reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kangurujemy???

MamaTrójki

Fanka BB :)
Dołączył(a)
4 Listopad 2012
Postów
274
Miasto
Katowice
Ech -zauważyłam gdześ zaciekawienie-sama uważam temat za-ciekawy.
Powiem że żal mi strasznie ze nie usłyszałam o kangurowaniu przed1 porodem.
Ja byłam na spotkaniu doradców chustowych i nasze wykładowczynie były na konferencji miedzynarodowej o kangurowaniu.
Zrobiły nam o tym wykład!:-D

Od czego zacząć... moze od powiedzenia co to takiego to kangurowanie!
W pojsce mamy jedno określenie na grupe "czynnosci"/sposobów kangurowania!
KANGUROWANIE
-skóra do skóry-u nas w polsce potocznie mówi sie o kangurowaniu ze to kontakt skóra do skóry -owszem to ważna częsć kangórowania-inaczej bez kontaktót skóra do skóry nie ma mowy o kangurowaniu!
-Kangaroo Mother Care-Kangurowanie( to w węższym znaczeniu)przez Mame
-Kangaroo Care-Kangurowanie przez Kogoś z rodziny a nawet moze być to Położna:-D

O ile skóra do skóry jest nam znana-kontakt po porodze-teraz juz chyba w wszystkich spitalach stosowany po porodzie,chodzi o bezpośredni kontakt skóra do skóry w pierwszej chwili życia do końca pierwszego karmienia piersią!(chodzi o uspokojenie dziecka po wysiłku i stresie porodowym,o skolonizowanie go swoją flora bakteryjną,wypoczynek dziecka po porodzie. o wytworzenie u matki oksytocyny i pobudzeniu laktacji i wiadomo pierwsze karmienie)

O tyle o Kangurowaniu jako sposobie opieki nad noworodkiem,czy niemowlenciem mówi się u nas baaaaardzo mało ,a jeśli to w kontekście ciekawostek o wcześniakach!
To nie tak do końca -bo owszem u wcześniaków najłatwiej o badania nad kangurowaniem bo one SĄ zwykle w szpitalu więc łatwo to zbadać ,ale kangurowanie daje taksamo wymierne plusy dla dzeci urodzonych o czasie a u nos o tym mało!

Więc Kangaroo Mother Care, czy wogóle Kangaroo Care- to sposób opieki nad noworodkiem i niemowlenciem!

jak kangurować
Prosto
-dziecko leży na naszej klatce GOŁEJ(również bez stanika) piersiowej (głowa pomiędzy piersiami-na wys serca dokładnie na osiach piersi i spojenie łonowe-serce)-tam mamy najwięcej receptorów czuciowych i najłatwiej dostroic się organizmowi do potrzeb dziecka!

-Dziecko leży gołe-ma tylko pieluszke ale ona ma być PONIŻEJ PĘPKA-to ważne ze względu komunikacji przez skóre

-pozycja kangurującego dorosłego najlepiej półleżąca

-dziecko przykrywamy kocykiem-grubosć zależy od temp pomieszczenia i jeśli jest zimo lub mamy do czynienie z bardzo maleńkim wcześniakiem ubieramy czapeczke-chodzi o utrate ciepła-kiedy temp w pokoju jest wysoka a dzecko jest o czasie odpuszczamy czapke

-Dziecko zabezpieczamy czymś przed zsunieciem na boki kiedy by sie dorosłemu zdrzemnęło-opaska elastyczna-koszulka elastyczma ubrana w pasie-wiecie o co mi chodzi!

-Tważ dziecka ma być widoczna-nie zakrywamy jej

-pozycja dziecka-na brzuchu z ugietymi i odwiedzionymi kończynami-w fizjologicznej żabce-aby jak najwięckszą płaszczyzną ciała przylegało do naszego ciała.

-czas-o prawdziwym kangurowaniu muwimy kiedy "sesja "trwa przynajmniej 65min-to jest minimum

-Początek i koniec-położenie na kangurującym/wzięcie do kangurowania i odłozenie do łuzeczka(wnaszym wypadku)czy w warunkach szpitalnych u wcześniaków -do inkubatora
więc unikamy stresu dziecka czyli z podłoża na którym leży najlepiej brac z kocykiem zeby gdześ się nie wychłodiło -pamiętamy ze jest gołe kładzemy jak najszybciej i delikatniej na klatce piersiowej--nie niesiemy plecami do podłoża-to wywołuje duży stres u dzeci!

-WAŻNE czas-minimum 65minut i teraz uTatusiów maksimum 90minut ze wzgledu ze Panowie tylko grzeją nie maja funkcji chłodzenia i powyzej 90min moze dojść do przegrzania!
-Mamusie-moze być 24h na dobe-my Panie jesteśmy cudnym wynalazkiem natury bo dzecko leżac u nas na piersi moze sobie zjesć i się napić ale to jeszcze nic,nasze ciało jest inteligentniejsze i kiedy temp dziecka jest za wysoka-nasze piersi chłodzą-co wiecej jesli na piersiach leżą bliźniaki i jedno potrzebuje dogrzania druge ma za duzo ciepła to jedna połowa mamy grzeje druga chłodzi-Genialne prawda!


