reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Leworęczne dzieciaczki

Dołączył(a)
27 Lipiec 2010
Postów
14
Miasto
wodzisław śl.
Witam drogie mamy!
W wieku 4-6 lat można już zauważyć predyspozycje co do tego, która ręka jest dla niego "ręką dominującą". Widzimy którą rączką łapie, myje zęby i trzyma przedmioty do rysowania i kolorowania. Minęły już czasy, w których kredki przedkładało się dzieciom do prawej rękii.
Dziś wiemy, że leworęczność wynika z większego rozwinięcia prawej półkuli mózgu, co niesie ze sobą wiele wspaniałych możliwości.

Jako osoba leworęczna zwracam się do mam dzieci leworęcznych :)
Czy organizując przestrzeń dziecka lub przedmioty którymi będzie się posługiwać zwracacie uwagę na leworęczność?
Czy jest coś o co chciałybyście zapytać?

Pozdrawiam!
 
reklama
Ja się zastanawiam nad tym, kiedy zaczyna dominować oko. Z moich obserwacji syn jest praworęczny, prawonożny, ale lewooczny. Ma 5 lat i 3 miesiące. Sama mam pokręconą lateralizację - jestem prawooczna, oburęczna, lewonożna. Przy czym piszę lewą ręką i na badaniach w szkole (kiedys wszystkie leworęczne dzieci wysyłali na testy do poradni pedagogicznej) zwrócono uwagę, że właśnie ze względu na moją prawooczność dobrze byłoby mnie przestawić na prawą rękę. Nie udało się ;-) Córka jest jeszcze mała, ale jak do tej pory dominuje u niej prawa strona całościowo.
 
Co do użycia rączki to do ok 4 roku życia preferencje dziecka mogą zmienić się kilkakrotnie :) Nie mam pojęcia jak jest z okiem, bo to chyba jednak zależy od czegoś innego... Jaki problem mogłaby stanowić owa prawooczność przy leworęczności?hmm
 
Z tego co wiem to czlowiek sie rodzi prawo- lub leworecznym. Pozniej w przerozny sposob i z rozych powodow mozna sobie wycwiczyc poslugiwanie sie druga reka. Ale nigdy nie zmienia sie to czy jest sie prawo- czy leworecznym. Moja corka jest obureczna. Urodzila sie praworeczna, ale z powodu niepelnosprawnosci tej reki wycwiczyla sobie poslugiwanie sie lewa reka. Jednak mimo, ze jest swiadoma swojej slabosci to odruchowo zawsze bierze rzeczy najpierw do prawej reki, a dopiero potem przeklada do lewej, ktora jest duzo sprawniejsza i silniejsza.
 
Witam ja się tak zastanawiam, otóż mój syn (prawie 6lat) powiedziałabym jest leworęczny, ale zauważyłam że czasami przekładając mu kredkę do prawej rączki zaczyna kolorować wolniej ale dokładniej, literki też zgrabniejsze wychodzą. Ale bardzo szybko się męczy ta rączka i przekłada kredkę ponownie do lewej,a nożyczki ma dla leworęcznych bo zwykłymi nie potrafi wycinać. Mąż był leworęczny i prawooczny, był przestawiany na praworęczność w zerówce i teraz lewą ręką nadal rysuje ale nic poza tym... Nie wiem jak to będzie u syna bo lewą rączką myje ząbki, obiema je posiłki, kopie w większości prawą nogą i patrzy przez dziurkę prawym okiem. czy dopiero sie ustawia czy już mogę być pewna że będzie leworęczny
 
Moja córka 6-letnia jest całkowicie lewostronna :) Do wszystkiego używa lewej ręki, do kopania piłki lewej nogi itd... Od 3 roku życia ćwiczyłyśmy pisanie dużych literek, córcia zawsze robiła to lewą ręką. Teraz od września chodzi do 1 klasy i przyznam, że świetnie idzie jej pisanie. Pisze lewą ręką tak jak praworęczni, tzn w tym samym kierunku co nakazują w książce. Robi to bardzo ładnie. Wystarczy trenować i pamiętać, jak ważny dla nich jest ten pierwszy etap pisania. Z czytaniem również żadnych problemów. Nauczyciele muszą w szkole pamiętać, aby leworęczne dziecko siedziało z lewej strony ławki :)

Poza tym w leworęczności zauważam póki co same zalety. Np leworęczność w sporcie jest fajną sprawą. Można łatwiej wykiwać przeciwnika, np w siatkówce, czy w tenisie, w piłce nożnej :)

Mówi się, że leworęczni są bardziej wrażliwi i z tym się zgodzę w 100%.
 
Wszystko wskazuje na to, że i moja 3-latka będzie leworęczna.

Używa głównie lewej ręki, kopie lewą nogą, spogląda przez "wizjer" w drzwiach lewym oczkiem.

Póki była mała, sama "układałam" jej kredki do prawej rączki. Potem sama sobie je chwytała, już do lewej rączki - ani myślałam w to ingerować :)
Rodzice początkowo próbowali przekładać, ale spasowali jak zobaczyli, że sprawa jest "poważna" i nie ma co sobie igrać ;)

Hym... Nikt od nas z rodziny nie jest leworęczny. Mój tata i brat są najprawdopodobniej przestawieni. Ale to nie zmienia faktu, że nie wiem zbytnio jak się za tę leworęczność zabrać. Czytałam, że nawet literki leworęczni piszą "inaczej"...
 
u nas jest pokracona literalizacja i z tego tez problem bo tak jest prawo nozny, reka dominuje prawa ale duzo pomaga sobie reka lewa i lewe oko...
 
reklama
Mój czterolatek od maluszka poslugiwał sie lewa reką, za to przy kopaniu piłki uzywa prawej nogi.
Ale oswiecccie mnie o co chodzi z oczami - lewooczny, prawo? jak to zauwazyc i jakie to ma znaczenie?
 
Do góry