reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4 - co z zasiłkiem?

Robaczeeek

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
25 Luty 2021
Postów
50
Potrzebuje porady w kwestii zasiłku chorobowego.
Od 132 dni przebywam na zwolnieniu od psychiatry.. pare dni temu dowiedziałam sie, ze jestem w wyczekiwanej ciąży.
Niestety mam taka prace w ktorej musze dźwigać i skakać często po drabinie w poszukiwaniu na regałach kartonów wypełnionych ubraniami - wiec powrót do pracy jest dla mnie wykluczony.
Doradźcie mi jak wyjsć z tej sytuacji aby „otworzył” sie nowy zasiłek - w sensie abym mogła byc na zwolnieniu z kodem b przez 270 dni.
Ogólnie 1 maja minie 182 dni kiedy jestem na l4 i pobieram chorobowe i zostanę bez pieniędzy :(
Czy ktoś moze cos doradzić?
 
reklama
Jak przyniesiesz zwolnienie z kodem B, to okres zasiłkowy wydłuży się do 270 dni (ale wliczać się w to będą okresy poprzednich zwolnień).
Żeby było liczone od nowa, to musisz minimum na 1 dzień wrócić do pracy.
 
Potrzebuje porady w kwestii zasiłku chorobowego.
Od 132 dni przebywam na zwolnieniu od psychiatry.. pare dni temu dowiedziałam sie, ze jestem w wyczekiwanej ciąży.
Niestety mam taka prace w ktorej musze dźwigać i skakać często po drabinie w poszukiwaniu na regałach kartonów wypełnionych ubraniami - wiec powrót do pracy jest dla mnie wykluczony.
Doradźcie mi jak wyjsć z tej sytuacji aby „otworzył” sie nowy zasiłek - w sensie abym mogła byc na zwolnieniu z kodem b przez 270 dni.
Ogólnie 1 maja minie 182 dni kiedy jestem na l4 i pobieram chorobowe i zostanę bez pieniędzy :(
Czy ktoś moze cos doradzić?
Najlepiej pogadać z prawnikiem bo każdy Ci tu będzie swoje domysły pisał [emoji849]
Z tego co wiem to wydaje mi się, że każdy nowy kod choroby rozpoczyna nowe naliczanie. Czyli jakbyś przyniosła L4 ciążowe to mogłabyś być na zwolnieniu do porodu. Ale nie wiem czy to prawda. Gdzieś mi się to obiło o uszy.
Słyszałam też wersję, że między starym zwolnieniem, a nowym ciążowym musi być 8 tyg pracy, żeby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego [emoji849]

Może pogadalabys z pracodawcą, że chciałabyś wykorzystać urlop zaległy? I po urlopie poszłabyś na zwolnienie.

W urzędach miasta są bezpłatne porady prawników. Chyba bym się nie odważyła doradzać na forum w takiej sprawie bo możesz zostać z dzieckiem bez pieniędzy... [emoji849]
 
Dziewczyny, odpisali mi z zusu na zapytanie. Oto co odpisali:

„nowy okres zasiłkowy może zostać naliczony w przypadku przerwy między zwolnieniami i zmiany nr statystycznego choroby. Lecz o tym decyduje lekarz orzecznik ZUS. W przypadku wypłaty zasiłku przez pracodawcę i wątpliwości, co do wyliczenia tego okresu, musi złożyć druk ZAS64 - wniosek płatnika składek o ustalenie okresu zasiłkowego. „
Czyli w sumie nie wiem czy wystarczy jeden dzień przerwy miedzy zwolnieniami czy jednak jakiś lekarz orzecznik zusu bedzie o tym decydował.
Ech ja juz sama nie wiem co robić. Czy zostanę bez zasiłku na cały okres ciąży :(
 
Mam podobną sytuację jestem na L4 od grudnia najpierw z kodem b później już bez kodu. Teraz jestem znowu w ciąży wiec okres wydłuży się do 270 dni na zasiłku ale nie starczy do porodu. Umowa o pracę tez zakończy sie przed porodem... wiem ze jest cos takiego jak zasilek rehabilitacyjny do dnia porodu, słyszałyście cos o tym? Należy się po tym macierzyński?
 
@MałaMi30 A dlaczego umowa kończy Ci się przed porodem?? I nie zostaje przedłużona do dnia porodu? 12 tydzień wypada przed końcem umowy czasowej?
 
reklama
@MałaMi30 A dlaczego umowa kończy Ci się przed porodem?? I nie zostaje przedłużona do dnia porodu? 12 tydzień wypada przed
Nie no, na pewno sie przedłuży do dnia porodu zastanawiam się czy działa to tak samo i dostne macierzyński tak samo jak na zwykłym zasiłku chorobowy, będąc jednak na zasilku rehabilitacyjnym.
 
Do góry