PLUSY KANGUROWANIA-powiem tylko o tych najważniejszych

Dorosły
-u kobiet kangurujacych 50% częsciej laktacja jest udana czyli karmią dziecko pare miesiecy -to wpływ wyzszego poziomu oksytocyny
-u mam kangurujących dużo żadzej występuje depresja poporo-znowu oksytocyna
-szybciej uczymy się rozumieć przekaz naszych dzieci ,rozrużniamy marudzenia i płacze!
-uczymy się obycia i pewności w dotykaniu podczas pielęgnacji naszego dzecka
-zdobywamy więź rodzacą sie z tej bliskości(tu moze być to rekąpęsatą karmienia piersią-dla mam niemogacych karmić czy tatusiów)

Noworodek/niemowle-najważnejsze
-stały dostęp do pokarmu(zakładając że kanguruje mama i karmi piersią)
-Lepszy apetyt-i przyrost masy ciała
-idealna termoregulacja-ruwnomierne ogrzanie ciała-najmniejsza różnica między temp kończyn a ćrodka ciała
-stymulacja równomiernego odddechu-dzeci po urodzeniu oddychają haotycznie
-zniwelowanie noworodkowego bezdechu we snie(w trakcie kangurowania-sesji)
-uspokajającu niwelujacy stresy dzwięk bicia serca
-to jest świetnie zobrazowane na wykresie z zapisu fal muzgowych
-na godzine dzecko wybudza się (chodzi o stan kiedy muzg się budzi)3-6 razy a takie winkubatorze/łużeczku co pare minut nawet sekund.
-Fazy snu dzeka kangurowanego są długie i charmonijne-szczególnie ważne dla rozwoju muzgu fazy snu głębokiego są długie dzecko wchodzi w sen aktywny potem w głęboki -kiedy mózg "rośnie"-dojżewa a organizm najmocniej wypoczywa i znowu do aktywnego delikatne wybudzenie i znowu sen aktywny głębooki-to jest liczone w nastu minutach taka jedna faza snu głebokiego przy cym dzecko w łóżeczku/inkubatorze ma te fazy snu porwane haotyczne krutkie fazy znu głebokiego są kilku sekundowe porwane.dzecko nie wypoczywa w czasie snu tak dobrze...ja byłam w szoku widząc te wykresy-nie znalazłam ich w necie dziewczyny miały od jednej z prelegentek na tej konferencji-za jej zgodą nam na rzutnik wsadziły!
-w innych krajach kangurowanie wprowadzono dawno-teraz bada się dzieci i młodzeż która była kangurowana jako noworodki-u takich ludzi najstarsi koło18 lat zmniejsza sie występowanie ADHD,nerwicy,nadpobudliwosci,patologicznej nieśmiałości

-żadzej zaobserwowano występowanie nagłej śmierci łóżeczkowej(samo zjawisko nie udokumentowane medycznei)ale gdześ są dowody na zmiejszenie częstotliwości wystepowania u dzeci kangurowanych!


CIEKAWOSTKI

-w krajach afrykańskich gdzie brak inkubatorów dzieci urodzone w 24-33(chyba to był 33 albo 35tydzień)tyg ciazy przy kangurowaniu ich przeżywalnośc wzrosła o 50%-szok
-u dzeci urodzonych chuba po 35 albo 33-nie pamiętamdokładnie ale o 20%-ale ogólnie przeżywalność tych dzeci później urodzonych jest wieksza bo tych wcześniej była znikoma-ogólnie mówi się ze odkąd w krajach gdze brak zupełnie sprzętu,wprowadzono kangurowanie zmienił się stosunek położnych i lekaży do smiertelności wcześniaków kiedyś tam spodzewano wrecz "oczekiwano" się smierci wcześniaka teraz oczekuje sie przeżycia;)


Nie jestem strikte specjalistą-nawet nie wiem czy są kursy na instruktora kangurowania-będe szukać ,ale dzielę się nowa wiedzą bo naprawdę myślę ze warto bo kangurowanie nie ma zadnych efektów ujemnych w stosowanu a zalet jest wiele ,są wymierne ,udowodnione naukowo,i są naprawde spore!



Edit, jeszcze jedno bliskość mamy podwyzsza próg bólu innymi słowy dzecko dużo silniej odczuwa ból kiedy jest samo z obcymi, niż kiedy w tym czasie mama jest tak bardzo blisko!
Nawet w szpitalu walczcie o to żeby szczepienie lub inne zabiegi/czynności med były wykonywane przynajmniej u was na rękach!to samo z kolkami kangurowanie łagodzi ból kolkowy,a samo ogrzewanie brzuszka i stymulacja przez prace naszego brzucha zmniejsza tę dolegliwosć.
 
