reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kiedy badanie cukru w ciąży

Lil.

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Luty 2022
Postów
165
Witam. Dziewczyny kiedy robiłyście pierwsze badanie cukru we krwi? Ja miałam zrobić przed kolejną wizytą, ale z racji tego, że muszę leżeć jeszcze nie zrobiłam. Jestem w 10 tyg. Wizyta za tydzień. Do tej pory zrobiłam tylko miesiąc temu morfologię i TSH. Teraz miałam powtórzyć morfologię i zrobić badanie cukru. Wiem, że w ciąży może się pojawić cukrzyca ciążowa i jest ona bardzo groźna dla dziecka. Z wiekiem ryzyko cukrzycy ciążowej rośnie, a ja mam 42 lata. Kiedy powinnam najpóźniej sprawdzić cukier? Kiedy wy sprawdzałyście?
 
reklama
Witam. Dziewczyny kiedy robiłyście pierwsze badanie cukru we krwi? Ja miałam zrobić przed kolejną wizytą, ale z racji tego, że muszę leżeć jeszcze nie zrobiłam. Jestem w 10 tyg. Wizyta za tydzień. Do tej pory zrobiłam tylko miesiąc temu morfologię i TSH. Teraz miałam powtórzyć morfologię i zrobić badanie cukru. Wiem, że w ciąży może się pojawić cukrzyca ciążowa i jest ona bardzo groźna dla dziecka. Z wiekiem ryzyko cukrzycy ciążowej rośnie, a ja mam 42 lata. Kiedy powinnam najpóźniej sprawdzić cukier? Kiedy wy sprawdzałyście?
Ale masz zrobić sam poziom cukru czy krzywą cukrową (po której jest diagnoza czy jest cukrzyca ciążowa czy nie)? Sama glukoza to rutynowe badanie i nie musi być robione w określonym tc.
 
Do tego tc zalecane jest też zrobić komplet innych badań: różyczka, toksoplazmoza, hiv, hcv. Glukoza z krwi pozwoli określić też czy jesteś w grupie ryzyka i czy lekarz zleci krzywą cukrową wcześniej.
 
Pierwszą krzywą cukrową miałam zlecona ok 10 tc. Drugą krzywa po 24 tc. Też miałam dużo leżenia w ciąży- od samego początku z przerwami prawie do teraz (36tc) ale badania to podstawa i nie można ich odkładać w czasie zwłaszcza że jej zrobienie trwa 2h.
 
JoannaG. Mam zbadać na razie sam poziom cukru (nie krzywą). Tylko zastanawiam się kiedy powinnam sprawdzić najpóźniej, żeby wykryć ewentualną cukrzycę. Patrycja899 Teraz miałam zrobić tylko morfologię i sprawdzić poziom cukru, a reszta badań po następnej wizycie.
Tylko, że teraz mam leżeć i się zastanawiam czy jak sprawdzę cukier dopiero po następnej wizycie czyli 11 -12 tydzień nie będzie za późno.
 
JoannaG. Mam zbadać na razie sam poziom cukru (nie krzywą). Tylko zastanawiam się kiedy powinnam sprawdzić najpóźniej, żeby wykryć ewentualną cukrzycę. Patrycja899 Teraz miałam zrobić tylko morfologię i sprawdzić poziom cukru, a reszta badań po następnej wizycie.
Tylko, że teraz mam leżeć i się zastanawiam czy jak sprawdzę cukier dopiero po następnej wizycie czyli 11 -12 tydzień nie będzie za późno.
To nie ma znaczenia kiedy, jeżeli zrobisz w 12 tygodniu nic się nie stanie.
Nie masz może skąd wziąć glukometru i samemu sobie cukier na czczo sprawdzić ?
 
Wiolcia_6 tak ja wiem, że badania to podstawa. Tylko w zeszłym roku poroniłam, a teraz mam leżeć że względu na plamienia. Dlatego się zastanawiam na ile jest teraz pilne badanie cukru, bo boję się trochę jechać na badanie teraz i jeśli nie ma to znaczenia czy zrobię teraz czy za tydzień albo dwa to wolałabym chyba poczekać.
 
Ness. No właśnie też czytałam, że cukrzyca ciążowa jeśli się pojawią to później, więc wydaje mi się tak jak piszesz, że nie ma znaczenia czy sprawdzę cukier w 10 czy 12 tyg. Niestety nie ma skąd wziąć glukometru.
 
Witam. Dziewczyny kiedy robiłyście pierwsze badanie cukru we krwi? Ja miałam zrobić przed kolejną wizytą, ale z racji tego, że muszę leżeć jeszcze nie zrobiłam. Jestem w 10 tyg. Wizyta za tydzień. Do tej pory zrobiłam tylko miesiąc temu morfologię i TSH. Teraz miałam powtórzyć morfologię i zrobić badanie cukru. Wiem, że w ciąży może się pojawić cukrzyca ciążowa i jest ona bardzo groźna dla dziecka. Z wiekiem ryzyko cukrzycy ciążowej rośnie, a ja mam 42 lata. Kiedy powinnam najpóźniej sprawdzić cukier? Kiedy wy sprawdzałyście?
Z reguły pierwszy raz cukier bada się razem z pierwszymi badaniami czyli między 1, a drugą wizytą u lekarza. Jak z większością chorób (odpukać gdyby cukrzyca miała wystąpić) im wcześniej się dowiesz tym lepiej, ale jeśli sytuacja patowa i naprawdę nie masz jak się ruszyć, to możesz je zrobić z następną serią badan bo na pewno lekarz jeszcze będzie chciał zrobić toxoplazmozę, hiv kile wzw itp
 
reklama
Ness. No właśnie też czytałam, że cukrzyca ciążowa jeśli się pojawią to później, więc wydaje mi się tak jak piszesz, że nie ma znaczenia czy sprawdzę cukier w 10 czy 12 tyg. Niestety nie ma skąd wziąć glukometru.
Niekoniecznie, ja miałam badaną glukozę na czczo jakoś w 7 tc i już mi tutaj wyszło przekroczenie, więc od razu dostałam skierowanie na krzywą. Niby 2 tygodnie nie zrobią różnicy, no ale jednak w przypadku cc warto jak najszybciej wdrożyć dietę. Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie pójdziesz na te badania teraz - skoro i tak musisz leżeć, to co za różnica czy teraz czy za 2 tygodnie?
A mierzyłaś glukozę na czczo przed ciążą? Jakie miałaś wyniki?
 
Do góry