reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4 w nowej pracy

Dołączył(a)
5 Listopad 2021
Postów
2
Hej dziewczyny. Od 2019 r pracuje w firmie na uz (z racji lepszej płacy i elastycznych warunków) w listopadzie 2020 przeszłam na umowę o pracę nna okres próbny do końca stycznia. Później zatrudniłam się w innej pracy, gdzie dostałam umowę do końca maja 2022. Jednak wróciłam do pierwszego miejsca zatrudnienia na tzw 2 etat (nie mogę się rozstać z tą firmą 😂) Tylko na uz. Przechodząc do pytania. Końcem września dowiedziałam się o ciazy, poinformowałam 1 firmę, która zaproponowała mi umowę o pracę na rok. Czy w tym przypadku okres wyczekiwania 30 dni aby pójść na płatne l4 jest konieczny? Oraz czy w przypadku 2 firmy gdzie 1 września obniżono mi etat i płace porozumieniem zmieniającym, cofa się on w momencie powiadomienia pracodawcy o ciazy? 😇 Byłam dzisiaj u radcy prawnego, ale niestety nie potrafił udzielić mi klarownej odpowiedzi.
 
reklama
Poplątane to jak lato z radiem 😶 Ja bym powiedziała , że okres 30 dni jest konieczny bo wg mnie nowa praca liczy się od nowa,nawet jeśli wróciłaś do tej swojej poprzedniej to jednak... masz nową umowę i zaczynasz od nowa.
Ale takie jest tylko moje zdanie, a jak to wygląda w realnym świecie to musiałby się tu pracownik ZUSu wypowiedzieć
 
Jak dla mnie też poplątane. Jeśli podlegałaś cały czas pod ubezpieczenie chorobowe i masz jego ciągłość, to nie będzie okresu wyczekiwania. Ale z Twojej relacji nie jestem w stanie tego wywnioskować.

Ja widzę to tak:
2019-10.2020 - umowa zlecenie
11.2020-01.2021 - umowa o pracę na okres próbny
02.2021-05.2022 - umowa o pracę w innej firmie
tu brakuje daty - umowa zlecenie w firmie 1 (czy zgłosiłaś się do dobrowolnego chorobowego??)

Jeśli od lutego pracujesz na umowę o pracę w firmie nr 2 - to okres wyczekiwania dawno minął.

Jeśli pytasz o umowę zlecenie - to przede wszystkim jest pytanie czy podlegasz pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego okres wyczekiwania wynosi 90 dni).

A teraz popraw błędy w datach, to może uda się poskładać to do kupy - tj. kiedy która umowa została zawarta i do kiedy obowiązywała/obowiązuje. I czy jest płacona składka chorobowa.
 
Jak dla mnie też poplątane. Jeśli podlegałaś cały czas pod ubezpieczenie chorobowe i masz jego ciągłość, to nie będzie okresu wyczekiwania. Ale z Twojej relacji nie jestem w stanie tego wywnioskować.

Ja widzę to tak:
2019-10.2020 - umowa zlecenie
11.2020-01.2021 - umowa o pracę na okres próbny
02.2021-05.2022 - umowa o pracę w innej firmie
tu brakuje daty - umowa zlecenie w firmie 1 (czy zgłosiłaś się do dobrowolnego chorobowego??)

Jeśli od lutego pracujesz na umowę o pracę w firmie nr 2 - to okres wyczekiwania dawno minął.

Jeśli pytasz o umowę zlecenie - to przede wszystkim jest pytanie czy podlegasz pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego okres wyczekiwania wynosi 90 dni).

A teraz popraw błędy w datach, to może uda się poskładać to do kupy - tj. kiedy która umowa została zawarta i do kiedy obowiązywała/obowiązuje. I czy jest płacona składka chorobowa.
05 2021 uz w 1 firmie do 13 października. Wiem, ze z tyt. Uz nie ma żadnego płatnego l4, bo nie zglosilam się do uzpieczenia. Pytam czy z tytułu zawarcia umowy o pracę 14 października, obejmuje mnie jako ciężarna okres oczekiwania 30 dni? Czy jest to moze krótszy czas, ew. nie muszę czekać, bo mam ciaglas ubezpieczenia tak naprawdę od listopada 2021 z tyt. zawarcia pierwszej umowy o pracę.
 
Umowy zlecenie zostaw w spokoju, to ma być 30 dni płacenia składek, a nie pracowania. Poinformowałaś pracodawcę o ciąży a on Ci dal umowę o pracę, a Ty już byś chciała iść na l4? Możliwe, że są przesłanki ku zwolnieniu, nie neguję, ale jeżeli dobrze się czujesz to nie jest ok że uciekniesz na zwolnienie, bo pracodawca zachował się ok dając Ci umowę o pracę jak dowiedział się o ciąży.
 
Do góry