Ostatnia edycja:
reklama
dopisałam to samo w1 poscie bo mi się przypomniało a to ważne dla dzieci

jeszcze jedno bliskość mamy podwyzsza próg bólu innymi słowy dzecko dużo silniej odczuwa ból kiedy jest samo z obcymi, niż kiedy w tym czasie mama jest tak bardzo blisko!
Nawet w szpitalu walczcie o to żeby szczepienie lub inne zabiegi/czynności med były wykonywane przynajmniej u was na rękach!to samo z kolkami kangurowanie łagodzi ból kolkowy,a samo ogrzewanie brzuszka i stymulacja przez prace naszego brzucha zmniejsza tę dolegliwosć.
 
Witam!Ja równiez mogę potwierdzic zalety kangurowania-nasz Dawidek urodził się w połowie 33tc,po dość ciezkim porodzie.Niestety przez ok. tydzień nie dane mi było przytulić maluszka bo wiadomo dotawał tlen,masa okablowania, i inkubator-w którym był ciągle płakał:zawstydzona/y:.Nawet jedna z pielęgniarek stwierdziła że ja nie dam sobie w domu z nim rady.Po tygodniu małego wyjeli z inkubatora i przenieśli do łużeczka.I od tego dnia po namowach fizjoterapełtki zaczeliśmy kangurowanie-mały od razu stał się spokojniejszy,dostał większy apetyt a wyniki zaczely się poprawiać.Dochodziło czasem do tego że mały spał "na mnie" cały czas z przerwami na posiłek no i na mój sen.Po miesiącu jak już byliśmy w domku kontynuołowaliśmy tak do pół roku kangurowanie i widzieliśmy postępy jakie czyni nasze dziecko.Tak więc mogę potwierdzić są same kożyści-mały nie miał kolek,zaparć,wspaniale przybierał na wadze,mniej płaczliwy i bardzo spokojny-na żadnym szczepieniu nawet nie zapłakał-(zawsze szczepiliśmy go na moich bądz męża rękach),w szybkim tępie nadgonił ruwieśników-więc potwierdzam cudowna sprawa i bardzo wiele kożyści-polecam:-)warto sprubować.
 
Witam!Ja równiez mogę potwierdzic zalety kangurowania-nasz Dawidek urodził się w połowie 33tc,po dość ciezkim porodzie.Niestety przez ok. tydzień nie dane mi było przytulić maluszka bo wiadomo dotawał tlen,masa okablowania, i inkubator-w którym był ciągle płakał:zawstydzona/y:.Nawet jedna z pielęgniarek stwierdziła że ja nie dam sobie w domu z nim rady.Po tygodniu małego wyjeli z inkubatora i przenieśli do łużeczka.I od tego dnia po namowach fizjoterapełtki zaczeliśmy kangurowanie-mały od razu stał się spokojniejszy,dostał większy apetyt a wyniki zaczely się poprawiać.Dochodziło czasem do tego że mały spał "na mnie" cały czas z przerwami na posiłek no i na mój sen.Po miesiącu jak już byliśmy w domku kontynuołowaliśmy tak do pół roku kangurowanie i widzieliśmy postępy jakie czyni nasze dziecko.Tak więc mogę potwierdzić są same kożyści-mały nie miał kolek,zaparć,wspaniale przybierał na wadze,mniej płaczliwy i bardzo spokojny-na żadnym szczepieniu nawet nie zapłakał-(zawsze szczepiliśmy go na moich bądz męża rękach),w szybkim tępie nadgonił ruwieśników-więc potwierdzam cudowna sprawa i bardzo wiele kożyści-polecam:-)warto sprubować.
dzięki za wpis! a właśnie jeśli dzecku podawany jest tlen i podłaczone aparatury monitorujące funkcje zyciowe-nie jest to przeszkodą w kangurowaniu-to kwestia chęci personelu medycznego niestety
 
jej super to brzmi a ja myslałam że to kangurowanie to noszenie dziecka w chuście jak kangur :-D a tu takie leżanko ;-) fajnie na pewno wypróbuje tylko nie wiem czy będe miała czas tak długo leżeć przy 2 dzieci ale może by tak wieczorkiem już po kąpieli i karmieniu tak leżeć można by tak spać chociaż do pobudki na następne karmienie ??
 
Super! I dni po porodzie w szpitalu byłyby jak dla mnie idealne, żeby zacząć, tylko zastanawiam sie jak sobie technicznie z tym poradzic w szpitalu. Trzeba by skombinowac sobie koszulę rozpianana od góry do dołu..

Pszczoły kongurowałam dopiero w domu. Intensywniej straszą córcią bo zwyczajnie miałam na to więcej czasu no i ona bardziej tego potrzebowała- była malutka, chudziutka, w szpitalu pokłuta i wymęczona.
 
no właśnie sa szpitale (w toruniu chyba i we wrocławiu)nastawione na kangurowanie a tak to chyba sie będą czepiac że dzecko gołe-nie mam pojecia jak to w szpitalu ogarnąć
 
Ja to czepianie się mam gdzieś:-D Jestem z tych trudniejszych pacjentek:-D:-D
Ale patrzyłam koszule rozpinane na allegro i łojeju- strasznie wsiowe:baffled:
 
reklama
kurcze przydały by sie rozpinane od góry ale tak aż do brzuszka:-D-chyba kupię rozmiar większą rozetne zrobię ,podwinę i wszyję guziki:-Di bedzie idealna;)
 
Do góry