reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Krótki staż pracy a urlop macierzyński, co teraz ???

Dołączył(a)
16 Maj 2010
Postów
2
Dzień dobry

Bardzo proszę o pomoc tzn. jasną i konkretną odpowiedź bo każdy z którym rozmawiam mówi mi coś innego.

Mój problem przedstawia się następująco:

Od 1 maja posiadam umowę o pracę dokładnie 2 tygodnie temu dowiedziałam się, że jestem w 15 tygodniu ciąży i jest to ciąża mnoga (bliźnięta). I tu zaczyna się mój problem bo podobno na urlop macierzyński trzeba mieć przepracowane 6 miesięcy, a w przypadku ciązy mnogiej poród jest szybszy. Nie wiem teraz co mam zrobić ?? Jak to jest z tym macierzyńskim ?? Przysługuje mi czy nie?? A może na chorobowe??

Ponadto dodam, że ojciec dziecka utrzymuje ze mną kontakt (jesteśmy w związku) nie jesteśmy małżeństwem, ale chcemy się pobrać.

Również mam pytanie odnośnie pomocy socjalnej, gdzie trzeba się zgłosić??

Bardzo proszę o pomoc !!! Z góry dzięuję.

Serdecznie pozdrawiam
Emilia
 
reklama
Nie jest prawdą że urlop macierzyński nalezy się po przepracowaniu jakiegoś konkretnego okresu. Do urlopu macierzyńskiego uprawnieni są pracownicy, a zatem osoby, które w dniu porodu pozostaja w stosunku pracy. Inną rzeczą jest, że jesli okres od chwili podpisania umowy do momentu porodu jest bardzo krótki, możliwa jest kontrola ZUS zmierzająca do ustalenia czy zatrudnienie nie było zatrudnieniem "fikcyjnym" w celu wyłudzenia zasiłku.
Sześciomiesięczny staż wymagany jest dla urlopu wychowawczego, ale to zupenie inne para kaloszy.

Reasumując, urlop macierzyński przysługuje Pani z pewnością.

Co do pomocy socjalnej, rozumiem ze pyta Pani o zasiłki z MOPS. Tutaj wszystko zalezy od Pani sytuacji materialnej. Na stronie głównej zamieszczony jest artykuł dot. zasiłku rodzinnego, prosze poczytać, a w razie dalszych pytań chętnie odpowiem.
 
Do góry