne i chwilowe.

  A czy uwzględniając tylko zarobki meza w rodzinie jest więcej niż 504/574 zł na osobę netto?

  Musiałbym znać dochód na osobę w Pani rodzinie (Pani, mąż i dziecko) i w gospodatrstwie (wszystcy domownicy). Rozumiem, ze mieszkanie jest teściów? Bez tej wiedzy nie mogę nic konkretnego zaproponować.
   
 3. reklama
 4. mamaPaulinki

  mamaPaulinki mama kochanego śmieszka

  Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Tak mieszkanie jest teściów, narzeczony i córka są zameldowani tu a ja u rodziców pod Warszawą. Mieszka jeszcze z nami brat narzeczonego ale nie ma udokumentowanych żadnych dochodów. Narzeczony zarabia ok 1800 zł ale to różnie bywa bo i 1300zł też bywało. Ja jeszcze teraz mam dochody ok 1700zł ale to się skończy ale teraz przekraczamy próg. Co jak zostanę już bez zwolnienia i urlopu w przyszłym roku? wtedy będzie się liczył tylko dochód narzeczonego?
  Co do teściów mają emerytury. Teściowa pracowała na umowę zlecenie ale ze względu na chorobę rezygnuje z pracy. Gdy policzyliśmy nas wszystkich mieszkających we wspólnym gospodarstwie z moimi dochodami to przekraczamy te progi.
   
 5. mamaPaulinki

  mamaPaulinki mama kochanego śmieszka

  Jeszcze jedno, nie przerwałam urlopu macierzyńskiego bo córka miała wyjść ze szpitala ale nagle się pogorszyło i tak odwlekano wyjście a my nie myśleliśmy wtedy o załatwieniu zwolnienia tylko o tym by jak najszybciej wyjść ze szpitala do domu. Na szczęście wszystko potoczyło się dobrze, tylko żal tego czasu bo miałam ograniczony dostęp do dziecka i o urokach macierzyństwa nie było mowy.
   
 6. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Sama jestem mamą wcześniaczka (32 tyg), więc doskonale wiemo czym Pani pisze.

  W Pani sytuacji widze dwa źródła dochodu w przypadku gdyby zdecydowała się Pani przejść na urlop wychowawczy.
  1. zasiłek rodzinny i dodatki
  2. dodatek mieszkaniowy

  Ad1 Zasiłek rodzinny przysługuje jeśli dochód na osobę w rodzinie (Pani, ojciec dziecka i dziecko) nie przekracza 504 zł netto lub 583 gdy dziecko jest niepełnosprawne. Musi Pani wziąć PIT ojca dziecka za 2009 i policzyć dochód netto (po odliczeniu podatku i ubezpieczeń) i podzielić na 12 miesiący i na 3 osoby.
  Gdyby spełniała Pani kryterium dochodowe może Pani dostać zasiłek rodzinny w kwocie 68 zł/m-c. Jeśli przejdzie Pani na wychowawczy dodatkoweo 400 zł/m-c i dodatkowo 60 zł/m-c gdy dziecko dostanie orzeczenie o niepełnosprawności.

  Ad 2 W przypadku dopłaty do czynszu (dodatek mieszkaniowy) dochód na osobę obliczamy na podstawie dochodu wszystkich osób mieszkających w mieszkaniu, uwzględniamy dochód brutto (a zatem od przychodu odliczamy jedynie składki na ubezp. rentowe, emerytalne i chorobowe) za okres 3 miesięcy przed złożeniem wniosku. O dodatek występuje właściciel mieszkania (lub główny najemca). Tutaj próg dochodowy jest sporo wyższy niż w przypadku zasiłku rodzinnego.
   
 7. mamaPaulinki

  mamaPaulinki mama kochanego śmieszka

  Bardzo dziękuję za odpowiedź, nie wiedziałam o dodatku mieszkaniowym. Narazie będę wykorzystywać urlop potem zwolnienie na dziecko, zostanie mi kilka dni do końca roku więc sama chyba pójdę na zwolnienie z powodu kręgosłupa ( choruję od wielu lat) no a potem znów zwolnienie i urlop.
  Wiem, że jak zrezygnuję z pracy to należy mi się z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem specjalny zasiłek coś ok 570 zł, więc zastanowię się czy iść na wychowawczy czy zrezygnować i wybrać to drugie wyjście.
  Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.
   

Poleć forum